Jak zmienić obicie krzesła tapicerowanego?

Zmiana obicia krzesła to szansa, by dać naszym starym meblom drugie życie. Jeśli zrobimy to samodzielnie, koszty wyjdą niższe, jednak fotele o bardziej skomplikowanym kształcie lepiej oddać w ręce specjalisty. Zastanawialiście się ile kosztuje obicie fotela do salonu? To przede wszystkim inwestycja Waszego czasu, sprawdźcie szczegóły!

Pokrowce na krzesła

Renowacja mebli dla każdego

Zmiana obicia krzeseł to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów przez projektantów wnętrz, których zadaniem jest remont lub odświeżenie mieszkania. Na renowację starych mebli decydują się także osoby zajmujące się popularnym w ostatnich latach home stagingiem, czyli przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Zastanawialiście się ile kosztuje obicie krzesła na nowo? Faktycznie, nie bez znaczenia jest tu niski koszt renowacji starych mebli, nie porównywalny do ceny nowych produktów. Dzięki pomalowaniu ścian, kupnie nowych obrazków i wymianie pokrowców na krzesła do salonu, każde mieszkanie stanie się atrakcyjnym produktem dla potencjalnych nabywców. Należy pamiętać, że renowacja starych mebli jest nie tylko doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Dla wielu dekoratorów odrestaurowane sprzęty są synonimem pomysłowości i dobrego gustu. Nowe życie starym meblom dawali tacy artyści jak chociażby włoski projektant Piero Fornasetti, dekorator wnętrz Andre Dubreuil, czy też znana na całym świecie gospodyni domowa Martha Stewart. Tapicerowanie krzesła nie jest też zadaniem przerastającym siły sprawnej manualnie osoby.

Nowe obicie krzesła

Jak zmienić obicie krzesła?

Zmiana obicia krzesła nie jest specjalnie trudnym zadaniem, nawet dla osób niedoświadczonych. Najłatwiej jest zmienić tapicerkę prostego krzesła z siedziskiem – jeśli mamy problem z tapicerką fotela lepiej oddać nasz mebel w ręce profesjonalisty. Poniżej znajdziecie informacje na temat tego ile taka usługa może kosztować. Tymczasem zajmijmy się naszym prostym krzesłem. Przede wszystkim musimy wybrać podobający się nam materiał – warto zadbać o to, by była to tkanina wytrzymała, która długo nam posłuży. Jeśli gąbka na siedzisku jest uszkodzona powinniśmy się również zaopatrzyć w kawałek gąbki o wymiarach siedziska. Potrzebować będziemy też kilku prostych narzędzi i to właściwie wszystko.

Krzesło z potrzebnymi akcesoriami.Odkręcanie śrub.Odkręcanie śrub oparcia.

1. Do wymiany obicia będziemy potrzebować: wybranego kawałka mocnego materiału, nożyczek, śrubokręta i zszywacza (tackera) lub gwoździków tapicerskich i młotka. U nas okazało się, że są też potrzebne kombinerki – do odkręcenia oparcia. Jeśli mamy zniszczoną gąbkę na siedzisku potrzebny będzie również kawałek gąbki przyciętej pod wymiar.

2. Prace zaczynamy od odkręcenia siedziska i oparcia.

3. Odmierzamy materiał pod wymiar siedziska. Należy pamiętać o pozostawieniu odpowiednio dużych zapasów materiału, które łatwo podwiniemy. Jeśli dodajemy gąbkę, materiał na siedzisko musimy wymierzyć razem z nią (układając ją na siedzisku).

Wymierzanie obicia.Wyciąganie zaszewek.Przymocowywanie obicia.

4. Tradycyjnie stary materiał zdejmuje się z siedziska. W tym celu należy usunąć stare zaszewki – najlepiej zrobić do śrubokrętem. W tym przypadku pozostawiliśmy jednak oryginalną tkaninę.

5. Jeśli dodajemy gąbkę, trzeba to zrobić na tym etapie. Układamy materiał, na nim gąbkę i na wierzch siedzisko. Następnie zawijamy brzeg materiału i przymocowujemy go do siedziska zszywkami lub gwoździkami tapicerskimi. Najlepiej zacząć od przymocowania materiału ze wszystkich czterech stron i dopiero na końcu dopasować materiał na rogach.

Ułożenie na rogachWymierzanie materiału

6. Teraz przystępujemy do wymiany oparcia. Zaczynamy od odmierzenia materiału.

7. Nasz przykładowy model krzesła wymaga, by zszyć materiał na oparcie w formę tunelu i nałożyć go na wierzch, a potem przymocować zszywkami. Oparcia mogą być jednak w różnych kształtach – najlepiej przyjrzeć się jak producent przymocował obicie i na tej podstawie opracować swój plan postępowania.

8. Teraz oparcie i siedzisko trzeba przymocować z powrotem. Nasze nowe krzesło jest gotowe.

Gotowe siedzisko.Gotowe oparcie.Gotowe krzesło

Ile kosztuje obicie krzesła?

Zastanawiając się jak obić krzesło pewnie zadajecie sobie pytanie – ile to kosztuje? Chcąc gruntownie odświeżyć wygląd starych krzeseł tapicerowanych, najlepiej polakierować drzewce i zmienić tapicerkę. Jest to najdroższe z możliwych rozwiązań pozwalających gruntownie zmienić wygląd zniszczonych krzeseł. Polecane jest ono szczególnie osobom chcącym uratować pamiątkowe, bardzo zniszczone krzesła. Ile kosztuje obicie krzesła? Koszt tej usługi zależy oczywiście od wybranego materiału i cennika tapicera. Średnio za obicie krzesła zapłacimy około 100 zł, za pokrycie krzesła nową tkaniną – około 200 zł, zaś za tapicerowanie fotela nawet do 800 zł. Tańszym rozwiązaniem, na które mogą sobie pozwolić właściciele sprawnych technicznie krzeseł jest kupno uniwersalnych pokrowców na krzesła. Koszt tego typu „ubrań” na meble wynosi około 60 zł. Obicia na fotele są naturalnie nieco droższe ze względu na zastosowaną ilość materiału. Jak widać, zmiana wizerunku naszego wnętrza nie wymaga dużych nakładów finansowych. Udana aranżacja mieszkania zależy jedynie od naszego zaangażowania i pomysłowości.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Jak zmienić obicie krzesła tapicerowanego?”
  1. Jacek Sierpień 25, 2015 at 19:54 #

    Rewelacyjny pomysł.Można uszyć nawet kilka takich pokrowców i zmieniać, a właściwie dopasowywać wygląd do aktualnej okazji. Albo klimatu jaki chcemy osiągnąć.
    Samo odnawianie mebli to fajny pomysł. I można to samodzielnie zrobić. Sam odnawiałem fotel i nie wyszło tak źle. Wystarczy tylko dokładnie i ostrożnie zdjąć starą tapicerkę i na jej podstawie wykroić nową. Kupując odpowiedni materiał możemy stworzyć coś wyjątkowego, nigdzie nie dostępnego. Ja wybrałem materiał, a właściwie wzór o nazwie LEO PLUS – to taki pikowany materiał. Nigdzie nie spotkałem się z fotelem obszytym pikowanym materiałem :)

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!