Jaka szerokość łóżka dla 2 osób?

Jakie kupić łóżko – 140 czy 160-centymetrowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed koniecznością umeblowania sypialni małżeńskiej. Jak zobaczymy, oba te rozwiązania mają swoje zalety, warto więc być ich świadomym przed podjęciem decyzji.

łóżko 140 czy 160

Łóżko małżeńskie – jakie wymiary?

Jaka szerokość łóżka dla dwóch osób sprawdzi się najlepiej? Oczywiście zależy to od wielu czynników. Aby odpowiedzieć na to pytanie, sprawdźmy najpierw, co mamy do wyboru, gdy kupujemy łóżko małżeńskie. Jakie wymiary może przyjąć taki mebel? Podstawowym jest 140×200 cm, spotkać jednak również można 160×200 cm, a także 180×200 cm czy nawet 200×200 cm. Dwa ostatnie rodzaje to ogromne łoża, które wymagają sporej sypialni. Najczęściej kupowane są produkty o szerokości 140 lub 160 centymetrów, to na nich się więc skupimy.

szerokość łóżka dla 2 osób

Warto przed zakupem zastanowić się, jak zamierzamy rozwiązać kwestię materacy. Czy zamierzamy użyć np. dwóch o wymiarach 80×200 centymetrów, czy może wolimy jeden szerszy? Możemy również przypatrzyć się sobie, a także współmałżonkowi – jakie są nasze wspólne doświadczenia, jeśli chodzi o sen? Czy jest wśród nas co najmniej jedna osoba, która zajmuje wówczas sporo przestrzeni? Nasze zwyczaje są tu bardzo ważne, a nikt nie zna ich przecież lepiej, niż my sami.

Łóżko 140 czy 160 dla 2 osób?

Gdy wybieramy łóżko dla dwóch osób, oczywiste jest, że ogranicza nas przede wszystkim wielkość sypialni. W naprawdę ciasnym pomieszczeniu, nawet mebel o szerokości 160 centymetrów może być zbyt duży. Jeśli jednak nie musimy liczyć każdego centymetra kwadratowego, zdecydowanie się na trochę szersze łóżko może być świetnym pomysłem. Mebel ten pomoże nam nie tylko komfortowo wyspać się, ale również wygodnie spędzać czas w sypialni w inny sposób.

łóżko małżeńskie jakie wymiary

Wiele osób czyta książki w łóżku, czy nawet korzysta z laptopa i tabletu. Te i inne czynności będziemy mogli wykonywać w sposób dużo bardziej komfortowy, jeśli będziemy mieli do dyspozycji więcej miejsca. Z drugiej strony, mniejsza szerokość łóżka dla 2 osób to nie tylko mniej zajmowanego miejsca w sypialni. Węższy mebel sprzyja spaniu bliżej siebie, a co za tym idzie większej bliskości. Jeśli to dla nas ważne, może się okazać, że łóżko o szerokości 140 centymetrów będzie bardzo ciekawym wyborem. Czy zatem zawsze jest to najlepsza możliwa opcja?

Łóżko 140×200 – czy wystarczy?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy warto kupić łóżko 140×200. Czy wystarczy w naszej sypialni? Zastanówmy się, jakie mogą być ewentualne problemy z nim związane. O pierwszym z nich już trochę wspomnieliśmy. Jeśli któryś z partnerów zajmuje dużo miejsca podczas snu i np. często zmienia pozycję, wybór wąskiego łóżka może być przyczyną wielu nieprzespanych nocy dla drugiej osoby. Inny czynnik to sylwetka osób śpiących na danym meblu.

jaka szerokość łóżka dla dwóch osób

Oczywiste jest, że im węższe łóżko, tym mniej wygodnie będzie się na nim spało ludziom, którzy nie mają szczupłej budowy ciała. Jeśli częstym gościem w naszej sypialni są dzieci lub np. pies, wąskie łóżko również może okazać się niewystarczające. To chyba jedyne istotne przeciwwskazania, jeśli bowiem śpimy spokojnie, oboje jesteśmy szczupli i nie mamy kilkoro dzieci czy labradora (lub po prostu nie spędzają one czasu w naszym łóżku), mebel o wymiarach 140x200cm będzie dla nas znakomitym wyborem.

Jakie łóżko dla dwóch osób?

Jak zatem widzimy, kwestia: łóżko 140 czy 160-centymetrowe sprowadza się w dużej mierze do znalezienia złotego środka między przestrzenią do komfortowego snu i wypoczynku a miejscem w sypialni. Oczywiście u każdego z nas sytuacja wygląda nieco inaczej, różnią się nasze sypialnie i wymagania odnośnie do przestrzeni łóżkowej. Każdy więc świadomy opisanych tu zależności, będzie musiał znaleźć własną odpowiedź, jaki mebel kupić.

łóżko 140x200 czy wystarczy

Pamiętajmy jednak, że przy wyborze łóżka dla dwóch osób jego szerokość nie jest jedynym istotnym czynnikiem. Również wysokość, czy komfort i ergonomia materaca mają tu spore znaczenie. Warto również pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, takim jak zagłówek, pojemnik na pościel, czy – dla wymagających klientów – regulowany za pomocą pilota stelaż. Wówczas czas spędzony w sypialni będzie jeszcze przyjemniejszy. A przecież jest to często nawet jedna trzecia doby, która w dodatku ma decydujący wpływ na nasze funkcjonowanie za dnia. Warto więc wybrać mądrze.


Polecamy inspiracje:

Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!