Jakie wybierać ławki ogrodowe – TOP 5 modeli

Ławki ogrodowe to element pojawiający się w niemal każdym ogrodzie. Jaki model wybrać, żeby ławka ogrodowa była nie tylko ładna, ale również funkcjonalna? Przyjrzymy się dziś bliżej poszczególnym rodzajom ławek i zaproponujemy kilka najbardziej wartych uwagi modeli.

Ławka ogrodowa z tworzywa sztucznego Keter Montero

Jak wybrać solidną ławkę ogrodową?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ławki ogrodowej? Przede wszystkim na materiał, z jakiego jest wykonana – od niego zależy wytrzymałość i długowieczność mebla. Jeśli kupujemy tradycyjną ławkę żeliwną z drewnianymi deskami, zwróćmy uwagę czy materiały są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Jeśli zdecydujemy się na tworzywo sztuczne, sprawdźmy czy producent deklaruje, że ławka jest odporna na temperatury i promieniowanie UV. Kolejna kwestia to wygoda korzystania. Idealna ławka powinna mieć wygodne oparcia i podłokietniki, które zapewnią wysoki komfort osobom siedzącym na ławce. Dobrze by było, gdyby wybrany model pasował również stylem do naszego ogrodu i aranżacji.

Ławka ogrodowa Wiedeńska VIP

Ceny ławek ogrodowych wahają się od 100 zł do nawet ponad 1000 zł. Wpływ na cenę mają zastosowane materiały i ich jakość oraz sposób zabezpieczenia ławki przed warunkami atmosferycznymi. Najtańsze modele to zazwyczaj proste ławki z pojedynczym siedziskiem, wykonane z tanich materiałów. Jeśli szukamy odpowiedniego modelu do reprezentacyjnego ogrodu za 300-600 zł spokojnie powinniśmy znaleźć ładną ławkę ogrodową z wysokiej jakości materiałów. Najpopularniejsi producenci ławek drewnianych to Fiemar i Baster, natomiast w produkcji ławek z tworzywa sztucznego specjalizuje się firma Keter.

Ławka ogrodowa Tulipan

Najlepsze materiały na ławkę ogrodową?

Najpopularniejszym materiałem do tworzenia ławek ogrodowych wciąż pozostają drewno i żeliwo. Ławki żeliwne drewniane pięknie się prezentują pośród ogrodowej zieleni, a ilość dostępnych modeli jest naprawdę duża. Swobodnie znajdziemy zarówno drewniane ławki o bardziej nowoczesnej formie, jak i klasyczne modele. Jeśli chcecie bardziej świadomie wybrać odpowiedni model, zachęcam do lektury artykułu Ile kosztuje żeliwna ławka ogrodowa – dowiecie się z niego co ma wpływ na cenę ławek tego typu i jaki rodzaj materiałów najlepiej się sprawdzi.

Ławka parkowa w ogrodzie

Coraz częściej w ogrodach pojawiają się też ławki ogrodowe z tworzywa sztucznego. Jest to materiał o dobrej odporności na warunki atmosferyczne i – co ważne – nie wymaga regularnej konserwacji. Ta właśnie cecha decyduje często o zakupie ławki z tworzywa zamiast tradycyjnej ławki drewnianej. Szczególnie ładnie prezentują się w ogrodach ławki-sofy wykończone wzorem imitującym technorattan, wyposażone w poduszki na siedziska. Bardzo ciekawą propozycją są też ławki-skrzynie ogrodowe o eleganckim wykończeniu, wyposażone w praktyczny schowek pod siedziskiem.

Ławka ogrodowa z tworzywa sztucznego z praktycznym schowkiem

Ławki ogrodowe wykonywane są też z drewna połączonego ze stalą – w tej kategorii szczególnie ciekawie prezentują się nowoczesne projekty z rurami stalowymi. W kategorii ławek miejskich ciekawą propozycją są ławki betonowe, które ze względu na dość duży ciężar podpór stanowią bardzo solidną konstrukcję. Trzeba jeszcze wspomnieć o ławkach z technorattanu – w tej kategorii dominują przede wszystkim eleganckie i wygodne sofy.

Top 5 modeli ławek ogrodowych

Zdecydowanie najpopularniejszy model to klasyczna ławka ogrodowa drewniana. Solidne odlewy żeliwne, dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi drewno olchowe – to główne zalety modelu. Ławka dostępna jest w dwóch długościach, 150 cm lub 180 cm.

Klasyczna ławka ogrodowa żeliwna

Kolejna propozycja to wersja wspomnianej wyżej ławki wyposażona dodatkowo w podłokietniki. Ławka ogrodowa z podłokietnikami wykonana jest z drewna olchowego i solidnych odlewów żeliwnych. Znakomicie sprawdzi się w przydomowym ogrodzie czy na działce.

Żeliwna ławka ogrodowa z podłokietnikami

Jeśli szukacie czegoś bardziej eleganckiego, warto zwrócić uwagę na ławkę ogrodową ozdobną z ciekawie wykończonymi żeliwnymi nogami. Ławka wykonana jest z 11 desek z drewna sosnowego, które tworzą wygodne siedzisko. Dzięki większej ilości desek i ich lekkim wyprofilowaniu model jest bardziej komfortowy. Długość ławki wynosi 150 cm.

Ławka ogrodowa ozdobna z drewna sosnowego

Dla osób, które myśl o regularnej konserwacji drewna zniechęca do zakupu, proponujemy nowoczesna ławkę Keter Montero. Jest to klasyczny model ławki ogrodowej wykonany z tworzywa sztucznego (długość 150 cm). Ławka wyróżnia się specjalnym rodzajem wykończenia – jej “deski” z wyglądu i w dotyku do złudzenia przypominają drewno, można je też malować na dowolny kolor.

Ławka ogrodowa z tworzywa sztucznego Keter Montero

Ostatnia propozycja to praktyczna ławka ze skrzynią Eden Garden. Elegancki model doskonale się sprawdzi w ogrodzie, na tarasie czy balkonie i doskonale wkomponuje się w dowolną aranżację. A jeśli wolelibyście ciemniejszy odcień polecam bardzo podobną ławkę Keter Patio Bench wykonaną w ciemnych odcieniach brązu.

Ławka ogrodowa z tworzywa sztucznego ze skrzynią eden garden benchAutor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!