Jak wybrać doniczki balkonowe na balustradę?

Balkon to dla wielu mieszkańców miast domowa oaza zieleni. To na nim hodujemy zioła, kwiaty doniczkowe, a często też urządzamy letnie kąciki wypoczynkowe. Jednak zanim kupimy meble na taras, pamiętajmy że jego aranżacja powinna rozpocząć się już od balustrady. Dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiednie wiszące doniczki na balkon.

 Doniczka wisząca na balkon

Wizytówka balkonu

Doniczki na balustradę są niezwykle ważnym elementem aranżacji naszego balkonu. To one stanowią bowiem wizytówkę naszego tarasu, tworząc jednocześnie oazę zieleni na osiedlu mieszkaniowym. Wybierając odpowiednie doniczki wiszące na balkon powinniśmy zatem dostosować ich design do stylu i kolorystyki bloku, w którym mieszkamy. Dzięki temu nasz balkon nie będzie niechlubnie wyróżniał się na tle balustrad sąsiadów. Co więcej, musimy pamiętać, że wiszące donice balkonowe, powinny formą, wzorem i kolorem pasować do aranżacji naszej przestrzeni balkonowej, a także do kwiatów, które w nich zasadzimy. Ta mnogość zasad, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniej doniczki balkonowej na balustradę sprawia, że jest to jeden z najtrudniejszych elementów aranżacji każdego tarasu.

Doniczka balkonowa na balustrade

Różnorodność materiałów

Wybór donicy na balkon powinniśmy rozpocząć od zapoznania się z dostępnymi materiałami. Na rynku znajdziemy tradycyjne doniczki drewniane, ceramiczne, gliniane, wiklinowe, metalowe i wykonane z tworzyw sztucznych. Możemy wybierać spośród plastikowych donic balkonowych, doniczek wykonanych z rattanu, polipropylenu, technorattanu, czy nawet barwionego polipropylenu o strukturze technorattanu. Każdy w tych materiałów ma swoje oczywiste zalety. Tradycyjna donica na balkon doskonale komponuje się w aranżacjach w stylu skandynawskim, stylu prowansalskim i stylu retro. Nowoczesne doniczki balkonowe wykonane z tworzyw sztucznych, zwłaszcza polipropylenu i technorattanu, stanowią świetne uzupełnienie modernistycznych aranżacji. Ich niewątpliwą zaletą jest także odporność na złamania, pęknięcia, stłuczenia i zmienne warunki atmosferyczne. Niektóre modele donic marki Lechuza posiadają zaawansowane systemy automatycznego nawadniania, które pozwalają na podlewanie naszych kwiatów co kilka dni.

Doniczka balkonowa Lechuza

Kolor ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest też kolor wiszących doniczek balkonowych. Powinien on być dopasowany do elewacji budynku, stylu mebli balkonowych, a przede wszystkim do koloru kwiatów, które chcemy zasadzić w doniczce na balkonie. Pamiętajmy, że nie ma idealnej recepty na to jak łączyć kolory. Kolorystyka donicy i kwiatów to oczywiście kwestia naszego gustu, jednak przy wyborze odpowiednich barw możemy skorzystać z rad projektantów ogrodów.

JAK POŁĄCZYĆ KOLOR KWIATÓW I DONICZKI?
KOLOR DONICY KOLOR KWIATÓW
Biały Biały, Niebieski, Zielony, Czerwony, Szary, Brązowy, Różowy, Fioletowy,Żółty, Pomarańczowy, Granatowy
Czarny Biały, Czerwony, Szary, Brązowy, Różowy, Niebieski, Zielony, Żółty, Pomarańczowy, Fioletowy
Szary Biały, Różowy, Niebieski, Zielony, Czerwony, Pomarańczowy
Brązowy Różowy, Błękitny, Pomarańczowy, Turkusowy, Czerwony
Czerwony Różowy, Biały, Szary, Brązowy
Różowy Biały, Szary, Brązowy, Czerwony
Pomarańczowy Biały, Szary, Żółty, Brązowy
Zielony Biały, Zielony, Niebieski, Fioletowy
Fioletowy Biały, Zielony, Niebieski (z błękitnymi fioletami), Różowy (z czerwonymi fioletami)
Żółty Biały, Zielony, Pomarańczowy, Niebieski

Kwiaty do wiszącej donicy

Podstawą dobrej kompozycji w wiszących donicach balkonowych jest wybranie roślin o podobnych potrzebach. Pamiętajmy, aby nie łączyć ze sobą kwiatów, które dobrze czują się w pełnym słońcu z tymi, które lubią cień, czy też roślin wymagających częstego podlewania z kwiatami, które lepiej czują się w suchym podłożu. Co więcej, wybierając odpowiednie kwiaty do donic na balkonie decydujmy się na rośliny kwitnące od wiosny do jesieni, które ozdobią nasz balkon przez cały sezon. Do wiszących donic balkonowych świetnie nadaje się surfinia petunia kaskadowa, scevola, polegnatka, pelargonia bluszczolistna, lobelia przylądkowa, komarzyca, fuksja, uczep rózgowaty i sutera. Doskonale wyglądać będą połączenia kilku odmian tych roślin, jak również kompozycja stworzona z różnokolorowych odmian jednego gatunku. Poniżej przedstawiono jeden z ostatnich produktów firmy Keter.

Donica wisząca balkonowa

Nowoczesne rozwiązanie

Wybierając doniczki wiszące na balkon musimy także zastanowić się, w którą stronę chcemy je skierować. Tradycyjne rozwiązanie zakłada, by odwrócić donice w stronę zewnętrzną. Jednak w wielu nowoczesnych aranżacjach możemy zauważyć odwrotny trend, w którym uchwyty na doniczki balkonowe zawieszone są z drugiej strony – od strony wewnętrznej balkonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się pięknym widokiem kwiatów skierowanych w stronę naszego balkonu. Ciekawym rozwiązaniem jest także dwustronna doniczka balkonowa, która doskonale łączy tradycję z nowoczesnością.


Polecamy inspiracje:

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Jak wybrać doniczki balkonowe na balustradę?”
  1. kasia Maj 29, 2017 at 10:00 #

    mi sie bardzo podoba diy z palet:D zawsze to jakostak ladnie wychodzi:) http://www.bigdiyideas.com/wp-content/uploads/2015/09/diy-vertical-pallet-garden-container-gardening-flowers-gardening.jpg

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!