Jaki blat do kuchni – jasny czy ciemny?

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w naszych domach. Chociaż spędzamy tam czas głównie gotowaniu i wykonywaniu innych prac, to jednak jej wygląd również jest bardzo ważny. W poniższym tekście zastanowimy się nad wyborem najlepszego blatu do kuchni.

ciemny blat w kuchni opinie

Czy warto zamontować ciemny blat w kuchni?

Ciemny blat w kuchni nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Częściej spotyka się blaty w wariancie jasnym. Jednak nie oznacza to, że ciemna kolorystyka jest wadą. Wręcz przeciwnie – może być ogromną zaletą i sposobem na wyróżnienie naszej kuchni spośród wielu podobnych do siebie.

Blaty kuchenne ciemne, a zwłaszcza czarne mogą być również świetnym sposobem na wprowadzenie do naszej kuchni eleganckiego minimalizmu. Ważne jednak, by zastanowić się, jak ciemny blat będzie się prezentował w naszej kuchni. Chodzi tu oczywiście o jego połączenie z innymi elementami kuchni, takimi jak choćby meble kuchenne, podłoga czy kafelki, ale nie tylko.

blaty kuchenne ciemne

W przypadku ciemnych blatów równie ważne jest bowiem, by kuchnia była odpowiednio nasłoneczniona. W sytuacji, gdy wpada do niej niewiele światła słonecznego, bezpieczniej jest pozostać przy blatach jasnych, które naturalnie będą ją rozjaśniać. Jeśli jednak mamy duże, przestronne okna, ciemny blat może nadać naszej kuchni niepowtarzalnego uroku. Po jego zamontowaniu damy dowód, że nie boimy się eksperymentować ani podejmować odważnych decyzji odnośnie do aranżacji domu czy mieszkania.

Jaki blat do kuchni – jasny czy ciemny?

Z drugiej jednak strony jasny blat również ma niezaprzeczalne zalety. Wspomniano już o rozjaśnianiu słabiej doświetlonych kuchni. Poza tym jasny blat jest rozwiązaniem w dużej mierze neutralnym, wobec tego bez trudu dobierzemy do niego stół, krzesła, kafelki, podłogę i inne elementy wyposażenia kuchni.

Jasny, a konkretnie biały lub jasno-siwy blat powinien do nich pasować – jak zatem widać, to, że cieszy się popularnością, może być również zaletą, daje bowiem dużą wolność w wyborze innych elementów. Jasne, żywe kolory blatów mogą z kolei ożywiać naszą kuchnię. Jeśli z kolei chodzi o ciemny blat w kuchni, opinie na jego temat są rozmaite.

jaki blat do kuchni jasny czy ciemny

Ciemne blaty wymagają co prawda starannego doboru pozostałych elementów wyposażenia kuchni, z drugiej jednak strony, przy odpowiednich warunkach i po dołożeniu pewnych starań, uzyskamy niezwykle intrygujący, zapadający w pamięć efekt. Jeśli lubimy się wyróżniać, ciemny blat jest zdecydowanie wyborem dla nas. Przy wyborze blatu warto też zastanowić się, który będzie pasował bardziej do tego, co już znajduje się w naszej kuchni. Nie zawsze przecież remontujemy ją od podstaw.

Blaty kuchenne ciemne i jasne w użytkowaniu

Gdy zastanawiamy się, jaki blat dać do kuchni – jasny czy ciemny, nie sposób uciec od kwestii użytkowych. Niektórym osobom wydawać by się mogło, że blaty ciemne, w szczególności czarne, dużo bardziej niż jasne eksponują ewentualne zabrudzenia. Inni z kolei twierdzić będą, że to na białych blatach wszystko widać. Widać więc, że problem nie dotyczy tego, czy blat jest jasny czy ciemny.

Na ogół zabrudzenia są dużo bardziej widoczne na blatach o intensywnym, jednostajnym kolorze. Jeśli nasz blat będzie np. przypominał marmur, czy nawet był udekorowany w jakieś wzory, ewentualne zabrudzenia będą dużo mniej widoczne niż w przypadku blatów o intensywnej, czarnej lub białej barwie.

jasny blat do kuchni

Te ostatnie jednak oferują niezaprzeczalne korzyści estetyczne, zatem każdy musi odpowiedzieć sobie, czy częstsze przecieranie blatu jest ceną, którą warto ponieść za przykuwającą wzrok estetykę. Blat kuchenny warto również świadomie łączyć z innymi elementami w kuchni – czy to poprzez stosowanie tej samej kolorystyki, czy przez kontrast. Troska o detale to bardzo pożądana cecha, która z pewnością zostanie zauważona przez naszych domowników i gości.

Jasny i ciemny blat w kuchni – opinie i trendy

Oczywiste jest, że przy podejmowaniu decyzji, jaki blat do kuchni – jasny czy ciemny, warto wziąć pod uwagę rozmaite opinie czy trendy. Z pewnością warto poszukać inspiracji w internecie, ale raczej nie na forach, tylko na uznanych blogach poświęconych aranżacji wnętrz czy wyposażeniu domu. Przydatne mogą się również okazać gazetki reklamowe, w których zapoznamy się zarówno z najnowszymi, jak i tymi nieco bardziej uznanymi trendami.

Wreszcie w programach telewizyjnych, zwłaszcza tych poświęconych gotowaniu, znajdziemy sporo inspiracji odnośnie do tego, jak wygląda modnie i praktycznie urządzona kuchnia. Warto również samemu rozejrzeć się, jak wyglądają kuchnie u naszej rodziny czy znajomych.

jasne blaty kuchenne

Nie zapominajmy jednak, że ostatecznie o tym, jak ma wyglądać nasza kuchnia, powinniśmy decydować my sami, zgodnie z naszym własnym poczuciem piękna. Nawet jeśli dziesięć razy przeczytamy, że obowiązującym stylem jest teraz dany rodzaj blatu, a nam najzwyczajniej w świecie nie będzie się on podobał, nie bójmy się iść pod prąd. Różnego rodzaju opinie mogą być dla nas przydatną inspiracją, ale na pewno nie wyznacznikiem.


Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!