Jak ustawić łóżko w sypialni?

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, dlatego też w naturalny sposób stanowi punkt centralny tego pomieszczenia. Istnieje kilka ważnych zasad, które powinny być uwzględnione podczas wyboru odpowiedniego miejsca na łóżko do sypialni.

Jak ustawić łóżko w sypialni

Zastanawiasz się jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni? Przeczytaj koniecznie!

Zazwyczaj podwójne łóżko, znane też jako łóżko queen lub łóżko typu king size, powinno zostać umieszczone na środku ściany naprzeciwko drzwi wejściowych do sypialni. Takie ustawienie tworzy przyjemny widok po wejściu do pomieszczenia. W przypadku, gdy zdecydujemy się na łóżko z zagłówkiem (np. łóżko tapicerowane), wówczas zagłówek będzie elementem, który w największym stopniu przykuje wzrok po wejściu do pokoju. W sytuacji, w której wielkość sypialni nie pozwala na umiejscowienie łóżka naprzeciwko drzwi, musimy rozważyć inne możliwości. Przede wszystkim zastanówmy się, które ściany pokoju są wystarczająco długie, aby można było przy nich ustawić łóżko. W większości sypialni zazwyczaj można znaleźć jedną ścianę, która nie posiada ani okien, ani drzwi. Przy tej ścianie najlepiej jest ustawić łóżko.

Łóżko tapicerowane z zagłówkiem

Zagłówek od łóżka tapicerowanego skutecznie skupia uwagę

Ważne jest, aby nie ustawiać łóżka pod oknem, jeśli dostęp do okna jest niezbędny. Jeśli często korzystamy z okna i otwieramy je w celu przewietrzenia sypialni takie ustawienie może powodować, że będziemy leżeć w przeciągu, co nie jest korzystnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepsza będzie decyzja, aby łóżko sypialne ustawione zostało pomiędzy dwoma oknami. Wówczas kwestia przeciągu nie będzie aż tak uciążliwa. W przypadku, w którym mieszkanie posiada klimatyzację, a w związku z tym okna są otwierane rzadko, zasada nie umieszczania łóżka pod oknem może zostać zignorowana.

Ustawienie łóżka pod oknem

Zalecane jest nie ustawianie łóżka pod oknami z których aktywnie korzystamy

Łóżko sypialniane dodatkowo powinno zostać ustawione w takim miejscu, w którym nie będzie blokowało wejścia do pokoju oraz nie będzie utrudniało swobodnego poruszania się po sypialni. Funkcjonalność sypialni to bardzo ważny aspekt dobrze zaaranżowanej przestrzeni. Jeśli łóżko będzie blokowało np. przejście od szafy do lustra, z którego często korzystamy, po pewnym czasie może stać się to frustrujące. Upewnijmy się także, że łóżko ustawione w danym miejscu pozwala nam na swobodne otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych oraz drzwi szafy. W kawalerkach, bądź coraz bardziej popularnych mieszkaniach dla singli, na popularności zyskują bardzo funkcjonalne łóżka rozkładane, które w dzień zajmują niewiele miejsca i rozkładane są tylko na czas snu.

Łóżko w sypialni po szafie

Czasami, w małych pomieszczeniach nie mamy zbędnych dylematów jak ustawić łóżko

Dobrym pomysłem podczas aranżowania przestrzeni w sypialni jest wcześniejsze eksperymentowanie z rozmieszczeniem mebli na papierze zanim rozpoczniemy faktyczne przemeblowanie. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie wykluczyć ustawienia, które całkowicie się nie sprawdzą w naszej sypialni. Jednocześnie wyeliminujemy potencjalne porysowanie podłogi lub ścian podczas kolejnego nietrafionego ustawienia mebli.

Łóżko w nowoczesnej sypialni

Jeśli tylko możemy sobie pozwolić warto dopasować wszystkie elementy wnętrza do spójnej koncepcji

Kiedy już nasze wygodne łóżko do sypialni znajdzie swoje właściwe miejsce, pozostałą przestrzeń powinniśmy zaaranżować zaczynając od największych mebli, a kończąc na najmniejszych. Zazwyczaj kolejnym elementem pojawiającym się w pomieszczeniu jest komoda. Jeśli chcemy mieć telewizor w naszej sypialni, a komoda jest wystarczająco szeroka, wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie umiejscowienie komody naprzeciwko łóżka i ustawienie na niej telewizora. Kiedy już największe meble zostaną rozmieszczone, można skoncentrować się na mniejszych elementach. Jeśli posiadamy wystarczająco dużo miejsca możemy zdecydować się na szafki nocne, które będą stanowiły dodatkowe miejsce przechowywania. Można też na nich postawić lampkę, budzik oraz inne przedmioty, które chcemy mieć pod ręką.

Oryginalne łóżko do sypialni

Różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań pozwala dopasować styl wykończenia do naszych upodobań i trendów

Jeśli posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni, możemy także rozważyć wstawienie małego biurka (na którym ustawimy np. lustro) i krzesła – meble te mogą okazać się przydatne jako toaletka, miejsce do pracy lub czytania. Jeśli przestrzeń w naszej sypialni pozwala nam na umieszczenie na końcu łóżka otomany lub ławeczki, będzie to doskonałe miejsce na dodatkowy schowek oraz pozwoli na wygodne założenie butów o poranku. W celu jak najlepszego wykorzystania przestrzeni, możemy też zdecydować się na półki. Umożliwią one ułożenie książek oraz innych bibelotów bez zabierania dodatkowej przestrzeni na podłodze.


Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Jak ustawić łóżko w sypialni?”
  1. naleśniki przepis Kwiecień 16, 2016 at 04:22 #

    Witam. Test komentowania.

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!