Jak zrobić meble ogrodowe z europalet?

Do niedawna zużyte europalety traktowane były jak śmieci. Jednak ludzka kreatywność nie zna granic, dlatego i dla nich znalazła zastosowanie – meble ogrodowe. Na fali rozwoju trendu DIY, wzrostu zainteresowanie recyklingiem oraz potrzebą posiadania oryginalnych i jednocześnie przystępnych cenowo rzeczy meble tarasowe z europalet zyskują na popularności. Gdzie zatem kupić europalety i jak można wykorzystać drzemiący w nich potencjał?

Europalety ze strony noweswiatlo.pl

Europalety – oferta rynkowa

Aby stworzyć zestaw ogrodowy z europalet nie trzeba kupować nowych palet. Można wykonać go również z używanych. Europalety można nabyć w jednym ze skupów, które prowadzą również sprzedaż. Koszt zakupu pojedynczej sztuki wynosi od 10 do 40 zł. Oczywiście cena nowych egzemplarzy wzrasta i jest zależna od wielkości europalety. Warto wiedzieć, iż drewniane palety występują w kilku standardowych rozmiarach. Najbardziej popularne wymiary to 120x80x14,4 cm, 120x120x14,4 cm, 120x100x14,4 cm oraz 80x60x14,4 cm.

Meble ogrodowe z europalety

Swoje drugie życie europalety mogą przeżyć przyjmując różne wcielenia. W ogrodzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie jako:

Meble tarasowe z europalet:

  • kanapa ogrodowa z europalet
  • krzesła czy fotel ogrodowy z palet
  • stoliki i stoły ogrodowe z palet
  • leżak, łóżko ogrodowe z palet
  • huśtawki, hamaki i inne

A także elementy architektury ogrodowej, jak:

  • kwietniki – zielone ściany
  • ogrodzenia z palet
  • podesty tarasów
  • schodki z europalet

Jak wykonać meble balkonowe z europalet?

Chcąc, by meble ogrodowe z europalet wyglądały ładnie, przed przystąpieniem do realizacji projektu palety należy je oszlifować. Odpowiednie ich przygotowanie zapobiegnie ewentualnemu zranieniu lub zniszczeniu odzieży o wystające drzazgi. Gładką powierzchnię można następnie pomalować ulubionym kolorem farby. Na koniec warto zaimpregnować meble ogrodowe europalety, by uodpornić je na działanie czynników atmosferycznych. Gdy farba i impregnat wyschną można przystąpić do realizacji projektu. Warto mieć wtedy pod ręką m. in. młotek, gwoździe, śruby, śrubokręt, obcęgi, a także grube sznury.

Stoliki ogrodowe z palet – wystarczy ułożyć palety euro jedna na drugiej, by otrzymać stolik. Chcąc uzyskać mebel o prostokątnych kształtach, czynność należy powtórzyć, wykorzystując taką samą ilość palet i stawiając ją obok wcześniejszej konstrukcji. Teraz wszystkie części należy ze sobą połączyć np. gwoździami. Walory użytkowe powstałego mebla można jeszcze bardziej podnieść wyposażając jego podstawę w kółka umożliwiające przestawianie, a blat w szklaną taflę zapobiegającą wpadaniu naczyń i sztućców pomiędzy szczebelki palety.

Łóżko ogrodowe z palet  – chcąc wykonać leżak należy dwie palety transportowe ułożyć jedna na drugiej, a następnie połączyć je ze sobą przy pomocy gwoździ. Do wykonania oparcia posłuży trzecia paleta, którą trzeba po części rozmontować – odcinając fragment i pozbawiając go części desek. Tak powstałe oparcie należy ustawić pod odpowiednim kątem, najlepiej rozwartym, i przytwierdzić do podstawy. W celu podniesienia komfortu korzystania z leżaka, warto uzupełnić siedzisko o wygodne poduszki lub materac.

Sofa i fotel ogrodowy z palet – w przypadku budowy krzesła lub sofy postępuje się podobnie, jak w przypadku budowy łóżka ogrodowego. Połączone palety tworzące podstawę łączy się z paletą przeznaczoną na oparcie, ustawiając ją pod odpowiednim kątem. Co ważne, przy montażu można samodzielnie dostosować wysokość siedziska i kąt nachylenia oparcia. Można również wykonać cały system mebli modułowych, które zsunięte utworzą przestronną sofę, a rozsunięte – pojedyncze krzesła. Wszystko zależy od naszych potrzeb i inwencji twórczej.

Huśtawka i hamak z palet – jeżeli w ogrodzie rośnie duże, solidne drzewo, na jednej z jego gałęzi można zawiesić huśtawkę lub hamak. W tym celu potrzebna będzie gruba lina. Należy ją przymocować do gałęzi i wszystkich rogów palety. W przypadku hamaka najpierw trzeba połączyć dwie palety, a następnie przystąpić do wiązania. W obu sytuacjach przyda się miękkie siedzisko. W przypadku huśtawki wystarczy tylko poduszka, w przypadku hamaka warto zainwestować w większy materac.

Zielone ściany z europalet– to forma ogrodu założonego na ścianie, stąd nazwa ogrody wertykalne lub pionowe. Taki sposób prezentacji zieleni można wykorzystać na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Wystarczy spód palety i bok, który będzie służył jako podstawa, obić grubą folią. Do tak powstałej „doniczki” należy wsypać ziemię, a następnie pomiędzy drewniane listwy wsadzić rośliny. Kiedy rośliny się ukorzenią, własnoręcznie wykonany kwietnik można zamontować na ścianie. Teraz pozostaje już tylko podlewać rośliny i cieszyć się ich towarzystwem.

Tanie meble tarasowe z europalet

Moda na recykling odczarowuje z pozoru mało użyteczne przedmioty dając im szansę na ponowne wykorzystanie. Dzięki temu palety nie kojarzą się już tylko z przestrzenią magazynów, ale coraz częściej z aranżacją wnętrz i ogrodów. Można dzięki nim skonstruować autorski zestaw ogrodowy z europalet. W Internecie jest mnóstwo poradników z kategorii zrób to sam, podpowiadających jak samemu, krok po kroku, zrobić meble ogrodowe z wykorzystaniem palet transportowych. Europalety są stosunkowo tanie, łatwo dostępne i co najważniejsze nie narzucają określonego stylu meblom. Wystarczy odrobina kreatywności, trochę chęci, podstawowe narzędzia, by surowy materiał oszlifować, zbić gwoździami, pomalować na ulubiony kolor i przekształcić go w unikalne, praktyczne i estetyczne meble balkonowe z europalet.Autor: Mateusz z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!