Jak ustawić telewizor w salonie?

Telewizor w salonie to dla większości z nas obowiązkowy element wyposażenia. W jakiej odległości od sofy powinien stać, żeby oglądanie telewizji było dla nas odpowiednio komfortowe? I jak go ustawić, żeby idealnie wkomponował się w wystrój i wymiary naszego mieszkania? Sprawdźmy.

Meblościanka Nowoczesna Intel

Jak ustawić telewizor względem sofy?

Sofa, na której będziemy oglądać telewizję, powinna znaleźć się dokładnie na wprost ekranu, natomiast sam telewizor powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku. Co z odległością sofy od telewizora? Generalna zasada ustawienia telewizora względem sofy mówi, że odległość pomiędzy siedzącym a ekranem powinna być większa niż dwukrotna szerokość ekranu i mniejsza niż pięciokrotna szerokość ekranu. Oglądanie telewizji w tym przedziale odległości uznawane jest za najbardziej komfortowe.

Stolik RTV Panorama 2 Wysoki Połysk

Ostateczne ustawienie telewizora zależy od jakości sygnału telewizyjnego – jeśli oglądamy telewizję w wysokiej rozdzielczości HD możemy ustawić sofę bliżej, natomiast przy gorszej rozdzielczości lepiej ustawić sofę nieco dalej. Od czego to zależy? Im bliżej telewizora się znajdziemy, tym więcej szczegółów na ekranie będziemy w stanie dostrzec. Przy wysokiej jakości obrazu jest to zdecydowanie na plus, natomiast przy kiepskiej rozdzielczości ekranu z bliska dostrzeżemy tworzące obraz piksele.

Jak dopasować telewizor do salonu?

Druga ważna kwestia związana z telewizorem to sposób jego dopasowania do domowej aranżacji. Najlepiej będzie wpasować telewizor w meblościankę, ustawić na szafce RTV czy może po prostu zawiesić na ścianie? Wiele zależy od tego, jakiej wielkości mieszkaniem i salonem dysponujemy. W małych mieszkaniach, w których liczy się oszczędność przestrzeni, najlepiej zdecydować się na meblościankę. Wówczas ściana z telewizorem będzie nie tylko elegancko się prezentować, ale też zyska walory praktyczne.

Meblościanka Nowoczesna Link 300x194 cm - Laski Meble

Jeśli oszczędność przestrzeni jest dla nas mniej istotna, możemy zainwestować w designerski stolik RTV lub nowoczesny panel na ścianę. Oferty producentów tego typu mebli są na tyle szerokie, że swobodnie dobierzemy stolik RTV idealnie pasujący do naszego wystroju. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zawieszenie telewizora na ścianie, warto dodatkowo kupić specjalny wieszak pod telewizor lub prostą szafkę RTV – będziemy mieć wówczas do dyspozycji wygodne półki na dekoder i odtwarzacz.

Szafka RTV Liana

***

Podsumowując – ustawiając telewizor w salonie należy przede wszystkim mieć na uwadze odległość telewizora od widza. Natomiast przy doborze mebli pod telewizor powinniśmy myśleć nie tylko o zaletach estetycznych, ale i praktycznych wybranych rozwiązań. Telewizor nie ma być tylko eleganckim dodatkiem – skoro korzystamy z niego na co dzień, liczy się przede wszystkim możliwość praktycznego wykorzystania odbiornika TV i towarzyszących mu sprzętów.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!