Jaki stół rozkładany na 16 osób?

Znaleźć stół rozkładany na 16 osób, który sprawdzi się w mieszkaniu, to wyjątkowo trudne zadanie, jednak nie niemożliwe do zrealizowania. Doradzamy jakie wymiary powinien mieć stół rozkładany na 20 osób, 16 osób, a nawet 30, a także zastanawiamy się czy stół rozkładany 4 metry sprawdzi się w tej funkcji, a jeśli tak – jaką powinien mieć szerokość?

stoły rozkładane na 16 osób

Stół do jadalni rozkładany na 16 osób

Stoły rozkładane na 16 osób i więcej, które sprawdzą się w jadalni i salonie, są wyjątkowo trudne do znalezienia. W niewielu domach zmieści się stół do jadalni o odpowiedniej długości, więc producenci często nie zadają sobie trudu proponowania tego typu stołów w tradycyjnej ofercie, zostawiając tak nietypowe zamówienia rzemieślnikom produkującym meble na wymiar. Mimo wszystko zdarza się jednak znaleźć w sklepach – szczególnie w sklepach internetowych – rozwiązania, które sprostają tego typu wymaganiom.

Jakiego więc stołu do salonu szukać? Teoria mówi, że pełen komfort korzystania ze stołu mamy, jeśli przestrzeń przeznaczona dla jednej osoby wynosi 60 cm. Jeśli więc potrzebujemy stół do jadalni rozkładany na 16 osób, interesować nas będą stoły rozkładane 4 metrowe i dłuższe. Dokładna długość jest zależna od szerokości stołu – stół 70 cm rozkładany przy długości 420 cm będzie perfekcyjnym rozwiązaniem, natomiast przy szerokości stołu ponad 100 cm może wystarczyć nam stół o długości 3,5 metra.

stół do jadalni rozkładany na 16 osób

Stół rozkładany 4 metry – dla ilu osób?

Jak napisaliśmy wyżej, stoły 4 metrowe dobrze sprawdzą się jako stoły rozkładane na 16 osób. Przestrzeń dla jednej osoby będzie kilka centymetrów mniejsza niż przepisowe 60 cm, ale nie powinno to być problemem. Oczywiście wszystko zależy od szerokości – 16 osób liczymy na stół szerokość 70 cm rozkładany, natomiast jeśli stół będzie szerszy, może pomieścić się przy nim więcej osób. Stół rozkładany 4 metry o szerokości 100 cm zmieści nawet 18 osób, ponieważ przy jego końcach możemy usadzić po dwie osoby.

Gdzie znaleźć takie stoły, które dobrze sprawdzą się w reprezentacyjnym salonie czy jadalni? Warto zwrócić uwagę na długi stół rozkładany Kolos, który dobrze się sprawdzi jako stół rozkładany na 16 osób. Kolos to wysokopołyskowe stoły rozkładane 4 metrowe (dokładnie 412 cm), które dzięki wkładkom można rozszerzać od 160 cm przez 223 cm, 286 cm, 349 cm, aż do 412 cm. Szerokość stołu to aż 100 cm, więc w razie potrzeby zmieści się przy nim nawet 18 osób!

stoły 4 metrowe

Stół na 20 i 30 osób – jakie wymiary?

A co, jeśli potrzebujemy miejsc nie na 16, ale na 20 czy nawet 30 osób? Sprawa jest dość trudna. Taki stół musiałby mieć długość ponad 5 metrów, więc są to bardziej stoły konferencyjne czy stoły bankietowe proponowane dla rozmaitych sal weselnych, firm czy instytucji, które dysponują dużymi przestrzeniami. Tego typu rozwiązania możemy jednak wykorzystać również w warunkach domowych. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by eleganckie meble biurowe postawić w salonie, szczególnie że wielu producentów proponuje szeroką paletę drewnopodobnych odcieni do wyboru.

Ponad 20 osób zmieści na przykład stół konferencyjny Rumba – w warunkach biznesowych, ze względu na potrzebę zachowywania większych odległości (80 cm na osobę), deklarowany jako stół dla 18 osób. Jednak 5,4 m długości i 138 cm szerokości stołu z powodzeniem może być wykorzystywane jako stół na nawet 22 osoby! Jeśli szukalibyście czegoś we własnym zakresie, stół na 20 osób powinien mieć wymiary ponad 100 cm szerokości i około 4,8 m długości. W razie problemów z dobraniem rozmiarów dajcie znać w komentarzu – podpowiemy czy stół w danych wymiarach się sprawdzi.

stół rozkładany na 20 osób wymiary

Jak wybrać stół rozkładany na 30 osób?

Czy w takim razie da się w ogóle uzyskać, w warunkach domowych, rozkładany stół na 30 osób? Na szczęście tak. Stół rozkładany na 30 osób czy stół rozkładany na 20 osób wymiary odpowiednie do potrzeb zyska przez zestawienie kilku stołów konferencyjnych rozkładanych. Jeśli chodzi o stół na 20 osób, wymiary powinny dawać około 12 m długości dla gości przy stole, po 60 cm na osobę. Co to oznacza? Że do naszych potrzeb powinien sprawdzić się na przykład stół 5 metrowy o szerokości 1 m, albo stoły 4 metrowe o 160 cm szerokości.

Z kolei stół rozkładany na 30 osób powinien oferować 18 m przestrzeni dla gości (po około 60 cm na osobę). Czyli stoły rozkładane 4 metrowe powinny mieć długość 5 metrów, co daje nam naprawdę obszernych wymiarów prostokąt. Natomiast przy stołach o szerokości 120 cm, potrzebujemy 7,8 m długości. Sprawdzając, czy dany stół lub wymiar będzie odpowiadał naszym potrzebom, pamiętajmy o zasadzie około 60 cm przestrzeni dla każdej osoby – pozwoli nam to łatwo i szybko przeliczyć, ile gości zmieści się u nas przy stole.


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!