Jaki materac dla dziecka wybrać?

Odpowiednie podparcie kręgosłupa rozwijającego się malucha jest niezwykle ważne. I to nie tylko w przypadku przedszkolaka – niemowlęta spędzają przecież w swoich łóżeczkach większość czasu, więc odpowiednio dobrany dla nich materac jest szczególnie istotny. Materace dla dzieci powinny zapewniać naszym pociechom spokojny sen, a co za tym idzie odpowiednie warunki do regeneracji i odpoczynku, co znacząco wpływa na rozwój psychiczno-fizyczny. Jaki rodzaj materaca będzie najlepszy? I na co zwrócić uwagę? Dziś przyjrzymy się najważniejszym aspektom materacy dla dzieci.

Materac wysokoelastyczny Hevea Disney Junior

Materac dla dziecka

Dla dzieci polecane są przede wszystkim różnego rodzaju materace piankowe oraz materace lateksowe. Materace tego typu mają właściwości antyalergiczne i cechują się świetną izolacją cieplną, więc dobrze sprawdzają się już u najmłodszych dzieci. Ważnym aspektem wyboru materaca dla dziecka jest jego twardość – ze względu na niewielką wagę dziecka polecane są dla nich materace twarde lub średnio-twarde. W materacach dla niemowląt często stosuje się dodatkowo matę kokosową, ponieważ usztywnia ona materac, a także zwiększa jego właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne.

Materac lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś

Grubość materaca dla dziecka

Ważnym aspektem jest również grubość materaca. Dla niemowląt przeznaczone są raczej niskie materace (nawet 6 cm grubości), natomiast materace dla dzieci w wieku szkolnym powinny mieć już grubość około 12 cm, odpowiednią do większego ciężaru rozwijającego się malucha. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli nam na zakup materaca na kilka pierwszych lat życia, są materace dla dzieci dwustronne. Z jednej strony mamy twardą warstwę przeznaczoną dla niemowląt (często usztywnianą matą kokosową), a z drugiej średnio-twardy materac dla kilkuletniego malucha.

Materac piankowy Hevea Happy Baby 120x60 cm

Materac dla dziecka i dla młodzieży – czym się różnią

Warto pamiętać, że materace dla najmłodszych nie powinny mieć podziału na strefy twardości – takie materace nie są dopasowane do wzrostu malucha i niemowlę będzie zapadało się w niewłaściwych miejscach. Zakup materaca z podziałem na strefy twardości należy rozważyć dopiero wtedy, kiedy będziemy zmieniać materac dziecięcy na materac dla nastolatka. Wówczas mamy też większe pole do manewru jeśli chodzi o wybór rodzaju materaca dla dziecka – przy wyborze materaca dla młodzieży powyżej 15 roku życia możemy swobodnie przeglądać oferty materacy również dla dorosłych.

Materac piankowy Hevea Disney Baby Airmax 3D

Pokrowiec na materac dla dziecka

Duże znaczenie przy wyborze materaca dla dziecka ma też rodzaj pokrowca na materac. Szczególnie korzystne są pokrowce na materac dla dziecka z powłoką Aegis, która ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne oraz chroni przed bakteriami, grzybami, glonami, drożdżami, pleśnią i roztoczami. Przy niemowlętach, których skóra jest niezwykle delikatna i wrażliwa, doskonale sprawdzą się pokrowce z żelem Aloe Vera, który nie tylko chroni, ale też pielęgnuje skórę. U dzieci z delikatną skórą sprawdzą się też pokrowce z domieszką kaszmiru lub jedwabiu, które są przyjemne dla skóry oraz mają dobre właściwości termoregulacyjne i dobrze odprowadzają wilgoć.

Materac lateksowy Hevea Disney Baby

***

Czy wiecie już na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dla dziecka? A może jakichś informacji Wam zabrakło? Dajcie znać w komentarzach co sądzicie!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
poduszka materac na ławkę huśtawkę ogrodową


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!