Montaż kamienia dekoracyjnego – jak to zrobić?

Zastanawiacie się jak położyć kamień dekoracyjny? W takim razie dobrze trafiliście! Wyjaśnimy Wam krok po kroku jak przebiega montaż kamienia dekoracyjnego, podpowiemy czego będziecie potrzebować, a także dodamy kilka praktycznych porad. Jesteście gotowi na podjęcie tego wyzwania? Zapraszamy do lektury!

Montaż kamienia dekoracyjnego na ścianie zewnętrznej - gotowa ściana

Jak położyć kamień dekoracyjny? Przygotowanie do prac

Zakładam, że nie jesteście ekspertami od budowlanki, tylko chcecie zostać bohaterem (lub bohaterką) swojego domu. Dlatego też do montażu kamienia zalecam wykorzystanie metody montażu na klej – to łatwa i pewna metoda. Z pewnością będziecie zadowoleni z efektów. Do montażu kamienia dekoracyjnego będziecie potrzebować:

  • wybrany kamień ozdobny (ilość płytek należy dostosować do powierzchni ściany),
  • klej do montażu płytek kamiennych (zużycie kleju wynosi mniej więcej 6-8 kg/m2),
  • pojemnik do mieszania kleju,
  • paca zębata do nakładania kleju,
  • szlifierka kątowa z tarczą diamentową do kamienia (do przycinania płytek),
  • środek do gruntowania ścian,
  • fuga (jeśli wybraliście model wymagający fugowania, zob.: jak kłaść kamień dekoracyjny?),
  • impregnat (jeśli wybrany model wymaga impregnacji, zob.: montaż kamienia ozdobnego – impregnacja).

Powierzchnia, na której będziemy montować kamień dekoracyjny, musi być sucha, czysta i wytrzymała. Jeśli nasza ściana jest zniszczona, obsypuje się, przed montażem kamienia ozdobnego należy ją dodatkowo zabezpieczyć. Temperatura podczas montowania powinna wynosić od 5 do 28°C – zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury mogą spowodować, że klej źle zwiąże. Jeśli montujemy kamień dekoracyjny zewnętrzny, nie możemy tego robić podczas deszczu. Dodatkowo do czasu całkowitego wysuszenia dekorowanej powierzchni zamontowany kamień dekoracyjny musi być chroniony przed warunkami atmosferycznymi.

Przygotowanie samych płytek kamienia ozdobnego ogranicza się do dwóch punktów. Należy wymieszać kamień z różnych paczek – przyklejając obok siebie nieco inne odcienie uzyskamy dużo lepszy efekt, nadający dekoracji naturalności. Delikatne różnice kolorystyczne między kamieniami z różnych paczek/partii to efekt w pełni zamierzony. Drugi etap to zmatowienie tylnej powierzchni płytki w celu lepszej absorpcji kleju. Jeśli tylna część płytki jest gładka czy wypolerowana należy z pomocą metalowej szczotki lub innych podobnych narzędzi nadać jej nieco chropowatości.

Montaż kamienia dekoracyjnego

Przed rozpoczęciem montażu zalecane jest zagruntowanie ściany, na której będziemy montować kamień ozdobny. Następnie należy przygotować klej. Proszek mieszamy z wodą w takiej ilości, żeby uzyskać jednolitą i dość gęstą mieszankę. Gęstość powinna być taka, że po nałożeniu kleju na kamień i przymocowaniu go do ściany, płytka będzie trzymać się na miejscu. Prace zaczynamy od pokrycia 1 m2 ściany cienką warstwą kleju. Następnie nakładamy warstwę kleju na tylną stronę kamienia i przyklejamy go do ściany.

Jak położyć kamień dekoracyjny - obrazkowa instrukcja przyklejania płytek

Kamień należy docisnąć, żeby nadmiar kleju spod niego wypłynął. Kamień nie może ześlizgiwać się po ścianie – jeśli tak się dzieje, musimy zwiększyć gęstość kleju. Przyklejanie kamienia dekoracyjnego zaczynamy od dołu i od brzegu, a równość ułożenia kolejnych poziomów kontrolujemy przy pomocy poziomicy. Jeśli kamień zostanie zabrudzony klejem, należy szybko wyczyścić go wilgotną gąbką.

Jak kłaść kamień dekoracyjny?

Najpopularniejszy sposób to układanie płytek kamienia ozdobnego bez pozostawania miejsca na fugę. W przypadku regularnych płytek, na których utrwalony jest wzór, układanie przebiega w podobny sposób, jak układanie cegły – kolejne rządy “cegiełek” układamy naprzemiennie. W taki sposób układamy takie kamienie dekoracyjne jak Alaska Incana Stone czy Qubo Incana Stone.

