Jak wyciszyć mieszkanie za pomocą paneli ściennych?

Hałas w naszych mieszkaniach to poważny problem. Uciążliwe dźwięki dobiegające z zewnątrz czy od sąsiadów nie tylko są irytujące, ale też negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Ciągły hałas może powodować problemy z koncentracją, rozdrażnienie, a nawet depresję, warto więc zadbać o wyciszenie swojego mieszkania i stworzenie domowej oazy spokoju. Jak to zrobić?

Wnetrze wykonczone panelami piankowymi VIA Panels

Miejski hałas – problem XXI wieku

Winą za zwiększenie hałasów w naszych mieszkaniach obarczane są często współczesne trendy wnętrzarskie rezygnujące z miękkich tkanin – dywanów, firan czy zasłon – które pochłaniają dźwięki. Niewątpliwie mają one pewien wpływ na wyciszenie mieszkania, jednak głównym wrogiem cichego wnętrza są cienkie ściany, przepuszczające każdy dźwięk. We współczesnym budownictwie architekci starają się pamiętać o odpowiednim wyciszeniu, jednak w budynkach z czasów PRL-u hałas jest poważnym problemem.

Wnętrze wykończone panelem Hourglass Loft Design

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Najprostszy sposób na wyciszenie mieszkania, w którym słyszymy co się dzieje u każdego z sąsiadów, to pokrycie ścian dodatkową warstwą izolującą dźwięki. Może to być tapeta akustyczna, specjalne izolacje lub też bardzo modne i efektowne panele ścienne. Każda dekoracja tego typu wpływa na zwiększenie izolacji akustycznej i termicznej mieszkań – razem ze zwiększeniem grubości ściany przenika do nas mniej dźwięków. Jest jednak kilka rodzajów dekoracji ściennych, które przeznaczone są specjalnie do wyciszania mieszkań.

Wnętrze wykończone wyciszającymi panelami piankowymi VIA Panels

Panele akustyczne ścienne

Najlepsze właściwości wyciszające i izolujące mają panele poliuretanowe (znane też jako panele piankowe). Wykorzystany do ich produkcji materiał – pianka poliuretanowa – sprawia, że po pokryciu nimi ściany otrzymujemy piankową warstwę izolacyjną. Panele piankowe można również flokować, co jeszcze dodatkowo zwiększy ich właściwości dźwiękochłonne. Inny typ paneli przeznaczonych specjalnie do wyciszania pomieszczeń to drewniane panele akustyczne. Panele akustyczne drewniane dzięki swojej unikalnej budowie rozpraszają i chłoną dźwięki, dzięki czemu doskonale wyciszają pomieszczenia. Stanowią również bardzo oryginalną i atrakcyjną dekorację.

Panele akustyczne drewniane marki Natural Wood Panels

Panele gipsowe soundwave

Ciekawą propozycję w swojej ofercie ma też marka Loft Design System – panele w technologii soundwave. Nie są to panele akustyczne ścienne w dosłownym znaczeniu. Technologia soundwave pozwala jednak na zwiększenie ilości odbić dźwięku, co powoduje rozproszenie i równomierne rozprowadzenie dźwięku. Dzięki temu niwelowane są problemy z pogłosem czy echem w pomieszczeniach. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy wysokich i obszernych pomieszczeń, w których problemem jest właśnie nierównomierne rozprzestrzenianie się dzwięków.

Panel Chaos marki Loft Design z sytemem Soundwave

Panele akustyczne na sufit

W wysokich blokach samo wyciszenie ścian może nie wystarczyć. Hałasy dobiegają bowiem nie tylko z mieszkań w sąsiedztwie, ale też od sąsiadów z góry. Wówczas dobrym rozwiązaniem mogą być panele akustyczne na sufit. W tej roli świetnie się sprawdzą panele piankowe, które ze względu na lekkość można bezpiecznie montować na suficie. Dzięki takiej izolacji, dochodzące z góry dźwięki nie będą aż tak irytujące, a my zyskamy ciekawą i oryginalną dekorację sufitu. Duża ilość dostępnych wzorów paneli piankowych pozwoli nam na dobranie również bardziej dyskretnego modelu, jeśli nie będziemy chcieli by dekoracja rzucała się w oczy. Panele wygłuszające na sufit można zamówić w wersji flokowanej, a także pomalowane na dowolny kolor.

Panele piankowe marki VIA Panels nadające się do przyczepienia na suficie

Podwieszane panele akustyczne

Popularnym sposobem na wyciszenie sąsiadów z góry jest też montaż podwieszanego sufitu, który dodatkowo można obłożyć warstwą wełny mineralnej. A jeśli chcemy, żeby podwieszany sufit był jednocześnie oryginalną dekoracją, możemy zdecydować się na wykorzystanie w tej roli paneli z płyt MDF. Panele 3D MDF można wykonać specjalnie na wymiar i potem podwiesić pod sufitem za pomocą specjalnych haków. Takie rozwiązanie nadaje się jednak do wykorzystania tylko w wysokich pomieszczeniach. Jeśli mamy niskie mieszkanie, lepiej zamontować na suficie panel sufitowy piankowy, który zajmie znacznie mniejszą przestrzeń.

***

Panele akustyczne ścienne i panele akustyczne na sufit to zdecydowanie skuteczne, a także oryginalne i nowoczesne rozwiązanie problemu z nadmiernym hałasem. Dzięki takiej dekoracji nie tylko wyciszymy mieszkanie, ale też dodamy mu unikalnego charakteru. Chyba warto się skusić, nie sądzicie?


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Jak wyciszyć mieszkanie za pomocą paneli ściennych?”
 1. Edyta Styczeń 10, 2018 at 22:37 #

  bardzo fajne takie panele, czy do mieszkania w stanie deweloperskim oprócz takich paneli coś jeszcze potrzeba na ściany i sufit?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Styczeń 11, 2018 at 10:08 #

   Panele dekoracyjne mogą być jak najbardziej wykorzystane do wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim – najczęściej określenie to oznacza, że ściany i sufity są wykończone tynkiem i przygotowane do malowania. Warto pamiętać, że nie ma jednej definicji na stan deweloperski, i określenie to u różnych deweloperów może być rozumiane inaczej.

   Jeśli jest Pani zainteresowana szczegółowymi informacjami dotyczącymi montażu paneli ściennych, zachęcam do lektury naszych artykułów: Montaż paneli ściennych – jak to zrobić? i Montaż paneli ściennych na suficie :)

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!