Montaż paneli ściennych – jak to zrobić?

Spodobały Wam się panele ścienne, wybraliście już nawet wymarzony wzór, ale przed zakupem wciąż powstrzymuje Was jedna kwestia – montaż. Czy damy sobie z tym radę sami? Jakich sprzętów będziemy potrzebować? Jak w ogóle się do tego zabrać? Zapewniamy Was, że spokojnie poradzicie sobie z tym zadaniem. A żebyście mogli się w tym upewnić, poniżej prezentujemy prostą instrukcję montażu w 7 krokach. Przeczytajcie czego Wam potrzeba, prześledźcie instrukcje producentów i przekonajcie się, że spokojnie dacie sobie radę z montażem paneli ściennych!

Panel dekoracyjny Dunes Curled

Krok 1: Przygotowanie materiałów i akcesoriów do montażu paneli 3D

Montaż paneli ściennych 3D należy zacząć od przygotowania niezbędnych materiałów i akcesoriów. Będziemy potrzebować:

 • poziomicy
 • metrówki
 • kleju gipsowego lub montażowego
 • gipsu szpachlowego
 • szpachli
 • tekturek
 • piłki do drewna
 • papieru ściernego
 • gruntu
 • wybranej farby
 • listwy startowej (jeśli montaż paneli zaczynamy ponad poziomem podłogi)
 • gładzi gipsowej (do wyrównania powierzchni paneli)

Oczywiście niezbędne będą również wybrane panele ścienne 3D. Pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić czy panele nie są uszkodzone. W przypadku paneli z pianki poliuretanowej konieczna jest aklimatyzacja paneli, czyli ułożenie ich na podłożu w pomieszczeniu, w którym mają być montowane, i pozostawienie na około 4 godziny w temperaturze pokojowej.

Krok 2: Przygotowanie ściany pod panele ścienne

Ściana, do której będziemy montować panele ścienne, powinna zostać wcześniej dokładnie oczyszczona. Nie może być na niej luźnych tynków czy łuszczącej się farby – powierzchnia musi być idealnie gładka. Tuż przed montażem ścianę należy zagruntować.

Krok 3: Przygotowanie paneli dekoracyjnych 3D

Odpowiednio przygotować należy również panele dekoracyjne. Surowe płyty mogą minimalnie różnić się kalibracją – w razie potrzeby nierówności można zeszlifować papierem ściernym. Niekiedy wymagane jest również zmatowienie tylnej części panelu. Przed montażem należy rozłożyć panele na ziemi, wymierzyć ścianę i zaplanować przyszły układ dekoracji. Można również od razu wyznaczyć miejsca cięć paneli dekoracyjnych.

Krok 4: Klejenie i montowanie paneli 3D

Jeśli panele nie mają być montowane bezpośrednio od podłoża, prace zaczynamy od zamontowania na odpowiedniej wysokości listwy pomocniczej. Będzie ona stanowiła punkt podparcia dla przyklejanych paneli. Koniecznie sprawdźmy za pomocą poziomicy, czy listwa została równo zamocowana. Następnie przystępujemy do montażu paneli. Na tył paneli nakładamy punktowo klej montażowy lub gipsowy i przyklejamy panele do ściany.

Jeśli montujemy już pomalowane panele, pomiędzy poszczególnymi elementami należy zostawić dystans – najlepiej umieszczać między panelami przycięte kawałki tektury (na przykład z opakowań po panelach). Dystans powinien wynosić minimum 2 mm. Jeśli natomiast montujemy panele surowe, które następnie będziemy malować, możemy przyklejać je na styk, a dziury między elementami szpachlować. Połączenia należy następnie wyrównać przy pomocy papieru ściernego. Można również zamontować panele surowe z użyciem tekturek, a po związaniu kleju i usunięciu tektury wypełnić szczeliny i wyrównać powierzchnię paneli.

Panele przyklejamy poziomo od dołu – najpierw montujemy pierwszą warstwę i upewniamy się, że klej całkowicie związał. Po upewnieniu się, że panele są dobrze zamontowane, przyklejamy kolejną warstwę.

Krok 5: Docinanie paneli ściennych 3D

Panele ścienne w razie potrzeby można docinać piłką do drewna. Po przycięciu bok należy oszlifować papierem ściernym. Można też wycinać w panelach otwory na gniazdka lub kable – zależnie od potrzeb.

Krok 6: Malowanie paneli dekoracyjnych 3D

Po ukończeniu montażu panele należy pozostawić na 24h w celu upewnienia się, że klej dobrze związał. Po tym czasie można przystąpić do malowania. Oczywiście prace zaczynamy od zagruntowania paneli – panele dekoracyjne należy traktować jak zwykłą gipsową ścianę. Panele można malować farbami winylowymi, akrylowymi, lateksowymi lub akrylowo-lateksowymi, czyli dowolną farbą do wnętrz. Zalecaną metodą malowania jest malowanie natryskowe, ale można też użyć wałka z długim włosiem. Należy uważać, żeby nie nałożyć na panele zbyt grubej warstwy farby, która mogłaby sprawić, że wzór stanie się mniej widoczny.

Krok 7: Satysfakcja i zachwyt efektem końcowym

Brawo! Udało Wam się prawidłowo zamontować panele ścienne 3D w swoim mieszkaniu. Teraz możecie się zrelaksować i cieszyć ze wspaniałych efektów swojej pracy. Nie zapomnijcie pochwalić się znajomym :)

***

A na koniec mamy dla Was niespodziankę – filmiki z instrukcją montażu paneli przygotowane przez współpracujących z nami producentów:

Panele ścienne montaż film Dunes:

Panele ścienne montaż film Loft Design System:

Wyszukiwania powiązane z tematem:
montaż ławki ogrodowej


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Montaż paneli ściennych – jak to zrobić?”
 1. Iwona Listopad 14, 2018 at 14:22 #

  Dlatego po nalozeniu paneli na sciane wygladzeniu pomalowaniu unigruntem i pomalowaniu Farba trzy razy dalej widac linie laczen jak to zlikwidowac?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Listopad 15, 2018 at 09:44 #

   Czy zastosowała Pani farbę podkładową? Producenci zalecają zazwyczaj wstępne malowanie farbą podkładową i dopiero wówczas nałożenie koloru. Problemem może być też rodzaj zastosowanej farby – niektóre tanie farby są bardzo słabo kryjące, osobiście znam przypadek że na kilkakrotnie malowanej ścianie wciąż były wyraźnie widoczne ślady po ołówku(!). Warto skonsultować się w tej sprawie ze sprzedawcą farby, być może będzie mógł doradzić jakąś lepiej kryjącą farbę.

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!