Kiedy należy wymienić materac do spania na nowy?

Czas wymiany materaca do spania na nowy to trudna do określenia kwestia – wiele zależy od tego, z jakiego rodzaju materaca korzystamy, jakie funkcje oprócz samego spania pełni nasze łóżko (czy korzystamy z niego jako kanapy, oglądamy telewizję, skaczemy po nim z dziećmi), a także czy jakoś znacząco zmieniła się nasza waga. Dziś przyjrzymy się oznakom, które podpowiedzą nam, czy już czas wymienić materac do spania w naszym łóżku.

Materac kieszeniowy - Janpol Odys 160x200cm

Dlaczego w ogóle warto zwracać uwagę na materac?

Na sen przeznaczamy jedną trzecią naszego życia. Od jakości snu zależy czy czujemy się pełni sił i energii, wypoczęci i gotowi do działania czy też nerwowi, zmęczeni i apatyczni. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca, który zapewni odpowiednie wsparcie naszego ciała podczas snu i pozwoli organizmowi w pełni się zregenerować. Dobry sen to dobra jakość naszego życia, efektywność w pracy i siła na spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Dlatego bardzo ważne jest by zwracać uwagę na jakość naszego materaca i jego zużycie.

Materac lateksowy Hevea Body Comfort

Materac lateksowy Hevea Body Comfort to połączenie antybakteryjnego lateksu z pianką termoelastyczną – wyjątkowo komfortowe i długowieczne połączenie.

Kiedy należy wymienić materac do spania na nowy?

Jakie oznaki mówią nam, że coś jest nie tak z naszym materacem? Przede wszystkim utrata komfortu snu: materac zapada się pod nami, zaczynamy czuć wpijające się sprężyny, wypełnienie zaczyna być grudkowate, tworzą się nierówności na powierzchni materaca. Kiedy zaczynamy odczuwać niewygodę, budzimy się zmęczeni i obolali, źle sypiamy, a dodatkowo w nocy budzi nas przewracanie się partnera na drugi bok, to znak że najwyższy czas wymienić materac.

Materac kieszeniowy dwustronny - Janpol Andromeda H3 160x200cm

Materac kieszeniowy dwustronny Janpol Andromeda to dobry wybór do dwuosobowych łóżek – dzięki kieszeniowym sprężynom obie osoby śpią spokojnie.

Czy wciąż dobry materac mimo wszystko warto wymienić?

Kolejny aspekt to higiena. Po około 7-10 latach materac powinno się wymienić ze względów higienicznych. Nawet jeśli nasz materac wciąż zachowuje swoje fizyczne właściwości, to w jego wnętrzu przez wszystkie lata gromadził się kurz, roztocza, bakterie, nasz pot, a także łuszczący się naskórek – to prawdziwa bomba biologiczna. Jeśli chcemy dłużej korzystać z materaca, przy wyborze i zakupie nowego warto zainwestować w materac z antybakteryjnym wkładem z lateksu. Dodatkową ochroną może być także dokupiony do materaca antyalergiczny pokrowiec.

Materac kieszeniowy - Janpol Afrodyta 160x200cm

Materac kieszeniowy Afrodyta z antybakteryjnym wkładem z lateksu, zwiększającym jego odporność na bakterie i drobnoustroje.

Co robić, aby zwiększyć żywotność materaca?

Przede wszystkim materac należy regularnie wietrzyć i przewracać na drugą stronę co parę miesięcy. Ważną kwestią jest również odpowiednia rama łóżka, by materac miał zapewnioną przewiewność i nie odkształcał się. Materaca nigdy nie należy kłaść na podłodze, ponieważ może to spowodować jego zawilgotnienie, a nawet powstanie pleśni. Duże znaczenie ma również odpowiedni pokrowiec na materac – najlepiej żeby miał dodatkowe właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Dużym ułatwieniem są również wszelkiego rodzaju wkłady antybakteryjne i antygrzybiczne – m.in. wspomniane w poprzednim akapicie wkłady lateksowe.

Materac lateksowy Hevea Family Medicare Bio Climalateks

Materac lateksowy Hevea Family Medicare Bio Climalateks z pokrowcem pokrytym antymikrobiotyczną i antybakteryjną powłoką AEGIS.

***

Podsumowując – nawet jeśli nasz materac nie straci swoich fizycznych właściwości i wciąż jest wygodny, należy go wymienić po około 10 latach użytkowania, ze względu na gromadzące się w nim zanieczyszczenia i drobnoustroje. Życie materaca można wydłużyć wybierając modele z antybakteryjnymi udoskonaleniami, a także regularnie go pielęgnując – temu zagadnieniu przyjrzymy się bliżej w kolejnym tygodniu.

Wyszukiwania powiązane z tematem:
poduszka materac na ławkę huśtawkę ogrodową


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!