Keter Oakland 759 – montaż domku narzędziowego

Montaż domku narzędziowego Keter Oakland pozornie może się wydawać trudnym zadaniem. Jeśli jednak będziemy postępować zgodnie z instrukcją, nie powinien nam przysporzyć żadnych problemów. By Wam to udowodnić, przeprowadzimy Was dziś krok po kroku przez montaż domku Keter Oakland 759, wspierając się przesłanymi przez jednego z naszych klientów zdjęciami. Zobaczcie sami, że bez problemu dacie sobie z tym radę!

Montaż domku narzędziowego Keter Oakland

Domki narzędziowe Keter Oakland

Na początek warto powiedzieć parę słów o serii domków Keter Oakland. To nowa kolekcja w ofercie marki Keter. Na tle innych domków narzędziowych seria Keter Oakland wyróżnia się drewnopodobnymi ścianami, które nie tylko wyglądem, ale też fakturą do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Dodatkowo domek można malować – to jedyny model z tworzywa sztucznego oferujący taką możliwość.

Domki narzędziowe Keter Oakland dostępne są w trzech rozmiarach. Do wyboru mamy domek Keter Oakland 757 o wymiarach zewnętrznych 229 cm na 223,5 cm, domek Keter Oakland 759 o szerokości 229 cm i głębokości 287 cm oraz największy domek Keter Oakland 7511 o głębokości aż 350 cm. Dodatkowo dostępny jest domek Keter Oakland 1175SD o tych samych wymiarach co 7511, ale innym usytuowaniu wejścia, od szerszej ściany. Wszystkie modele mają bardzo wysokie wnętrze, w którym swobodnie można się poruszać – wysokość domków wynosi aż 242 cm.

Od rozmiaru domku zależy konkretna ilość modułów, które są potrzebne do jego zmontowania, sam proces montażu jest jednak analogiczny.

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy Keter Oakland

Zajrzyjmy do instrukcji montażu domku Keter Oakland 759 (PDF). Producent zaleca nam zacząć prace od przygotowania odpowiedniego podłoża pod domek narzędziowy. W wybranym miejscu należy usunąć kamienie, skosić trawę i wyrównać powierzchnię gleby. Wówczas można przystąpić do przygotowania podłoża pod domek ogrodowy. Może to być drewniany podest lub wylewka betonowa. Jeśli domek będziemy stawiać na istniejącej wcześniej wylewce, należy zamieść jej powierzchnię. Producent przestrzega również, żeby upewnić się, że w wybranym miejscu będziemy mieć z każdej strony dostęp do tworzonej konstrukcji.

przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Zanim przystąpimy do montażu powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie elementy potrzebne do zbudowania domku znajdują się w paczkach. Części domków Keter Oakland 757 i 759 dostarczane są w dwóch paczkach, natomiast części domku Keter Oakland 7511 spakowane są do trzech paczek. W instrukcjach montażu domków znajdują się obrazkowe spisy wszystkich części z wyszczególnioną ilością każdego z elementów. Z narzędzi potrzebne nam będą: młotek blacharski gumowy, klucz francuski, śrubokręt, okulary ochronne i rękawice, wkrętarka oraz drabina. Zalecane jest montowanie domku we dwie osoby.

Narzędzia potrzebne do montażu domku Keter Oakland

Montaż domku Keter Oakland

Zobaczmy teraz jak z montażem poradzili sobie bohaterowie naszego artykułu. Jak widać na poniższych zdjęciach, wszystkie części domku zostały rozłożone na trawniku i dokładnie sprawdzone. Jako podłoże pod domek wybrana została wylewka betonowa – będziecie mogli ją zobaczyć na kolejnych zdjęciach.

Poszczególne części domku Keter Oakland Poszczególne części domku Keter Oakland

Po przygotowaniu podłoża i sprawdzeniu części panowie przystąpili do montażu podłogi domku na wylewce betonowej. Zgodnie z instrukcją połączyli elementy podłogi i skręcili je na stałe wkrętami.

Montaż podłogi domku Keter Oakland Montaż podłogi domku Keter Oakland

Kolejny krok to montaż ścian. Prace zaczyna się od zamontowania narożnika, do którego następnie mocowane są deski. Instrukcja przestrzega, by zwracać uwagę na dopasowanie desek do podłoża i odpowiednie spasowanie razem kolejnych elementów. Deski przy narożnikach powinny być do nich dokręcone, kolejne fragmenty ścian wpasowuje się i łączy specjalnymi spinkami (element KP). Na tym etapie można wybrać miejsce ustawienia okna. Pamiętajcie, że okno może być zamontowane tylko na jednej z bocznych ścian.

Montaż ścian domku Keter Oakland Montaż ścian domku Keter Oakland

Kiedy ściany domku już stoją, należy przystąpić do montażu okna. Z przeznaczonych na szyby elementów zdejmujemy folię zabezpieczającą i układamy je w odpowiednich miejscach okiennej ramy. Nakładamy na wierzch drugą część ramy okna i łączymy obie części ramy wkrętami. Tak przygotowane okno umieszczamy w wybranym miejscu.

