Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem?

Tapicerka wydaje się być trudna do samodzielnego czyszczenia – jednak czy tak jest naprawdę? Wbrew pozorom czyszczenie tapicerki nie musi być zadaniem zlecanym specjalistycznym firmom – swobodnie damy sobie z tym radę sami, korzystając ze środków które wszyscy mamy w domu. Dziś zaprezentujemy Wam kilka pomysłów jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem.

czyszczenie tapicerki domowym sposobem

Czyszczenie tapicerki w domu wcale nie jest trudne?

Czyszczenie tapicerki meblowej nie powinno nam sprawić więcej problemu niż czyszczenie dywanu. Uważajmy jednak na materiał, z jakiego wykonane jest obicie. Skóra jest materiałem bardzo delikatnym i do jej czyszczenia należy stosować jedynie środki przeznaczone do skórzanej tapicerki – inaczej możemy narazić ją na zniszczenie. Z domowych środków możemy użyć jedynie letniej wody wymieszanej z odrobiną płynu do mycia naczyń. Mebel należy czyścić miękką ściereczką. Warto pamiętać, by plamy czyścić od brzegów, a nie od środka, by uniknąć powiększenia zabrudzeń.

Jak wyczyścić tapicerkę materiałową?

Kanapę z tradycyjną tapicerką materiałową można myć wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania – to dobry sposób na odświeżenie materiału. Przy dużych zabrudzeniach można też użyć wody wymieszanej z sodą oczyszczoną. Tapicerkę powinniśmy myć okrężnymi, długimi ruchami. Warto pamiętać, by nie moczyć zbytnio materiału. Tapicerkę z weluru należy z kolei czyścić mieszanką wody i amoniaku, przecierając materiał zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Następnie włosie należy przeczesać miękką szczotką i osuszyć delikatnie suszarką.

jak wyczyścić tapicerkę samemu

Usuwanie plam z tłuszczu?

Na tapicerowanych krzesłach przy stole problemem mogą być plamy z masła czy oliwy. Jest na to sprawdzony domowy sposób. Plamy z tłuszczu można usunąć z tapicerki meblowej za pomocą talku lub mąki ziemniaczanej. Świeżą plamę posypujemy talkiem lub mąką i zostawiamy na zabrudzeniu na co najmniej kilkanaście minut. W tym czasie proszek absorbuje tłuszcz z plamy. Następnie pył odkurzamy lub zmiatamy zmiotką i przecieramy powierzchnię wilgotną ściereczką. W podobny sposób można usunąć plamy powstałe po błyszczyku czy tłustych kremach.

Jak pozbyć się plam z herbaty, kawy czy wina?

Na tapicerce meblowej częstym problemem są plamy z napojów – najlepiej usunąć je od razu po zabrudzeniu. Plamy z kawy i herbaty można usunąć przemywając tapicerkę roztworem kwasku cytrynowego i wody (5-10% roztwór). Następnie tapicerkę warto przeprać proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie. Plamy z wina również można usunąć roztworem kwasku cytrynowego. Jednym z babcinych sposobów na plamy z wina jest też polanie plamy białym winem wytrawnym, a następnie wodą. Po tych zabiegach zabrudzenie należy przetrzeć wilgotną ściereczką i wysuszyć.

usuwanie z tapicerki plam z kawy, herbaty i wina

***

Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu wiecie już jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem. A jeśli macie jakieś własne sprawdzone metody – koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. Może dzięki Wam komuś uda się wyczyścić tapicerkę, która wydawała się nie do odratowania!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem?”
  1. Asia Sierpień 3, 2018 at 19:43 #

    Przymierzając się do samodzielnego czyszczenia tapicerki, lepiej sprawdzić jak zareaguje materiał na stosowany środek na niewidocznej części materiału. Fachowo nazywa się to testem stabilności koloru – gdzie stosuje się środek na małym, schowanym fragmencie mebla. Jeżeli po kilku minutach jest ok (największe ryzyko to powstanie odbarwień) to można przestąpić do właściwego czyszczenia.
    Oczywiście najlepsza metodą jest pranie tapicerki za pomocą odkurzacza piorącego, który pozwala skutecznie wypłukać zarówno brud jak i stosowane detergenty. W ten sposób ograniczamy ryzyko powstania zacieków.

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!