Jak zrobić łóżko piętrowe? Przebieg prac

W dobie rosnącej popularności produktów homemade, czyli przedmiotów wykonanych własnoręcznie, coraz więcej osób zastanawia się, jak zrobić łóżko piętrowe. Sprawdźmy więc, co będzie nam potrzebne do wykonania tego mebla, a także jak zrobić to prawidłowo.

łóżko piętrowe zrób to sam

Łóżko piętrowe – zrób to sam

Jeśli chodzi o łóżko piętrowe, „zrób to sam” jest bardzo ciekawą opcją na oryginalny i unikatowy mebel. Aby jednak podejść do jego wykonania należycie, zastanówmy się najpierw, co nam będzie potrzebne. Najważniejszy jest tu rzecz jasna budulec – w naszym przypadku będą to deski i ew. płyty wiórowe. Gdy myślimy, jak zrobić samemu łóżko piętrowe, zauważmy, że by móc podjąć się tego wyzwania potrzebne nam będą również narzędzia. Przede wszystkim gwoździe i młotek, które posłużą nam do łączenia desek. W dalszej kolejności przyda się nam też hebel (zwany również strugiem), który pomoże nam pozbyć się drzazg z desek. W końcu, gdy zastanawiamy się, jak zrobić łóżko piętrowe dla dzieci, to raczej zależy nam na ich bezpieczeństwie. Inne potrzebne narzędzie to piła – wystarczy nawet zwykła ręczna. Nie zapomnijmy również o miarce i ołówku. Przydać się może również pędzel i farba, jeśli będziemy chcieli pomalować łóżko na oryginalny kolor. I wreszcie – do samodzielnego wykonania tego mebla potrzebować będziemy nieco wolnego czasu, odpowiednich warunków pracy, a także pewnych zdolności manualnych.

Jak zrobić łóżko piętrowe – schemat

Znamy już podstawy odnośnie do tego, jak zrobić łóżko piętrowe. Schemat prac, czy też projekt tego mebla również będzie nam bardzo potrzebny przed rozpoczęciem prac. Gdy będziemy projektować łóżko, możemy się oczywiście inspirować gotowymi rozwiązaniami, pamiętajmy jednak, by przywiązywać dużą wagę do wymiarów. Czy dany mebel zmieści się w pomieszczeniu, w którym chcemy go ustawić? Czy pasować tam będzie materac, który chcemy kupić? Wszystkie te kwestie mają duże znaczenie przy meblu typu „zrób to sam”. Łóżko piętrowe powinno mieć również drabinkę dostosowaną do oczekiwań osoby, która spać będzie na górze. Ważna będzie też kwestia estetyczna. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia, trzymajmy się raczej rozwiązań prostych. Surowa elegancja, świadomie rezygnująca z upiększeń również może się bardzo podobać. Jeśli jednak czujemy się na siłach, możemy zastanowić się, jak zrobić łóżko piętrowe, które zrobi wrażenie. Chodzi tu zarówno o kształt czy fason, jak i sposób pomalowania mebla. Nie zapominajmy też, by schemat całego łóżka – podobnie jak drabinkę – konsultować z osobami, które będą na nim spały.

Solidne łóżko piętrowe – jak zrobić?

Jeśli mamy już schemat i skompletowane narzędzia, zaczynamy konstruować łóżko piętrowe. Jak zrobić to dobrze? Zacznijmy od budowy szkieletu. Mamy tu na myśli nogi, ramy dolnego łóżka, desek łączących obie części, a następnie ramę górnego. Gdy mamy już to zrobione, możemy przejść do montowania spodów – czy to z płyty wiórowej (co będzie wyborem szybszym), czy z desek (które mogą okazać się solidniejsze). W dalszej kolejności czas na dodatki, takie jak ewentualne poręcze (gdy mebel przeznaczony jest dla dzieci), a także niezbędna drabinka. Po tych wszystkich czynnościach w zasadzie mamy już mebel w stanie surowym. Jednak jak zrobić łóżko piętrowe z drewna bez prac wykończeniowych? Nie da się. Teraz zatem pora na ostatnie szlify heblem, rzut oka, czy gdzieś nie potrzeba wzmocnienia, a wreszcie prace malarskie. Możemy zdecydować się zarówno na farbę, która uwypukli piękno drewnianego surowca, jak i np. na kolor biały czy bordowy, który sprawi, że mebel ten będzie miał oryginalną, intensywną estetykę. Prace te da się wykonać samodzielnie, chociaż niekiedy przyda się drobna pomoc drugiej osoby.

Jak zbudować łóżko piętrowe?

Znamy już ogólne zasady tego, jak zbudować łóżko piętrowe. Przejdźmy teraz do kilku przydatnych porad. Gdy budujemy mebel z desek, najlepiej wykonać heblowanie również przed ich zamontowaniem. Mamy wówczas dużo łatwiejszy dostęp do całej powierzchni niż na późniejszym etapie prac. Gdy przybijamy gwoździe, nie ściskajmy młotka za mocno. Należy trzymać go pewnie, jednak w naszej dłoni powinien mieć on trochę luzu – w ten sposób wbija się gwoździe dużo lżej. Jeśli zastanawiamy się, jak samemu zrobić łóżko piętrowe, a nie mamy żadnego doświadczenia ze stolarką, dobrym pomysłem może być wykonanie na początek czegoś prostszego, np. krzesła. Przetestujemy wówczas nasze zdolności i upewnimy się, że planowanie i prace stolarskie są czymś, co sprawia nam przyjemność. Gdy robimy łóżko dla dzieci, być może warto rozważyć zaproszenie ich do pomocy. Oczywiście wykonywać będą proste, lekkie i bezpieczne czynności, jak np. podawanie gwoździ, ale przecież nie o samą pomoc chodzi. W ten sposób będą mogły poznawać zasady majsterkowania, uczyć się pracy zespołowej i kreatywnie spędzać czas z członkami rodziny.


Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!