Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko?

Wbrew pozorom, zmiana łóżeczka na łóżko to ogromny stres i dla rodziców, i dla dziecka. W jakim wieku powinno być wówczas dziecko? Jak je zachęcić do nowego łóżka? I wreszcie czym się kierować, wybierając je dla naszego malucha?

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko?

Spanie samodzielne czy z rodzicami?

Nawet eksperci nie potrafią podać dokładnego wieku, w którym powinniśmy zamienić łóżeczko naszego malucha na zwykłe łóżko. Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie, zatem jednej, obowiązującej normy nikt nie potrafi określić. Ostrożnie szacuje się jednak, że optymalny wiek to ok. 18 miesięcy. Kluczowy powinien jednak być rozwój naszego malucha, a nie jego metryka. Najczęściej dzieci, które mają starsze rodzeństwo, same chcą spać w „dorosłym” łóżku, tak jak brat czy siostra. Jedynaki zazwyczaj trudniej oswajają się z przeniesieniem z łóżeczka, choć to nie reguła . Wielu rodziców decyduje się na etap przejściowy, czyli spanie z dzieckiem w małżeńskim łóżku. Należy jednak uważać, decydując się na tę możliwość. Zdarzają się przypadki nawet pięciolatków, które wciąż nie śpią samodzielnie. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej od razu przyzwyczajać malucha do samodzielnego spania. Łóżka pojedyncze dla dzieci są bezpieczne, a przenosiny do nich powinny być traktowane jako wspaniała przygoda.

Białe łóżko dla dziecka

Łożeczko z barierką pozwala spać spokojnie bez obaw o bezpieczeństwo dziecka

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wielu rodziców obawia się, że maluch będzie się wiercił przez sen i może spaść z łóżka. O ile łóżeczko ze szczeblami chroni przed tym nawet najbardziej ruchliwe dziecko, tradycyjne łóżka nie dają już takiej gwarancji. Producenci mebli mają jednak i na to sposób. Łóżka dla dzieci z barierką to znakomita propozycja dla tych rodziców, którzy chcą zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoim maluchom. Dziecko przeniesie się z łóżeczka szczebelkowego, ale specjalne barierki będą je chronić przed wypadnięciem. Barierki w niektórych modelach mają nawet dodatkowe nakładki z miękkich, kolorowych materiałów, np. pluszu, które nie tylko ochronią dziecko przed wypadnięciem, ale także uderzeniem w twardą barierkę. Decydując się na takie łóżko, upewnijmy się, że ochrona jest odpowiednio zamocowana.

Sportowe łóżko dla chłopca

Dla chłopców warto przemyśleć zakup łóżka z motywem sportowym, lub w samochody.

Jak przekonać malucha do zmiany łóżka?

Dla niektórych dzieci przenosiny z łóżeczka to wielka przygoda i ogromna frajda. Nie wszystkie jednak maluchy kwapią się do spania w „dorosłym” łóżku. Boją się w nim zasnąć, chcą spać z rodzicami lub w swoim starym łóżeczku. Jak oswoić dziecko z nowym łóżkiem? Świetnym pomysłem są wspólne zakupy. Pozwólmy maluchowi współdecydować, które łóżko dla niego kupimy. Pozostawmy dziecku wybór pościeli i poduszek. Zadbajmy o to, by w pościelonym już łóżku zawsze czekały ulubione zabawki. Jeżeli mimo to nasz maluch bardzo obawia się spania w typowym łóżku, możemy wybrać model w specjalnym kształcie. Przykładowo łóżka dla dzieci samochody są nie tylko bezpieczne, ze względu na specjalne barierki, ale także wyjątkowo atrakcyjne dla najmłodszych. Spanie w takim łóżku będzie niezwykłą frajdą nawet dla najbardziej sceptycznie nastawionego malucha.


Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko?”
 1. Agata Wrzesień 5, 2019 at 20:10 #

  Tak świetne propozycje, ale nie dla 18 nadto miesięcznego dziecka. Najpierw piszecie, że to średni wiek na przejście, a potem każecie z dzieckiem w takim wieku iść na zakupy po łóżko.. to rady dla 3-4 latka, który da się w ten sposób przekonać.

   
  • Meblobranie Wrzesień 6, 2019 at 08:29 #

   W tekście jest napisane: “Nawet eksperci nie potrafią podać dokładnego wieku, w którym powinniśmy zamienić łóżeczko naszego malucha na zwykłe łóżko. Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie, zatem jednej, obowiązującej normy nikt nie potrafi określić. Ostrożnie szacuje się jednak, że optymalny wiek to ok. 18 miesięcy. Kluczowy powinien jednak być rozwój naszego malucha, a nie jego metryka” i dalej “Zdarzają się przypadki nawet pięciolatków, które wciąż nie śpią samodzielnie”, więc zakres wieku, w którym następuje zmiana z łóżeczka na łóżko jest znacznie szerszy, od 1,5 roku do nawet 5 lat. Zakreślona przez nas dolna granica określa bardziej moment, w którym maluch jest już wystarczająco duży na samodzielne spanie w łóżku i jest to dla niego bezpieczne. Wiele zależy od samego malucha, a także rodzaju posiadanego łóżka niemowlęcego – jeśli ma wyciągane szczebelki i można je przekształcić w otwarte łóżeczko, z którego dziecko będzie mogło samo wyjść, moment zmiany łóżka przesuwa się do czasu, kiedy dziecko po prostu wyrośnie ze starego łóżeczka. Porady dotyczące zmiany łóżka i wspólnego wyboru odnoszą się bardziej do przypadku, w którym maluch przez dłuższy czas wzbrania się przed zmianą łóżeczka na łóżko, a całkiem wyrósł już ze starego, więc raczej do kilkulatków.

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!