Jak wybrać narożnik do salonu?

Jak wybrać odpowiedni narożnik do salonu? Dziś zajmiemy się tym zagadnieniem od strony technicznej – podpowiemy jak odróżnić narożnik lewy od prawego, na jakie aspekty rozmiarów i wymiarów narożnika zwrócić uwagę, a także opowiemy trochę o funkcji spania i odpowiednim obiciu narożnika. Jeśli planujecie właśnie urządzenie mieszkania i szukacie sofy narożnej do salonu, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu!

Actona Wyoming stylowy narożnik prawy jasnoszary

Jak odróżnić narożnik lewy od prawego?

Odróżnienie narożnika lewego od prawego wydaje się dosyć skomplikowane, ale tak naprawdę jest bardzo proste. Wyobraźmy sobie, że przed nami stoi narożnik – z której strony narożnika jest więcej, z lewej czy z prawej? Jeśli wydłużona część (szezlong) znajduje się z lewej strony, mamy przed sobą narożnik lewy, jeśli z prawej – narożnik prawy. Poniżej zamieszczam ilustrację poglądową, żebyście mogli się upewnić że wszystko dobrze zrozumieliście.

Jak odróżnić narożnik lewy od prawego

A jak to wygląda w przypadku narożników U-kształtnych? Rozróżniamy tu stronę narożnika dokładnie w ten sam sposób – ustawiamy się na wprost narożnika i patrzymy z której strony narożnika jest więcej. Jeśli po lewej mamy dłuższy szezlong i bardziej zabudowane oparcie, mamy przed sobą narożnik lewy, jeśli po prawej – prawy. Poniżej przykład:

Jak odróżnić narożnik lewy od prawego

Mam nadzieję, że teraz bez problemu odróżnicie narożnik lewy od prawego. A w razie wątpliwości dajcie znać w komentarzu – pomogę.

Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny?

Przy wyborze odpowiedniego modelu narożnika do salonu należy koniecznie wziąć pod uwagę kształt i rozmiar narożnika. Zwróćmy uwagę na długość głównej kanapy oraz szezlongu i sprawdźmy czy w zaplanowanym miejscu zmieści się narożnik o takich rozmiarach. Warto zostawić sobie kilka centymetrów zapasu – zdarza się, że zapominamy o wzięciu pod uwagę takich elementów jak listwa przy ścianie, która nie pozwala dosunąć sofy do końca i jeśli kupimy meble na styk, możemy mieć potem problem.

Nowoczesny narożnik z funkcją spania Avatar

Jeśli chodzi o kształt, to narożniki L-kształtne (z jednym szezlongiem) dostępne są w wielu wymiarach i rozmiarach, więc swobodnie znajdziemy wśród nich modele pasujące zarówno do mniejszych, jak i większych mieszkań. Jeśli chodzi o narożniki U-kształtne (z dwoma szezlongami) to są to modele o zazwyczaj dużo większych rozmiarach. Narożnik tego typu sprawdzi się więc jedynie w mieszkaniach czy domach, w których mamy odpowiednio dużo przestrzeni.

Wymiary narożnika: na jakie rozmiary zwrócić uwagę?

Na co jeszcze zwrócić uwagę oprócz długości i szerokości mebla? Oczywiście na wysokość i szerokość siedziska oraz wysokość oparcia. Narożnik do salonu ma być naszym idealnym meblem wypoczynkowym, więc wszystkie jego wymiary powinny być do nas dostosowane. Jeśli jesteśmy wysocy wybierajmy wyższe modele, jeśli niżsi odpowiednio mniejsze – żebyśmy potem nie siedzieli na sofie z podkulonymi nogami czy też stopami wiszącymi w powietrzu.

ważne wymiary w rozmiarach narożników

Funkcja spania w narożnikach do salonu

A propos wymiarów jest jeszcze jedna kwestia na którą warto zwrócić uwagę – rozmiary powierzchni spania, jeśli zdecydujemy się na narożnik z funkcją spania. To szczególnie ważna kwestia, jeśli narożnik do salonu ma nam służyć za codzienne miejsce do spania. W przypadku codziennego noclegu dwóch osób, wygodna szerokość powierzchni łóżka zaczyna się od około 140 cm. Na węższym łóżku spokojnie da się przespać kilka nocy, ale na dłuższą metę mała szerokość łóżka może stać się męcząca. Jeśli narożnik ma być tylko okazjonalnym miejscem do noclegu, dwóm osobom spokojnie wystarczy szerokość około 120 cm, a nawet kilka centymetrów mniej.

Actona Catania narożnik szary w stylu skandynawskim po rozłożeniu

W kwestii narożników z funkcją spania, oprócz rozmiarów miejsca do spania wspomnianych w poprzednim akapicie, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden element – systemy rozkładania sof. Tej tematyce poświęciliśmy obszerny artykuł Systemy rozkładania sof – jaki system rozkładania narożnika wybrać?, w którym znajdziecie szczegółową charakterystykę poszczególnych systemów rozkładania i będziecie mogli określić, który z nich najlepiej się u Was sprawdzi. Wśród narożników do salonu zdecydowanie najpopularniejsze systemy to DL i Delfin.

Jakie obicie wybrać na narożnik do salonu?

Wspomnieliśmy już o tym jak odróżnić narożnik lewy od prawego, na jakie rozmiary i wymiary zwrócić uwagę oraz opowiedzieliśmy kilka słów o funkcjach spania. Co jeszcze nam zostaje z technicznych aspektów wyboru narożników do salonu? Oczywiście rodzaj obicia. Jest to kwestia bardzo dyskusyjna – swoich zwolenników mają zarówno ekoskóra, jak i tkaniny tapicerskie. Wśród zalet ekoskóry możemy wymienić elegancki wygląd, łatwość czyszczenia i większą odporność na plamy, do minusów z kolei należą łatwość uszkodzeń (trzeba uważać na pazury domowych pupili) oraz wrażenie chłodu przy zetknięciu z ekoskórą.

Biały narożnik pokojowy z ekoskóry rozkładany Space z siedziskiem z tkaniny tapicerskiej

Tkaniny tapicerskie prezentują się nieco bardziej tradycyjnie i są przyjemne w dotyku. Wygoda ich czyszczenia zależy od rodzaju tkaniny, nie da się ukryć jednak, że na tkaninie łatwiej o trudne do usunięcia plamy. Rozwiązaniem jest zawsze wybór odpowiedniej kolorystyki, na której mniej będzie widać zabrudzenia. A jeśli chodzi o dylemat tkanina czy ekoskóra, warto zwrócić uwagę na ciekawe propozycje łączące oba te materiały. Ostateczna decyzja czy wybrać ekoskórę czy tkaninę jest tak naprawdę bardzo indywidualna i każdy powinien dostosować rodzaj obicia do swoich potrzeb.

***

Co sądzicie o naszym artykule? Czy zgromadzone tu informacje będą dla Was pomocne? A może Waszym zdaniem zapomnieliśmy o jakimś ważnym aspekcie? Czekam na Wasze komentarze, a wszelkie braki chętnie uzupełnię!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!