Jak wybrać oświetlenie w domu?

Zaplanowanie oświetlenia wewnętrznego powinno nastąpić po zaplanowaniu aranżacji wnętrza – wówczas będziemy wiedzieć w jakich dokładnie miejscach potrzebne nam są lampy i unikniemy później problemów związanych ze zmianami w instalacji elektrycznej. Kiedy więc już mamy pomysł na rozmieszczenie umeblowania w poszczególnych pomieszczeniach, możemy zająć się rozmieszczeniem na planie najlepszych miejsc na lampy. Jaki jednak rodzaj oświetlenia wewnętrznego przyda się nam w poszczególnych pomieszczeniach? I o czym warto pamiętać? Przyjrzymy się po kolei poszczególnym wnętrzom.

Elegancka lampa druciana podłogowa czarna Hugo Floor

Jak wybrać oświetlenie do salonu

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu – to jednocześnie miejsce spotkań, gromadzące wszystkich domowników, jak i część reprezentacyjna, w której przyjmujemy gości. Światło w tym pomieszczeniu nie powinno się ograniczać do głównego żyrandola. Oświetlenie pokojowe powinno tu harmonijnie współgrać, tworząc unikalny klimat pomieszczenia. Połączenie różnych lamp i odpowiednie oświetlenie stref funkcjonalnych sprawi, że salon nie tylko będzie się pięknie prezentował, ale też będziemy się w nim doskonale czuć.

Lampa 12-punktowa Candel Pendant HP1811-12

Wybór oświetlenia warto zacząć od żyrandola, który tradycyjnie wieszany jest w centralnym punkcie części wypoczynkowej w salonie i jest nie tylko lampą, ale i ważnym elementem dekoracyjnym. Powinniśmy dobrać go odpowiednio do stylu wnętrza i jego rozmiarów. W niskich pomieszczeniach lepiej sprawdzi się plafon, w wysokich możemy swobodnie wybierać z rozmaitych modeli lamp wiszących. Pamiętajcie, że przede wszystkim ma on oświetlać i zdobić salon, a nie utrudniać życie domownikom – wybierzmy taki model, który będzie i ładny, i praktyczny.

Druciana lampa wisząca Grid Pendant HP1428

Żyrandol w salonie warto uzupełnić o bardziej dyskretną wersję światła, która sprawdzi się podczas wieczorów spędzonych przed telewizorem czy popołudniowej drzemki na sofie. W tej roli świetnie sprawdzą się dyskretne kinkiety, dobrze rozmieszczone lampki stołowe lub też wysoka lampa stojąca. Z kolei jeśli w salonie mamy kącik do czytania, zadbajmy w tym miejscu o mocniejsze światło, które zapewni nam odpowiednie warunki do lektury. Sprawdzą się tu lampa stołowa lub lampa stojąca z modniejszą żarówką, dającą więcej światła.

Wielopunktowa lampa podłogowa Zodiac Floor

Nowoczesne oświetlenie do salonu można też uzupełnić o światło punktowe, które ma za zadanie wyeksponować obraz na ścianie, ciekawą dekoracją ścienną czy naszą domową kolekcję. W tej roli najlepiej sprawdzają taśmy LED lub kinkiety punktowe, pozwalające skierować światło w określonym kierunku.

Najlepsze oświetlenie do kuchni i jadalni

Oświetlenie w kuchni powinno nam zapewnić możliwość wygodnego przygotowywania posiłków, a jednocześnie – jeśli kuchnia pełni również funkcję jadalni – dać odpowiednią ilość światła do wspólnego posiłku z rodziną. Najważniejsze w kuchni są więc trzy rodzaje oświetlenia: oświetlenie główne, oświetlenie blatów roboczych, oświetlenie części jadalnej.

Lampa wewnętrzna Libra Pendant MD2128B-3BL

Oświetlenie główne – w formie lamp sufitowych czy odpowiednio rozmieszczonych lamp punktowych – powinno nam zapewnić dużą ilość światła, która umożliwi swobodne poruszanie się po pomieszczeniu i pozwoli na wygodne przygotowywanie posiłków. Jeśli nasza kuchnia jest mocno zabudowana, przyda nam się też oświetlenie blatów roboczych, zamontowane pod szafkami. Wystające szafki mogą nam nieco zasłaniać główne źródło światła, a oświetlenie pod szafkami pozwoli odpowiednio doświetlić blat i ułatwi prace. Przyda się też kiedy będziemy zaglądać do kuchni w nocy, gdy pozostali domownicy śpią.

Wielopunktowa lampa wisząca Goblet Pendant MD1633-3B

Ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie jadalni – niezależnie czy stanowi ona część kuchni czy salonu. Nad stołem jadalnym powinno znaleźć się miejsce na lampę wiszącą lub lampy punktowe, które odpowiednio doświetlą blat stołu. Takie oświetlenie nie tylko zwiększa funkcjonalność części jadalnej i podkreśla jej odrębność, ale stanowi też ważny element dekoracyjny w jadalni.

