Jakie meble ogrodowe warto wybrać?

Wybór mebli ogrodowych może być trudny, bo te meble są dostępne w wielu różnych rodzajach, a dodatkowo ogromne różnice występują też w cenach. Zobacz, jakie meble ogrodowe kupić, żeby dobrze wydać pieniądze.

wybieram meble ogrodowe

Miejsce przeznaczenia mebli

Miejsce, w którym staną meble ogrodowe powinno determinować ich rodzaj. Niektórych mebli nie powinno się stawiać np. na trawie albo pod gołym niebem. Inne z kolei mogą być ustawione w dowolnym miejscu, a warunki atmosferyczne nie powinny mieć na nie większego wpływu. Na trawę należy wybierać meble z technorattanu albo plastiku, natomiast na podłożu z kostki czy płytek mogą stanąć też drewniane meble ogrodowe i te wykonane z metalu albo aluminium. Bardzo delikatne rattanowe meble nie mogą stać pod gołym niebem, w przeciwieństwie do tych plastikowych lub z tworzyw imitujących drewno.

Kształt i wielkość mebli do ogrodu

Do wyboru są zestawy na 2, 4, 6 i 8 osób ze stołami okrągłymi, kwadratowymi i prostokątnymi. Wybór zestawu musi być uzależniony od liczby członków rodziny – jeśli rodzina składa się z 4 osób, to 4-osobowy zestaw może być niewystarczający, dlatego że zabraknie miejsca dla ewentualnych gości. Niestety ograniczenia przestrzenne sprawiają, że czasami trzeba się zdecydować na mniejsze zestawy. Najlepiej wcześniej zmierzyć dokładnie powierzchnię altany czy tarasu i upewnić się, czy zmieści się tam kanapa narożna, czy też trzeba będzie wybrać zestaw z krzesłami. Czy przestrzeń jest wystarczająco duża na długi prostokątny stół, czy trzeba będzie wybrać okrągły lub kwadratowy.

Rodzaje mebli

Wyróżniamy kilka materiałów konstrukcyjnych mebli. Każdy materiał konstrukcyjny cechuje się innymi właściwościami i zastosowaniem.

Meble ogrodowe z rattanu

Rattanowe meble są bez wątpienia najdelikatniejszymi meblami ogrodowymi, ale za to ich romantyczny styl pozwala stworzyć w ogrodzie niecodzienną aranżację. Takie meble powinny być wybierane jedynie w zadaszone miejsca i tam, gdzie podłoże jest twarde i suche.

Meble ogrodowe z technorattanu

Technorattan jest zdecydowanie bardziej odporny i trwały niż rattan. Meble z technorattanu są solidne i mogą służyć przez wiele lat, bo nie poddają się działaniu wilgoci i zwykle są odporne na promieniowanie słoneczne. Niestety są dość drogie, bo każdy taki mebel produkuje się ręcznie.

wybieramy meble ogrodowe z technorattanu

Meble do ogrodu z plastiku

Plastikowe meble ogrodowe to bardzo ciekawa alternatywa dla popularnych mebli ogrodowych z technorattanu. Współcześni projektanci oferują meble z tworzyw sztucznych do złudzenia przypominające meble technorattanowe, a także bardzo designerskie zestawy plastikowe do ogrodu. Jest to więc bardzo szeroki dział produktowy, do którego warto zajrzeć szukając odpowiedniego zestawu do swojego ogrodu.

Drewniane meble ogrodowe

Meble z drewna są zdecydowanie bardzo solidnymi i trwałymi meblami, ale ich dużym minusem jest waga. Mogą być użytkowane w ogrodzie pod warunkiem, że będziemy o nie dbać – impregnować i pielęgnować, a ponadto zapewnimy im suche podłoże. Zimą powinny być przechowywane w suchym miejscu, co niestety wiąże się z koniecznością przeniesienia, a przy tak dużej wadze i braku możliwości złożenia mebli, może być to problematyczne.

Meble ogrodowe z metalu i aluminium

Aluminiowe i metalowe meble ogrodowe z roku na rok zyskują na popularności. Są trwałe – odporne na działanie promieniowania UV, wody i innych negatywnych czynników atmosferycznych. Meble z aluminium są też stosunkowo lekkie i mają ciekawy design, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych ogrodach.

Ile wydać na meble ogrodowe?

Ceny mebli ogrodowych mogą być bardzo różne. Najtańsze plastikowe zestawy dla 4 osób kosztują już ok. 800-1000 zł. Lepszej jakości meble to koszt rzędu ok. 1500-2000 zł a te najładniejsze zestawy mogą kosztować nawet 5000-6000 zł. Koszt mebli powinien być ściśle skorelowany z ich umiejscowieniem. Jeśli meble mają stanąć na trawie pod drzewem, to nie warto kupować droższego zestawu, który się dosyć szybko zniszczy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie stosunkowo tani zestaw z plastiku czy aluminium. Jeżeli meble mają być przeznaczone do osłoniętej altany wyłożonej kostką, to odpowiedni będzie nawet droższy zestaw drewniany albo z technorattanu. Z kolei, jeśli meble mają trafić na taras albo do oranżerii i zależy nam na wysokiej estetyce oraz wygodzie, to można się zdecydować na jeden z zestawów z najwyższej półki cenowej.

Jaki styl mebli do ogrodu?

Meble do ogrodu powinny przede wszystkim pasować do aranżacji przestrzeni, w jakiej się znajdą. Nowoczesny ogród z meblami w stylu ludwikańskim czy boho to z pewnością nie jest najlepsze rozwiązanie. Najkorzystniej będzie wybrać możliwie proste i uniwersalne meble, bo będą pasować, nawet kiedy za rok czy za kilka lat postanowimy całkowicie zmienić aranżację ogrodu. Ważny jest też kolor mebli i chociaż jasne meble wyglądają wyjątkowo stylowo, to poleca się je przede wszystkim w osłonięte i utwardzone miejsca. Do altanki i bezpośrednio na trawę zdecydowanie lepiej wybrać meble w ciemnym kolorze – będą się wolniej brudzić i nie zaczną żółknąć, co ma często miejsce w przypadku jasnych materiałów.


Polecamy inspiracje:

Autor: Tomek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!