Montaż okna w domku Keter Oakland Montaż okna w domku Keter Oakland

Po ukończeniu montażu ścian zewnętrznych przychodzi pora na zmontowanie elementów konstrukcyjnych dachu. Chodzi o metalowe poprzeczki, które po ukończeniu montażu będą zapewniać odpowiednie podtrzymanie dachu. Prace zaczynamy od przykręcenia stalowych belek do ścian (części MOMP). W tym miejscu wyjaśnia się, dlaczego okno mogło znaleźć się tylko na bocznej ścianie – w jego ramie przewidziano otwory na przykręcenie stalowych elementów konstrukcyjnych. Po zamontowaniu stalowych belek przykręcamy do nich narożniki (części FNME). Zgodnie z instrukcją montujemy trójkąt podtrzymujący dach i przymocowujemy go do narożników.

Montaż elementów konstrukcyjnych dachu w domku Keter Oakland Montaż elementów konstrukcyjnych dachu w domku Keter Oakland

Teraz nadchodzi pora na zmontowanie ramy drzwi. Odpowiedni element stalowy (MOMDT) wsuwamy w górną część framugi (MOFDT) i zabezpieczamy wkrętami. W tak zmontowany element wkręcamy narożniki (MOFDC), które następnie pozwolą nam skręcić wszystkie trzy elementy (MOFDT, MOFDL i MOFDR) w odrzwia. Elementy wpasowujemy w odpowiednie miejsca po czym łączymy je wkrętami. Na koniec wmontowujemy stalowy profil w dolną część ramy drzwi. Odrzwia gotowe.

Montaż odrzwi domku Keter Oakland Montaż odrzwi domku Keter Oakland

Kolejny etap to montaż dachu. Zaczynamy od przymocowania do przodu i tyłu domku wierzchołków ścian, zgodnie z instrukcją. Zaczynamy od włożenia w ściany elementów konstrukcyjnych. Do nich montujemy skręcone w całość wierzchołki ścian. Następnie do tylnej ściany przykręcamy metalową belkę konstrukcyjną. Wówczas możemy przystąpić do montażu “dachówek” – czyli sześciu większych elementów tworzących dach. Do zewnętrznych elementów dachu (MOFTD i MOFTU) przykręcamy stalowe wzmocnienia (MOFM7). Tak przygotowane “dachówki” montujemy do konstrukcji dachu zgodnie z instrukcją.

Montaż dachu w domku Keter Oakland Montaż dachu w domku Keter Oakland

Po ukończeniu montażu “dachówek”, przychodzi pora na przymocowanie górnej części dachu – świetlika zapewniającego dopływ światła do wnętrza domku. Pierwszy etapem jest przykręcenie stalowych wzmocnień do górnych krawędzi dachówek. Następnie montujemy wierzchołek dachu (MOBC9) bezpośrednio nad trójkątem konstrukcyjnym. Do niego z kolei mocujemy przygotowane wcześniej elementy świetlika.

montaż wierzchołka dachu

Końce świetlików znajdujące się na szczycie przedniej i tylnej ściany zabezpieczamy narożnymi wierzchołkami (MOAC). Po ich zamocowaniu skręcamy świetlik z krawędziami dachu na całej długości. Po ukończeniu tego etapu przykręcamy na stałe dach do ścian, wkręcamy pozostałe wkręty do belek konstrukcyjnych oraz łączymy elementy ścian na stałe wkrętami. Na koniec przykręcamy jeszcze ściany domku narzędziowego Keter Oakland do zmontowanej na początku podłogi.

skrecanie scian i podloza

Ostatnim etapem montażu domku jest zmontowanie drzwi. Zaczynamy od wkręcenia wkrętów w krawędzie drzwi i dolne zawiasy. Następnie upewniamy się, że wszystkie elementy drzwi są odpowiednio spasowane – dociskamy krawędzie łączeń. Odwracamy skrzydła drzwi i po ich wewnętrznej stronie wkręcamy wszystkie potrzebne wkręty. Montujemy stalowe wzmocnienia skrzydeł drzwi. Tak przygotowane drzwi wkręcamy w zawiasy.

Wycinek z instrukcji - montaz drzwi

Pozostaje nam jeszcze przymocowanie do drzwi wzmocnień zamknięcia i samej klamki. Zaczynamy od zamocowania zamknięcia, do którego później będziemy mogli przyczepiać kłódkę. Następnie montujemy elementy klamki i przykręcamy ją do skrzydła drzwi. Potem mocujemy do klamki stalowe wzmocnienia zamknięcia, które będą utrzymywać zamknięte drzwi na miejscu. Na koniec pozostaje nam przymocowanie profilu blokującego drzwi do drugiego skrzydła i – po sprawdzeniu działania drzwi – przykręcenie odrzwi wkrętami na stałe. Domek gotowy!

Gotowy domek Keter OaklandAutor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!