Kilka uwag o tym, jak urządzić pokój młodzieżowy

Rodzice nastolatków dobrze wiedzą, że w tym wieku potrzeby dzieci co do ich własnego pokoju są coraz większe. Nie zawsze możemy im wszystkim sprostać, jednak nawet małe pokoje młodzieżowe urządzić można w ciekawy sposób. Jak się za to zabrać?

meble do małych pokoi młodzieżowych

Pokój młodzieżowy – jak urządzić? Zapytaj nastolatka

Podstawowa zasada tego, jak zaprojektować pokój młodzieżowy brzmi: głos nastolatka powinien być bardzo istotny. To dziecko korzystać będzie przecież z pokoju, warto dać więc przestrzeń do realizowania jego własnych upodobań. Niezależnie, czy zastanawiamy się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, czy też pokój nieco większy, pamiętajmy, by konsultować z dzieckiem takie decyzje jak kolor ścian czy typ i styl mebli. W nastoletnim wieku człowiek silnie stara się akcentować własną osobowość, w kwestii tego, jak urządzić pokój młodzieżowy nie ma więc sensu na siłę forsować swojego zdania w sprawach drugorzędnych.

Oczywiście, nastolatek nie może decydować o wszystkim (zwłaszcza o kosztach czy bezpieczeństwie), jednak ogólny pomysł na mały pokój młodzieżowy (jak i na ten nieco większy) powinien pochodzić właśnie od niego. W kwestii tego, jak urządzić mały pokój dla nastolatków możemy również zastanowić się, czego my oczekiwaliśmy w ich wieku. Oczywiście, moda i technologia poszły do przodu, jednak sięgnięcie do własnych wspomnieć da nam zupełnie nowe światło na to, jak można urządzić mały pokój młodzieżowy w bloku lub domu jednorodzinnym.

pomysł na mały pokój młodzieżowy

Jak zaprojektować pokój młodzieżowy? Obserwuj

Słuchanie to nie wszystko. Jeśli chcemy mieć dobrą odpowiedź na to, jak zaaranżować pokój młodzieżowy, przyjrzyjmy się, co nasze dziecko robi w czasie wolnym. Nawet pokój młodzieżowy mały można urządzić tak, by pasował do hobby naszego dziecka. Jeśli dziecko lubi książki, sprawa jest prosta – nawet bardzo mały pokój młodzieżowy można wyposażyć w regały na jego ulubione dzieła. Jeśli nasze dziecko coś kolekcjonuje, np. figurki, wystrój małego pokoju młodzieżowego również powinien zawierać różnego rodzaju półki i regały.

W praktyce hobby nastolatka to częściej komputer lub gry na konsolę – wówczas to, jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny, uwzględniać powinno możliwość wygodnej rozgrywki. Urządzanie małego pokoju młodzieżowego w sytuacji, w której dziecko preferuje aktywność ruchową, np. taniec lub trening fizyczny to z kolei zostawienie wolnej przestrzeni. Przyjrzyjmy się też, jak często nasze dziecko przyjmuje gości – fajnie urządzony pokój młodzieżowy to również taki, który przewiduje obecność kilku osób. Podsumowując, pokoje młodzieżowe małe urządzajmy z myślą, że to dziecko jest tu podmiotem.

Pomysły jak urządzić mały pokój młodzieżowy

Jeśli szukamy pomysłu na to, jak urządzić malutki pokój młodzieżowy, skupmy się przede wszystkim na odpowiednich meblach. Na rynku jest obecnie wiele sposobów na sprytne umeblowanie małego pokoju młodzieżowego. Urządzenie małego pokoju młodzieżowego zacznijmy od łóżka młodzieżowego – możemy skorzystać zarówno z modeli, do których wchodzi się po drabince, a pod spodem można np. postawić biurko, jak i zdecydować się na łóżko chowane do szafy. Oba te pomysły to dobry sposób na to, jak fajnie urządzić pokój młodzieżowy – dzięki nim oszczędzamy sporo miejsca, są również modne, dzięki czemu nasz nastolatek będzie mógł zrobić wrażenie na przyjaciołach.

aranżacje małego pokoju młodzieżowego

Inne ciekawe projekty małych pokoi młodzieżowych zawierają z kolei często biurko narożne. Pozwala ono na odciążenie środka pokoju i zagospodarowanie go w inny sposób. Meble do małych pokoi młodzieżowych będą z konieczności nieco mniejsze niż te do pokoi dużych. Nie upierajmy się więc przy sporych biurkach młodzieżowych czy stolikach. No i wreszcie – jeśli chodzi o mały pokój młodzieżowy w bloku, inspiracje można czerpać z właściwości kolorów. Stosujmy więc raczej jasną kolorystykę, która powiększy optycznie mały pokój.