Optymalne rozmieszczenie oświetlenia w sypialni

Oświetlenie w sypialni powinno jednocześnie zapewnić nam możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniu, jak i pomóc stworzyć odpowiednio intymny klimat. Dlatego oświetlenie do sypialni powinno się składać z lampy centralnej, dyskretnego klimatycznego oświetlenia oraz funkcjonalnych lampek nocnych bezpośrednio przy łóżku. Jeśli w sypialni mamy również szafy, warto pomyśleć o doświetleniu wnętrza szafy – albo przez odpowiednio skierowane lampy zewnętrzne, albo oświetlenie wewnętrzne.

Lampka do biurka stojąca Olsen

Centralne oświetlenie w sypialni powinien zapewniać odpowiednio dobrany żyrandol lub lampy punktowe. Zapewni nam ono odpowiednią ilość światła, kiedy w godzinach wieczornych będziemy korzystać z pomieszczenia. Dyskretne oświetlenie – mogą je tworzyć ciekawie rozmieszczone kinkiety lub taśmy LED – służy nam na czas przed snem, kiedy nie chcemy się rozbudzać nadmierną ilością światła. Może się też przydać w nocy, kiedy na przykład będziemy musieli wstać do łazienki.

Żyrandol wiszący na łańcuchu Tucan

Osobnym punktowym oświetleniem powinny być w naszej sypialni lampki nocne ustawione koło łóżka. Dzięki nim będziemy mogli swobodnie poczytać przed snem nie psując sobie oczu. Lampki nocne ułatwiają też wieczorne poruszanie się po pomieszczeniu. Dodatkowe oświetlenie punktowe to doświetlenie szafy, które pozwoli nam swobodnie wybrać rano ubrania bez budzenia drugiej osoby.

Odpowiednie oświetlenie do łazienki

W łazience mamy kilka różnych stref funkcjonalnych, o których warto pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki. Przyda nam się lampa główna, która zapewni światło w całym pomieszczeniu, dodatkowa lampa nad lustrem i zlewem oraz dyskretne punktowe oświetlenie nad toaletą. Dodatkowo można pomyśleć o dyskretnym nastrojowym oświetleniu, z którego będziemy korzystać relaksując się w wannie.

Klosz wiszący Rain Pendant P0076-05L-F4K9

Najważniejszym elementem jest lampa centralna, która zapewni odpowiednią ilość światła w całym pomieszczeniu. W tej roli w łazienkach świetnie sprawdzają się gładkie plafony sufitowe. Ważne jest również oświetlenie punktowe, szczególnie nad lustrem – ułatwia nam ono codzienną pielęgnację, golenie się czy wykonanie makijażu. Dodatkowe punktowe oświetlenie nad toaletą to z kolei świetne rozwiązanie, kiedy w nocy będziemy musieli skorzystać z łazienki – bardziej dyskretne oświetlenie nie rozbudzi nas, a jednocześnie zapewni odpowiednią ilość światła.

Kinkiet ścienny 3 punktowy Fuji

Jeśli chodzi o dodatkowe oświetlenie do łazienki, to oprócz oświetlenia funkcjonalnego możemy zamontować w łazience nastrojowe światło, z którego będziemy korzystać podczas relaksowania się w wannie czy też wieczornych wizyt w toalecie.

Jakie oświetlenie do przedpokoju

Oświetlenie w przedpokoju powinno nam zapewnić możliwość swobodnego ubrania się przed wyjściem i rozebrania się po powrocie do domu. W tym miejscu potrzebujemy przede wszystkim odpowiednio mocnego i jasnego światła, doświetlającego poszczególne strefy funkcjonalne.

Nowoczesna lampa stojąca Antenne Floor TS-090522F-BKSI

W roli oświetlenia centralnego dobrze sprawdzają się lampy punktowe, które zapewniają odpowiednie oświetlenie całej przestrzeni w przedpokoju, a także pozwalają na doświetlenie szaf. Inną opcją może być centralny żyrandol i dodatkowe światła z czujnikami ruchu zamontowane w szafach. Przy planowaniu oświetlenia do przedpokoju warto również pomyśleć o dodatkowym doświetleniu lustra, w którym przeglądamy się przed wyjściem.

Chromowany kinkiet ścienny Hall

Oświetlenie korytarza – jako części służącej do przejścia z jednego do drugiego pomieszczenia – nie wymaga już tak mocnego światła. Dobrze sprawdzają się tu kinkiety czy lampy punktowe, które pozwolą nam swobodnie przejść z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli w korytarzu dodatkowo mamy szafy czy lustra, warto doświetlić je jak w przypadku oświetlenia do przedpokoju – zamontować dodatkową lampę doświetlającą lustro i wnętrze szafy.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!