Jak położyć kamień dekoracyjny - przykład z płytkami-cegielkami

Gotowe płytki-cegiełki z kamienia ozdobnego to najprostsza w montażu dekoracja. Przyklejamy je naprzemiennie, podobnie jak przy tworzeniu wzoru ceglanego muru

Nieco inaczej przebiega układanie płytek kamiennych typu Nevada Incana Stone. Ten model składa się z kilku rodzajów płytek o różnych rozmiarach. Zanim zaczniemy układać je na ścianie, warto wcześniej zaplanować wzór, żeby w trakcie prac nie zastanawiać się jak dokładać kolejne płytki. Jeśli między płytami pozostaną nam niewielkie przestrzenie, możemy wypełnić je resztkami kamienia pozostałymi po cięciu. Ewentualne ubytki pozostałe po zakończeniu prac można uzupełnić pasującą kolorystycznie fugą.

Jak kłaść kamień dekoracyjny - przykład z płytkami o różnych rozmiarach, wymagających dopasowania

Płytki o różnych kształtach i rozmiarach najlepiej najpierw ułożyć na ziemi we wzór, a dopiero później przykleić do ściany. Ubytki w dekoracji można uzupełniać przyciętymi fragmentami płytek

Montaż kamienia dekoracyjnego w stylu Colorado Incana Stone przebiega w zupełnie inny sposób. Kawałki zaokrąglonego kamienia układane są z pozostawieniem miejsca na fugę. Przed rozpoczęciem prac warto zaplanować wcześniej wzór, żeby po montażu nie okazało się, że pozostawiliśmy między kamieniami zbyt duże przerwy. Po dokładnym wyschnięciu kleju przystępujemy do fugowania.

okrągły kamień dekoracyjny uzupełniony fugą

Dekorację z kamienia dekoracyjnego imitującego prawdziwą ścianę z kamienia tradycyjne przykleja się z pozostawieniem miejsca na fugę

Montaż kamienia dekoracyjnego – fugowanie

Najpopularniejszy typ kamieni ozdobnych to te układane bez fugi, jeśli jednak skusilibyście się na ozdobny kamień wymuszający pozostawienie miejsca na fugę, powinniście wiedzieć jak się za to zabrać. Fugowanie przeprowadzamy po dokładnym wyschnięciu kleju, na którym mocowaliśmy dekorację. Jak przebiega cały proces? Najpierw fugę mieszamy z wodą, żeby uzyskać masę o delikatnej konsystencji. Następnie masę nakładamy za pomocą jednej z trzech metod: klasycznie, za pomocą plastikowego woreczka, z użyciem szpachli lub przy pomocy rękawiczki.

Montaż kamienia dekoracyjnego - fugowanie ubytków między płytkami

Metoda klasyczna polega na wypełnieniu specjalnej plastikowej torebki (podobnej do tych, jakich używa się do wyciskania porcji ciasta czy nakładania kremu) fugą i wyciśnięciu jej pomiędzy szczeliny. Metoda z użyciem szpachli mi osobiście wydaje się nieco trudniejsza – na brzeg szpachli nakładamy cienki pasek fugi, który następnie wsmarowujemy w szczeliny. Metoda z użyciem rękawiczki polega po prostu na ręcznym wsmarowaniu fugi w szczeliny. We wszystkich przypadkach po lekkim wyschnięciu fugi, fugowane przestrzenie przecieramy szczotką o twardym włosiu, żeby usunąć nadmiar fugi i nadać wykończeniu efektowności.

Montaż kamienia ozdobnego – impregnacja

Po mniej więcej dwóch tygodniach od zakończenia montażu, kamień dekoracyjny można zaimpregnować. Zanim to zrobimy, sprawdźmy zalecenia producenta dotyczące wybranego przez nas modelu – część kamieni (przede wszystkim te przeznaczone na ściany zewnętrze) są impregnowane w procesie produkcji i nie wymagają dodatkowego zabezpieczania. Impregnowanie ścian z kamienia dekoracyjnego w pomieszczeniach nie jest konieczne, ale przeprowadzenie tych prac pozwoli na lepsze zachowanie koloru i stanu naszej dekoracji.

Montaż kamienia dekoracyjnego – pytania i wątpliwości

Mam nadzieję, że po cały proces montażu kamienia dekoracyjnego jest dla Was jasny – jeśli jednak macie jakieś wątpliwości, zostawcie swoje pytania w komentarzach. Możecie też zajrzeć do instrukcji montażu, którą dostaliśmy od współpracującego z nami producenta: Incana.

***

Jeśli ukończyliście już cały proces montażu kamienia dekoracyjnego to przyjmijcie moje szczere gratulacje! Cieszę się, że mogłam Wam pomóc w zostaniu bohaterką (lub bohaterem) Waszego domu. A teraz cieszcie się świetnie wykonaną pracą i zachwytami rodziny i znajomych – w pełni zasłużyliście na wszystkie te pochwały!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
montaż ławki ogrodowej ławka ogrodowa z kamienia


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!