Meble na mały balkon – ładne i praktyczne

Mały balkon w bloku nie musi być tylko miejscem do suszenia prania czy składowania niepotrzebnych rzeczy. Można go zaaranżować tak samo stylowo jak ogród czy taras. Warto zadać sobie odrobinę trudu, by stworzyć przytulny kącik, w którym będzie można rozkoszować się piękną pogodą. Co więcej, to niewielkie miejsce można tak zaprojektować, żeby być w stanie urządzić spotkanie ze znajomymi. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na meble na balkon mały.

meble na mały taras Corfu

Jak wybrać meble na mały balkon?

Szczególnie balkony typowe dla budownictwa z lat 60-80, czyli długie i wąskie, są dość trudne do zagospodarowania. Ich forma utrudnia stworzenie z nich przyjemnego zakątka do siedzenia, nie mówiąc o przestrzeni, gdzie można byłoby jeszcze posadzić kwiaty. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przestrzeni i dostępnym najróżniejszym meblom, m.in. na wymiar czy składanym, jesteśmy w stanie pokonać te trudności.

Po dłuższym nieużytkowaniu balkonu lub po zimie najlepiej sprawdzić, w jakiej kondycji jest balkon. Może on wymagać nie tylko wysprzątania, ale również odświeżenia ścian czy odnowienia płytek. Jasne, chłodne kolory farby oraz deski, akcesoria i meble na mały taras utrzymane w takich odcieniach jak szarości, błękit czy biel, optycznie powiększą przestrzeń balkonu. Poza tym jasne odcienie dobrze odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu użytkowane powierzchnie tak szybko się nie nagrzewają.

meble na mały balkon Salemo

Teraz miara w dłoń! Czy balkon jest już dokładnie zmierzony wzdłuż i wszerz? Weźmy ołówek i kartkę w dłoń, gdzie nanosimy wymiary. To przyda nam się do rozplanowania powierzchni małego balkonu oraz dobrania odpowiednich mebli na mały taras i innych akcesoriów.

Funkcjonalne meble na balkon mały

Ważne jest też zadanie sobie pytania – do czego ma służyć balkon? Czy ma być to miejska oaza, kącik do odpoczynku, ćwiczeń, czy spotkań ze znajomymi? Ze względu na mały metraż raczej nie uda się upchnąć tych wszystkich funkcji, ale na pewno część z nich można jakoś pogodzić.

Na małym balkonie najlepiej sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Ławeczka może służyć za schowek na narzędzia lub na poduszki, a jej oparcie za kwietnik. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie balustrady, gdzie jest możliwość zawieszenia skrzynki na kwiaty czy postawienia doniczek, a dodatkowo barierkę można przyozdobić światełkami. Czy tak zorganizowane meble na mały taras to nie proste, a zarazem efektowne rozwiązanie?

meble na mały balkon Rosario

Składane meble na mały taras

Mamy jeszcze jedną opcję – meble na balkon mały składane. Są one z reguły lekkie, nie zajmują dużo miejsca, są łatwe do przechowywania i pielęgnacji, a poza tym rozkładamy je tylko w razie potrzeby, przez co nie zabierają cennego miejsca. Poza tym powinno się zrezygnować z dużych, masywnych mebli, które tylko zagracą balkon, a dodatkowo nawet optycznie zabiorą przestrzeń. Na małym balkonie lepiej postawić na ażurowe stoliki czy składane wiklinowe krzesła.

Można pokusić się o gotowe meble, ale ciekawą opcją jest też wykonanie ich samemu, np. z palet, co sprawia nie lada frajdę. Jeśli posiadasz stary zestaw krzeseł czy ławę, można je odnowić, pomalować lub po prostu przyozdobić kolorowymi poduchami. Natomiast rolę stolika może pełnić stolik-taca lub blat zawieszany na balustradę balkonu. Można również pokusić się o trójkątny stolik, który będzie stał w rogu balkonu, co na pewno nie tylko zaoszczędzi miejsce, ale przede wszystkim pozwoli wykorzystać w całości powierzchnię balkonu.

Meble na balkon mały Canvas

Dodatki do mebli na małym balkonie

Przytulności niewielkiemu balkonowi może dodać chodniczek lub niewielki, wzorzysty dywan. Stylowym akcentem z pewnością jest oświetlenie. Wystarczą dwa lampiony, lampki à la cotton balls czy po prostu nastrojowa latarenka na środku stolika kawowego.

Jeśli chodzi o rośliny, to raczej zrezygnujmy z dużych, strzelistych odmian. To samo tyczy się doniczek. Nie stawiajmy ich na podłodze, gdzie i tak już walczymy o każdy centymetr. Niech miejscem dla kwiatów będzie parapet, barierka balkonu, specjalne maty z kieszeniami i stelażami lub modne ostatnio rozwiązanie – zielona ściana. Można też wykonać samemu piękne doniczki z naczyń kuchennych, np. durszlaka, i zawiesić je pod sufitem.

meble na mały taras CorfuAutor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!