Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?

Dywan wydaje się być trudny do samodzielnego czyszczenia – jednak czy tak jest naprawdę? Wbrew pozorom czyszczenie dywanów nie musi być zadaniem zlecanym specjalistycznym firmom – swobodnie damy sobie z tym radę sami, korzystając ze środków które wszyscy mamy w domu. Dziś zaprezentujemy Wam kilka pomysłów jak wyczyścić dywan domowym sposobem.

czyszczenie dywanu domowym sposobem

Domowe sposoby na pozbycie się plam z dywanu

Przy czyszczeniu dywanu warto pamiętać o tym, żeby go zbytnio nie zamoczyć – jeśli będzie zbyt długo mokry może uszkodzić znajdującą się pod nim podłogę. Podobnie jak przy wszelkiego rodzaju plamach, również plamy na dywanie najlepiej usunąć jak najszybciej. Należy też pamiętać, by nie wycierać plamy zbyt intensywnie, ponieważ wówczas wetrzemy zabrudzenie we włókna dywanu i ich usunięcie będzie znacznie trudniejsze. Usuwając plamy musimy starać się, by możliwie najszybciej usunąć zabrudzenie z powierzchni włosia dywanu.

Jak wyczyścić dywan sodą z octem i talkiem?

Na starsze plamy najlepiej działa sposób naszych babć – mieszanka sody oczyszczonej z octem, w proporcjach 2:3. Czystą gąbką wcieramy roztwór w plamę, a potem suszymy czyszczone miejsce. Zabrudzenie powinno zniknąć. Tłuste plamy z kolei najlepiej usuwa się talkiem, który doskonale chłonie tłuszcz. Zabrudzenie sypiemy talkiem i pozostawiamy na dywanie na mniej więcej dobę, a następnie dokładnie odkurzamy czyszczone miejsce. Talk wchłonie tłuszcz, więc plamę usuniemy razem z posypką.

odkurzanie dywanu

Pozbywanie się uporczywych plam z dywanu?

Świeże plamy da się usunąć nawet wodą – spryskujemy zabrudzone miejsce wodą mineralną i po kilku sekundach przecieramy je czystą gąbką. Świeżą plamę można też usunąć pianką do golenia. Po spryskaniu nią plamy czekamy chwilę i przecieramy miejsce do czysta mokrą szmatką. A jak usunąć z dywanu czekoladę? Plamę można usunąć proszkiem do prania lub mydłem w płynie. Nakładamy taki specyfik na plamę i po kilku minutach przecieramy gąbką. Wyczyszczone miejsce należy następnie dokładnie przemyć wodą.

Jak wyczyścić dywan z wina, kawy czy herbaty?

Kłopotliwe mogą być również plamy z napojów – wina, kawy i herbaty. Liczy się tu szybkość działania. Plamę z wina należy zasypać dużą ilością soli i czekać, aż płyn się wchłonie. Kawę i herbatę czyścimy innym sposobem – polewając zabrudzenie wodą i osuszając je ręcznikiem papierowym. Po kilkukrotnym powtórzeniu czynności plama powinna zniknąć. Jeśli na dywanie pozostaną ślady, na koniec warto przetrzeć dywan ciepłą wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń.

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem z herbaty, kawy i wina

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?

Na dywanach zdarzają się też bardziej uporczywe plamy – jak na przykład guma do żucia. Najlepszy sposób na takie zabrudzenie to obłożenie gumy lodem. Gdy po kilku minutach guma stwardnieje, będziemy mogli ją wykruszyć z włosia dywanu. Jeśli po gumie został ślad, plamę należy przetrzeć ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. Inna uporczywa plama to wosk – możemy się go pozbyć układając na dywanie kilka warstw chłonnej bibuły i przejeżdżając po plamie ciepłym żelazkiem. Jeśli wosk nie zniknie za pierwszym razem, czynność należy powtórzyć z nową warstwą bibuły.

***

Mam nadzieję, że po lekturze artykułu wiecie już jak wyczyścić dywan domowym sposobem. A jeśli macie jakieś własne sprawdzone metody – koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. Może dzięki Wam komuś uda się wyczyścić dywan, który wydawał się nie do odratowania!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!