Duże i małe pokoje młodzieżowe – cechy wspólne

To, jak urządzić duży pokój młodzieżowy jest pod pewnymi względami podobne do tego, jak rozplanować mały pokój młodzieżowy. Aranżacje mogą się nieco różnić w obu przypadkach, jednak w każdym młodzieżowym pokoju powinno znaleźć się sporo gniazdek elektrycznych w wygodnych miejscach. Gdy szukamy pomysłu na to, jak urządzić mały pokój nastolatkowi pamiętajmy, że młodzież bardzo chętnie korzysta z wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych: smartfonów, tabletów, laptopów czy konsoli. A trzeba je przecież ładować lub podłączać do prądu.

Kolejnym elementem jest odpowiednie nasłonecznienie. Być może gdybyśmy zapytali nastolatka, jak chciałby urządzić sobie pokój młodzieżowy, to ten aspekt by mu umknął, jednak czy to poprzez wybór odpowiednich okien czy zasłon lub rolet zadbajmy, by w pokoju naszego dziecka było jasno. Małe pokoje młodzieżowe, podobnie zresztą jak te duże, warto wyposażyć również w odpowiednie oświetlenie. Chodzi tu zarówno o światło górne, jak i lampkę na biurku i ewentualnie stoliku nocnym. Aranżacja małego pokoju młodzieżowego, jak i nieco większego, to w tym wypadku również wybór odpowiedniej temperatury światła.

pokój młodzieżowy dla dziewczyny mały

Mały pokój młodzieżowy dla chłopaka i dla dziewczyny

Aranżacja małego pokoju młodzieżowego dla chłopaka różnić się nieco będzie od tego, jak wyposażymy pokój młodzieżowy dla dziewczyny mały. Mały pokój młodzieżowy dla chłopaka warto dostosować do intensywnego korzystania z urządzeń elektronicznych. Chodzi tu nie tylko o rozplanowanie gniazdek – mały pokój młodzieżowy dla chłopca warto również wyposażyć w odpowiednio duże i wygodne biurko, fotel obrotowy, a także ewentualnie stolik czy szafkę, na której postawimy telewizor przydatny do gier na konsoli.

Z kolei aranżacja małego pokoju młodzieżowego dla dziewczyny uwzględnić może zainteresowanie naszej córki modą. Przydatne zatem będzie chociażby lustro tak, by dziewczyna mogła wygodnie przygotować się do szkoły. Kolejna opcja na to, jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla dziewczyny to odpowiednio pojemne i przestronne szafy tak, aby nie zachodziła obawa, że nie zmieszczą się jej ubrania, buty i dodatki. Pamiętajmy przy tym, że możemy mieć w domu dziewczynkę interesującą się technologią oraz chłopaka dbającego o wygląd, zatem powyższe pomysły, jak urządzić mały pokój młodzieżowy są tylko sugestiami opisującymi ogólny trend.

Jak urządzić mały pokój dla nastolatków – rodzeństwo

Gdy zastanawiamy się, jak urządzić pokój młodzieżowy mały dla rodzeństwa, również zacznijmy od doboru odpowiednich mebli. Możemy zdecydować się na przykład na łóżko piętrowe. Jest to dobry sposób na to, jak urządzić pokój młodzieżowy tanio i wygodnie, gdyż z jednej strony oszczędzamy dzięki temu miejsce, a z drugiej kupujemy jeden mebel zamiast dwóch. Przy rozważaniu, jak fajnie urządzić mały pokój młodzieżowy wybierzmy też raczej jedną, przestronną szafę zamiast dwóch mniejszych.

projekty małych pokoi młodzieżowych

Nasze dzieci z pewnością dogadają się, która półka i strona należeć będzie do każdego z nich. Gdy musimy zastanowić się, jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy, zdecydujmy się na jedno biurko narożne albo na niewielkich rozmiarów składany blat ustawiony pod jedną ze ścian. Kompromisów czasem nie da się uniknąć, warto jednak by dokonywać ich z rozwagą i namysłem. Jeśli za cenę wspólnego biurka da się zmieścić wygodniejsze łóżka czy inne potrzebne wyposażenie, może się to okazać konieczne. Projekt małego pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa może też zakładać umieszczenie półek ściennych. Na odpowiednio szerokich zmieścić się może nawet laptop.

