Kiedy należy wymienić materac do spania na nowy?

Czas wymiany materaca do spania na nowy to trudna do określenia kwestia – wiele zależy od tego, z jakiego rodzaju materaca korzystamy, jakie funkcje oprócz samego spania pełni nasze łóżko (czy korzystamy z niego jako kanapy, oglądamy telewizję, skaczemy po nim z dziećmi), a także czy jakoś znacząco zmieniła się nasza waga. Dziś przyjrzymy się oznakom, które podpowiedzą nam, czy już czas wymienić materac do spania w naszym łóżku.

Materac kieszeniowy - Janpol Odys 160x200cm

Dlaczego w ogóle warto zwracać uwagę na materac?

Na sen przeznaczamy jedną trzecią naszego życia. Od jakości snu zależy czy czujemy się pełni sił i energii, wypoczęci i gotowi do działania czy też nerwowi, zmęczeni i apatyczni. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca, który zapewni odpowiednie wsparcie naszego ciała podczas snu i pozwoli organizmowi w pełni się zregenerować. Dobry sen to dobra jakość naszego życia, efektywność w pracy i siła na spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Dlatego bardzo ważne jest by zwracać uwagę na jakość naszego materaca i jego zużycie.

Materac lateksowy Hevea Body Comfort

Materac lateksowy Hevea Body Comfort to połączenie antybakteryjnego lateksu z pianką termoelastyczną – wyjątkowo komfortowe i długowieczne połączenie

Po jakim czasie trzeba wymienić materac na nowy?

Jakie oznaki mówią nam, że coś jest nie tak z naszym materacem? Przede wszystkim utrata komfortu snu: materac zapada się pod nami, zaczynamy czuć wpijające się sprężyny, wypełnienie zaczyna być grudkowate, tworzą się nierówności na powierzchni materaca. Kiedy zaczynamy odczuwać niewygodę, budzimy się zmęczeni i obolali, źle sypiamy, a dodatkowo w nocy budzi nas przewracanie się partnera na drugi bok, to znak że najwyższy czas wymienić materac.

Materac kieszeniowy dwustronny Janpol Andromeda

Materac kieszeniowy dwustronny Janpol Andromeda to dobry wybór do dwuosobowych łóżek – dzięki kieszeniowym sprężynom obie osoby śpią spokojnie.

Czy wciąż dobry materac mimo wszystko warto wymienić?

Kolejny aspekt to higiena. Po około 7-10 latach materac powinno się wymienić ze względów higienicznych. Nawet jeśli nasz materac wciąż zachowuje swoje fizyczne właściwości, to w jego wnętrzu przez wszystkie lata gromadził się kurz, roztocza, bakterie, nasz pot, a także łuszczący się naskórek – to prawdziwa bomba biologiczna. Jeśli chcemy dłużej korzystać z materaca, przy wyborze i zakupie nowego warto zainwestować w materac z antybakteryjnym wkładem z lateksu. Dodatkową ochroną może być także dokupiony do materaca antyalergiczny pokrowiec.

Materac kieszeniowy Janpol Afrodyta

Materac kieszeniowy Afrodyta z antybakteryjnym wkładem z lateksu, zwiększającym jego odporność na bakterie i drobnoustroje.

Co robić, aby zwiększyć żywotność materaca?

Przede wszystkim materac należy regularnie wietrzyć i przewracać na drugą stronę co parę miesięcy. Ważną kwestią jest również odpowiednia rama łóżka, by materac miał zapewnioną przewiewność i nie odkształcał się. Materaca nigdy nie należy kłaść na podłodze, ponieważ może to spowodować jego zawilgotnienie, a nawet powstanie pleśni. Duże znaczenie ma również odpowiedni pokrowiec na materac – najlepiej żeby miał dodatkowe właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Dużym ułatwieniem są również wszelkiego rodzaju wkłady antybakteryjne i antygrzybiczne – m.in. wspomniane w poprzednim akapicie wkłady lateksowe.

Materac lateksowy Hevea Family Medicare Bio Climalateks

Materac lateksowy Hevea Family Medicare Bio Climalateks z pokrowcem pokrytym antymikrobiotyczną i antybakteryjną powłoką AEGIS.

***

Podsumowując – nawet jeśli nasz materac nie straci swoich fizycznych właściwości i wciąż jest wygodny, należy go wymienić po około 10 latach użytkowania, ze względu na gromadzące się w nim zanieczyszczenia i drobnoustroje. Życie materaca można wydłużyć wybierając modele z antybakteryjnymi udoskonaleniami, a także regularnie go pielęgnując – temu zagadnieniu przyjrzymy się bliżej w kolejnym tygodniu.

Wyszukiwania powiązane z tematem:
poduszka materac na ławkę huśtawkę ogrodową


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!