Jak wybrać materac do spania?

Przesypiamy około 1/3 naszego życia, a spokojny i odpowiednio długi sen jest gwarancją naszego zdrowia, dobrego samopoczucia i efektywności pracy. Wybór odpowiedniego materaca do spania jest więc kwestią niebagatelną, wartą dłuższego zastanowienia się przed podjęciem decyzji. Jakie rodzaje materaców mamy do wyboru? Jak wybrać model o odpowiedniej twardości i wielkości? Zastanowimy się dziś nad tymi kwestiami.

Materac kieszeniowy dwustronny - Janpol Wenus

Rodzaje materacy do spania

Na początek przyjrzymy się bliżej dostępnym rodzajom materaców do spania. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i może być połączony z innymi materiałami uzupełniającymi (o nich w kolejnym punkcie), które dodatkowo wpływają na jego funkcjonalność. Z czego możemy wybierać? Przejrzymy się po kolei dostępnym materacom do spania.

Materace kieszeniowe to rodzaj materaca, w którym sprężyny umieszczone są w oddzielnych materiałowych obszyciach – kieszeniach. Takie rozwiązanie sprawia, że działają one niezależnie od siebie, a materac doskonale dopasowuje się do ciała użytkownika. Materac kieszeniowy może być uzupełniony pianką lateksową, matą kokosową lub wełną owczą.

Materac kieszeniowy dwustronny Janpol Andromeda

Materace lateksowe posiadają wkład z pianki lateksowej, która zapewnia większą elastyczność i wytrzymałość niż w zwykłych materacach piankowych. Materace z pianki lateksowej posiadają strefy twardości oraz punktową elastyczność, idealnie więc dopasowują się do kręgosłupa w trakcie snu. Dodatkową zaletą wkładki lateksowej jest antyalergiczność. Materace lateksowe mogą być uzupełniane pianką termoelastyczną, matą kokosową lub wełną owczą.

Materac lateksowy Hevea Family Medicare Bio Climalateks

Materace piankowe wykonywane są z pianki poliuretanowej. Materace tego typu są jednolite i doskonale sprawdzają się w dziecięcych sypialniach. Materac piankowy zapewnia dobrą izolację termiczną i posiada właściwości antyalergiczne. Materace mogą być uzupełniane pianką lateksową, matą kokosową lub wełną owczą.

Materac piankowy Hevea Airmax 3D

Materace bonelowe to rodzaj materaca sprężynowego. Jego podstawę stanowią sprężyny bonellowe, które zapewniają dużą elastyczność materaca. Uzupełnieniem wkładu sprężynowego mogą być pianka termoelastyczna, pianka lateksowa lub mata kokosowa.

Materac do spania Diana sprężynowo-piankowy, jednostronny

Materace wysokoelastyczne to rodzaj materaca piankowego. Zastosowana tu pianka poliuretanowa jest wysokoelastyczna, dzięki czemu ma ona dużo wyższą odporność na odkształcenia. Materace tego typu mają również właściwości antyalergiczne oraz są bardziej przewiewne. Dodatkowym wkładem może tu być pianka termoelastyczna, mata kokosowa lub wełna owcza.

Materac wysokoelastyczny Hevea SnuDo

Najlepsze materiały na materac do spania

Dowiedzieliśmy się już jakie rodzaje materaców są dostępne – czas przyjrzeć się bliżej właściwościom materiałów, które mogą stanowić w nich element uzupełniający.

Wśród materiałów używanych do tworzenia materaców wyróżniają się szczególnie pianki. Wszystkie rodzaje pianek łączą dużą elastyczność z wytrzymałością oraz posiadają właściwości antyalergiczne. Pianka poliuretanowa, czyli podstawowy rodzaj pianki, to materiał odporny na odkształcenia, zapewniający wytrzymałość materaca i dobrą cyrkulację powietrza.

Materac wysokoelastyczny z lateksem Hevea SnuDo Max

Pianki lateksowe – zawierające naturalną żywicę lateksową – mają dodatkowe właściwości antyalergiczne. Ograniczają ryzyko wystąpienia pleśni oraz roztoczy i z tego względu często są stosowane w materacach leczniczych. Pianka termoelastyczna z kolei reaguje nie tylko na nacisk, ale również temperaturę ciała. Pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu ciała i zachowuje jego kształt.

Materac lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś

Materace mogą być również uzupełnione naturalnymi surowcami, takimi jak mata kokosowa i wełna owcza. Mata kokosowa utwardza materac i zapewnia jego dużą wytrzymałość, a także dobrze odprowadza wilgoć. Wełna owcza ma przede wszystkim dobre właściwości termiczne – pochłania ciepło i utrzymuje stałą temperaturę. Ma również właściwości antyalergiczne.

Jaką twardość powinien mieć materac do spania

Kolejna ważna kwestia przy wyborze to twardość materaca do spania. Wybór odpowiedniej twardości zależy przede wszystkim od naszej wagi. Do wyboru mamy cztery stopnie twardości: H1 (miękki), H2 (średnio twardy), H3 (twardy) i H4 (bardzo twardy). Materace miękkie przeznaczone są dla osób o wadze do 60 kg, kolejne progi to 80 kg, 110 kg i powyżej 110 kg.

Materac lateksowy Hevea Celebrities Baby

Zalecone stopnie twardości zależnie od wagi to oczywiście rozróżnienie orientacyjne – niektórzy wolą spać na materacach twardszych, inni na miększych. Ostateczna wygoda materaca jest też nieco inna w przypadku różnych rodzajów materaców. Ważne żeby pamiętać, że osoby o różnej wadze będą inaczej odczuwać twardość materaca. Jeśli nas i naszego partnera/partnerkę dzieli bardzo duża różnica kilogramów warto zastanowić się nad zakupem dwóch różnych materaców.

Materac kieszeniowy dwustronny z kokosem Janpol Erebu

Rozmiar materaca do spania

Na koniec została jeszcze kwestia wymiarów – jakie rozmiary powinien mieć materac do codziennego spania? Minimalna szerokość łóżka dla jednej dorosłej osoby powinna wynosić 70 cm, czyli w przypadku łóżek podwójnych – 140 cm. Ale oczywiście im więcej tym lepiej – jeśli w naszej sypialni nie brakuje miejsca, warto sobie pozwolić na kilka centymetrów łóżka więcej. Optymalna długość to z kolei wzrost plus 20 cm, czyli w przypadku osób o wzroście 180 cm – 2 m.

***

Wiecie już czym się różnią poszczególne materace i na jakie aspekty zwrócić uwagę, czas więc wybrać najlepszy materac! A jeśli będziecie potrzebować dodatkowej pomocy, możecie zapytać o wszystko w komentarzach – chętnie Wam pomożemy.

Wyszukiwania powiązane z tematem:
poduszka materac na ławkę huśtawkę ogrodową


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!