Pokój młodzieżowy w bloku i w domu jednorodzinnym

Pokój młodzieżowy w bloku siłą rzeczy wymaga od nas oszczędniejszego gospodarowania przestrzenią od pokoju w przestronnym domu jednorodzinnym. Znajdują więc tu zastosowania wszystkie napisane wyżej uwagi o tym, jak można urządzić mały pokój młodzieżowy, gospodarując przy tym sprytnie przestrzenią. Z kolei urządzanie pokoi młodzieżowych w domu jednorodzinnym daje nam zwykle dużo więcej swobody. Zwykle mamy już nawet większy wybór, który pokój przeznaczymy dla nastolatków – projektując pokoje młodzieżowe w bloku, nie mamy przecież aż takich możliwości.

W domu jednorodzinnym sposoby na to, jak zaaranżować pokój młodzieżowy, mogą być nawet zależne od tego, czy np. przeznaczamy dla nastolatków pokój na parterze, czy piętrze. Niezależnie od wszystkiego, inspiracje małego pokoju młodzieżowego będą pod pewnymi względami wspólne dla każdego miejsca, gdzie mieszkamy. Warto zostawić dziecku trochę prywatności. Wybierzmy więc na przykład drzwi bez przeszklonych elementów tak, by nastolatek wiedział, że nie jest obserwowany w każdej chwili dnia. Również kolorystyka ścian, mebli czy zasłon lub rolet są raczej niezależna od tego, gdzie mieszkamy.

mały pokój młodzieżowy w bloku

Pomysł na mały pokój młodzieżowy – przydatne sprzęty

Przy tym, jak zaprojektować mały pokój młodzieżowy nie zapominajmy również o wyposażeniu go w odpowiednie sprzęty. Meble, ściany, gniazdka i lampy to przecież za mało na praktyczny, mały pokój młodzieżowy. Jak urządzić go w dalszej kolejności? Pomyślmy na przykład o kupnie listwy z bezpiecznikiem, która uchroni naszą pociechę przed przepaleniem się jej sprzętów elektronicznych. Przemyślane aranżacje małego pokoju młodzieżowego to również troska o detale – możemy więc na przykład kupić matę ochronną pod krzesło obrotowe, jeśli wiemy, że nasza pociecha intensywnie je użytkuje.

Innym przydatnym gadżetem może być też na przykład tablica korkowa zawieszona na ścianie, na której będzie można przypominać rozmaitości – od rysunków, przez plan tygodnia, aż po wzory, których trzeba się nauczyć na klasówkę z matematyki. Jeśli zastanawiamy się, jak umeblować pokój młodzieżowy w sposób jak najbardziej funkcjonalny, przydać się nam może zegar ścienny. Dodatek ten zarówno pozytywnie wpłynąć może na estetykę pokoju, jak i świetnie spełnia przecież funkcję, do jakiej został stworzony. Wygodne sprawdzanie czasu jest w końcu korzyścią nie do przecenienia.

Jak zaaranżować pokój młodzieżowy – miejsce na pasje

Niezależnie od tego, czy urządzić chcemy mały pokój młodzieżowy w bloku dla chłopaka, czy też zastanawiamy się, jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny w domu jednorodzinnym pamiętajmy o jednym. Zainteresowania i gust nastolatka mogą być płynne – coś, czego jeszcze niedawno nie lubił, może stać się jego hobby, podobnie jak dość szybko może stracić zainteresowanie czymś, na co poświęca dziś dużo czasu. Oczywiście, zawsze warto zastanawiać się, jak można urządzić pokój młodzieżowy, jednak dobrym pomysłem jest zostawienie pewnego marginesu. Przestrzeni na jego nowe pomysły, pasje i hobby.

inspiracje małego pokoju młodzieżowego

Można zacząć od wspomnianej tablicy korkowej – jest to dobry sposób na to, jak urządzić tanio pokój młodzieżowy dostosowujący się do hobby nastolatka. W końcu to, co wisieć będzie na tablicy, zależeć będzie niemal wyłącznie od dziecka. Można jednak zastanowić się, jak urządzić pokój młodzieżowy w bloku lub domu jeszcze gotowy na zmienne potrzeby dziecka. Czyli na przykład stworzyć minimalistycznie, wręcz surowo udekorowany pokój młodzieżowy. Jak urządzić ściany, jakie plakaty tam powiesić – to będzie już rolą nastolatka. Teraz i w przyszłości.


Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!