Dziś poruszymy temat, który przeszedł przez myśl niemal każdemu, ale nie każdy ma odwagę się do tego przyznać – jak urządzić mieszkanie łatwe do sprzątania? Przyjrzymy się przede wszystkim elementom, na które powinniśmy zwrócić uwagę już na etapie urządzania mieszkania, ale nie zabraknie też porad, które można wykorzystać w mieszkaniu już zamieszkanym. Gotowi? Poszukajmy razem sposobów na zmniejszenie uciążliwości domowych obowiązków!
Element 1: Podłogi
Najłatwiej jest czyścić powierzchnie gładkie i płaskie – po kafelkach czy panelach możemy przejechać odkurzaczem, a potem mopem i już sprzątnięte! Dużo bardziej pracochłonne są dywany i wykładziny, które odkurza się dłużej i trudniej, nie mówiąc o usuwaniu plan z choćby rozlanej herbaty.
Jeśli chodzi o wykończenie, to unikajmy jednolitych kolorów, ponieważ na takich bardziej widać zabrudzenia. Najlepiej sprawdzają się kafelki o fakturze podobnej do kamienia, w odcieniach beżów i brązów. Nawet po kilku dniach bez sprzątania brud na takiej podłodze będzie mniej widoczny.
Element 2: Ściany
Problem ze ścianami szczególnie dostrzegają posiadacze małych dzieci, których małe rączki chętnie zostawiają ślady swojej bytności WSZĘDZIE. Dlatego na etapie urządzania mieszkania warto zadbać o farby wysokiej jakości, które będzie można po prostu przetrzeć szmatką i usunąć ślady.
W kwestii ścian ważne jest również jeszcze jedno hasło – gładkie. Wszelkie sztukaterie, gzymsy i inne dekoracje przyciągają kurz i wymagają regularnego odkurzania miotełką. Jeszcze silniejszym magnesem na kurz są wszelkie podsufitowe półki na oświetlenie LED – kurz gromadzi się tam niezwykle chętnie.
Element 3: Szafy i szafki
Jeśli nie lubisz sprzątania, zapamiętaj hasła: szafki do sufitu, szafki zamykane i gładkie fronty. Dzięki szafkom do sufitu (na przykład w zabudowie kuchennej) odpadnie nam obowiązek czyszczenia z kurzu przestrzeni nad szafkami. Szafki zamykane znalazły się tu jako opozycja dla otwartych półek, które bardzo chętnie gromadzą kurz, a jednocześnie przez zastawienie ich rozmaitymi akcesoriami są trudne w sprzątaniu. Szafki zamykane to recepta na ten problem. Gładkie fronty z kolei pozwalają nam oszczędzić sobie pracy przy czyszczeniu szafek – nie mamy tu do umycia fikuśnych wgłębień czy dekoracji, przy myciu wystarczy po prostu przetarcie całości.
Element 4: Przechowywanie
Zasada jest prosta – im mniej rzeczy na wierzchu, tym mniej mamy do sprzątania. Wszelkie figurki i inne dekoracyjne gadżety nie dość że są siedliskiem kurzu, to jeszcze są kłopotliwe w czyszczeniu. Jeśli jesteśmy zapalonymi kolekcjonerami zainwestujmy po prostu w szafki z przeszklonymi drzwiczkami. W ten sposób będziemy mieli swoją kolekcję ładnie wyeksponowaną, a nie będziemy zmuszeni co tydzień przecierać z kurzu każdej figurki.
Jeśli nie lubimy sprzątać, a lubimy porządek, to przechowywanie wszystkiego za zamkniętymi drzwiami szaf jest ogólnie dobrą decyzją. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym mieszkanie sprawia wrażenie bardziej czystego i przestronniejszego. Możemy też zainwestować w dekoracyjne pudełka na drobiazgi, które również dadzą efekt mniejszego zagracenia, a więc i większego porządku.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Unikaj tworzenia zakamarków, w których mógłby gromadzić się kurz czy zaginione przedmioty. Trudne do czyszczenia są też ozdobne żyrandole i szorstkie powierzchnie, w przypadku których przetarcie mokrą szmatką może dać efekt odwrotny do zamierzonego.
- Przy wyborze mebli zwracajcie uwagę na wykończenie dołu – meble na niskich nóżkach są dość kłopotliwe, ponieważ trudno pod nie wjechać odkurzaczem lub mopem, a kurz w takich miejscach będzie się gromadził nadzwyczaj chętnie. Meble z cokołem są więc rozwiązaniem zdecydowanie lepszym dla tych, którzy nad design stawiają praktyczne rozwiązania.
- W łazienkach dobrym rozwiązaniem są podwieszana toaleta czy umywalka (jeśli nie mamy pod nią szafki sięgającej do ziemi) – wówczas łatwiej nam będzie umyć przestrzeń pod armaturą, bez doczyszczania na kolanach ukrytych zakamarków.
- Wysoki połysk, szklane blaty czy lustrzane drzwi to też nie jest rozwiązanie dla osób nielubiących sprzątać – na takich powierzchniach momentalnie widać ślady po dotknięciach i przecieranie ich co najmniej raz na kilka dni jest nie do uniknięcia.
***
Co sądzicie o naszych poradach? Czy zgadzacie się, że takie rozwiązania ułatwiają sprzątanie? A może macie jakieś własne, sprawdzone pomysły na łatwiejsze utrzymanie porządku w mieszkaniu? Czekam na Wasze komentarze!