Jak wybrać krzesła do jadalni?

Krzesła do jadalni są bardzo ważnym elementem naszego domu czy mieszkania. W końcu każdy chciałby spożywać posiłki w komfortowych i estetycznych warunkach. Jak zatem wybrać krzesła, które uprzyjemnią nam rodzinne obiady? Na co warto zwracać uwagę?

krzesła do domu

Jakie krzesła do domu najlepiej wybrać?

Pierwszy poważny wybór, przed jakim stoimy, gdy kupujemy krzesła do jadalni, to określenie, z jakiego materiału mają one być wykonane. Różne materiały zapewniają odmienną estetykę i funkcje naszego krzesła, jadalnia więc również może nabrać dzięki temu zupełnie odmiennego charakteru.

Pierwsza opcja to krzesła jadalniane drewniane. Zwykle są one utrzymane w bardziej klasycznej stylistyce, ich naturalnym środowiskiem jest więc tradycyjnie urządzona jadalnia. Krzesła te, dzięki swej uniwersalności sprawdzą się jednak równie dobrze w nieco bardziej modernistycznych pomieszczeniach. Są one również ekologiczne i lekkie.

nowoczesne krzesła tapicerowane do jadalni

Krzesła do domu mogą być jednak także wykonane z metalu lub różnego rodzaju tworzywa sztucznego. Oczywiście rodzajów tych tworzyw jest dużo i różnią się one między sobą. Krzesła metalowe oferują jednak na ogół nieco bardziej modernistyczną estetykę (w której możemy wybrać meble w stylu od minimalizmu aż po ekstrawagancję),  więc świetnie będą wyglądać, gdy nasza jadalnia jest miejscem lubiącym nowinki techniczne i stylistyczne. Wśród metali i tworzyw sztucznych możemy znaleźć też zarówno tworzywa lekkie, jak i ciężkie, a także np. bardziej i mniej plastyczne.

Krzesła do jadalni tapicerowane czy inne?

Możemy jednak również zdecydować się na krzesła do jadalni tapicerowane. Czasem potrzebujemy nieco bardziej miękkiego siedziska czy oparcia, a nasza wizja nie przewiduje podłożenia poduszek pod krzesła. Wówczas krzesła tapicerowane do jadalni stają się naturalnym rozwiązaniem. W zależności od użytej przez nas tapicerki możemy wybrać, jaką twardość mają oferować te meble.

Spektrum jest bardzo duże, zarówno jeśli lubimy miękkie siedziska, jak i gdy jesteśmy zwolennikami nieco twardszych, bez trudu znajdziemy odpowiednie dla siebie tapicerowane krzesła do jadalni. Drugą istotną zaletą jest wygląd tych mebli. Oferują one zupełnie inną stylistykę niż krzesła pozbawione tapicerki. Możemy więc zdecydować się na przykład na krzesła do jadalni nowoczesne tapicerowane, odważnie łączące kolorystykę tapicerki i elementów z drewna i zapewniające nowoczesne kształty.

krzesła do jadalni nowoczesne tapicerowane

Inna opcja to minimalizm i oszczędność estetyczna – krzesła do jadalni tapicerowane mogą również zapewniać taką stylistykę. Jeśli lubimy styl glamour, również nie będziemy zawiedzeni. Używając przykładowo skóry naturalnej, możemy osiągnąć niezwykle pożądane efekty na tym polu. Krzesła tapicerowane sprawdzą się w każdym rodzaju aranżacji.

Przemyślane krzesła – jadalnia dla każdego

Oczywiste jest, że wygodne i praktyczne krzesła to jadalnia, w której aż chce się przebywać. Choć nie jest to jedyny czynnik, należy do tych ważniejszych – w końcu to podczas siedzenia na krzesłach spożywamy posiłki, są one również ważnym elementem dekoracyjnym. O estetyce oferowanej przez krzesła jadalniane już wspomnieliśmy, tu skupimy się na oczekiwaniach funkcjonalnych.

Ważne jest, by nasze krzesła były nie tylko wygodne, ale również ergonomiczne. Nieważne, czy mamy krzesła tapicerowane do jadalni, czy używamy krzeseł z poduszkami, czy wreszcie siadamy bezpośrednio na drewnie lub metalu. Za każdym razem krzesło powinno pomagać nam w przyjęciu prawidłowej postawy ciała. Ważną rolę odgrywają tu jego wymiary – zarówno względem naszego wzrostu, jak i względem stołu i innych mebli.

tapicerowane krzesła do jadalni

Krzesła do jadalni, podobnie zresztą jak każde krzesła do domu, powinniśmy również kupować, gdy znamy ich wymagania względem utrzymania i konserwacji. Przykładowo, krzesła ze skóry naturalnej są piękne i mogą bardzo ubogacić naszą jadalnię, liczmy się jednak z tym, że o skórę naturalną trzeba od czasu do czasu zadbać. Nie jest to męczące ani czasochłonne, jeśli jednak nie lubimy takich prac, warto rozważyć inny materiał.

Krzesła jadalniane – przydatne rozwiązania

Zostały nam wreszcie rozwiązania konstrukcyjne. Bardzo pożądana jest tu możliwość sztaplowania lub złożenia krzesła. Nowoczesne krzesła tapicerowane do jadalni, podobnie zresztą jak te pozbawione tapicerki, mogą oferować możliwość złożenia i rozłożenia lub ustawienia krzeseł jedno na drugim. Bardzo ułatwia to przechowywanie. W dni, w które w naszej jadalni nie odbywają się duże uroczystości rodzinne (czyli w praktyce przez większość roku) możemy dzięki nim zaoszczędzić dużo miejsca.

Innym przydatnym dodatkiem mogą okazać się podłokietniki. Oczywiście, nie każdy je lubi, więc gdy kupujemy krzesła do jadalni, warto przemyśleć, czy przydadzą się w naszym domu. Jednak często podłokietniki zdecydowanie poprawiają komfort naszych domowników i gości, wiele ludzi ceni sobie ich wygodę i praktyczność.

krzesła jadalniane

Warto również zastanowić się nad wysokością oparcia. Takie obejmujące całe plecy osoby dorosłej może być wygodniejsze (zwłaszcza jeśli jest tapicerowane), jednak z drugiej strony zwiększa wagę krzesła, a niektórzy ludzie wolą meble z niższym oparciem. Może i są to detale, jednak na ich przemyślenie poświęcimy dosłownie chwilę, a dzięki temu mamy dużo większą szansę na kupno najlepszych możliwych dla nas krzeseł.


Polecamy inspiracje:

Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!