Montaż płytek ceglanych – jak to zrobić?

W naszych poprzednich artykułach mogliście przeczytać o montażu paneli ściennych i montażu betonu architektonicznego. Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam metody montażu innej dekoracji ściennej – ozdobnych płytek ceglanych. Jest to zadanie nieco bardziej problematyczne, ale nie ze względu na samą trudność montażu, a trudność stworzenia ogólnej instrukcji. Montaż płytek ceglanych różni się bowiem w zależności od producenta, choć ogólna zasada jest podobna. I właśnie te ogólne zasady montażu dekorów ceglanych chcielibyśmy Wam dzisiaj przedstawić.

Ściana wykończona cegłami Maurer

1. Przygotowanie podłoża do montażu płytek ceglanych

Powierzchnia, na której będziemy montować płytki, powinna być jednolita i równa. Starą farbę czy tapetę przed montażem należy usunąć. Poziomicą należy sprawdzić czy podłoże jest równe i czy możemy względem niego wyznaczać poziom płytek. Przed rozpoczęciem montażu ścianę gruntujemy. Płytki można montować na ścianach wykonanych z betonu, gazobetonu, płyt OSB, płyt gipsowo-kartonowych, a także na ścianach otynkowanych.

2. Przygotowanie płytek ceglanych do montażu

Płytki ceglane należy przeszlifować po wewnętrznej stronie, usunąć nierówności i pył. Podczas montażu zalecane jest naprzemienne korzystanie z płytek z różnych opakowań, żeby zniwelować ewentualne różnice kolorystyczne.

3. Klejenie i montowanie płytek ceglanych do ściany

Zanim przystąpimy do montażu płytek, warto wyznaczyć na ścianie linie pomocnicze. Pamiętajmy o dodaniu między płytkami dystansu na fugę – do uzyskania efektu muru ceglanego zalecany jest dystans 10 mm. Na tylną stronę płytki nakładamy klej, a następnie dociskamy płytkę lekko nią poruszając, żeby równomiernie rozprowadzić klej. Montaż warto zacząć od narożników, a kolejne rzędy płytek układać na zakład, żeby stworzyć efekt muru.

4. Docinanie płytek ceglanych i gipsowych płytek cegłopodobnych

Większość płytek ceglanych można docinać tarczą diamentową do kamienia, natomiast do przycinania cegłopodobnych płytek gipsowych zazwyczaj można wykorzystać piłę do drewna. Sposób docinania płytek ceglanych jest zależny od wykorzystanych mieszanek surowców, więc zanim zaczniemy docinać dekor, sprawdźmy zalecenia producenta w tej kwestii.

5. Fugowanie i impregnowanie płytek ceglanych

Fugowanie płytek ceglanych należy przeprowadzać 7-14 dni po zamontowaniu płytek. Jeśli chcemy mieć pewność, że uzyskamy jednolity kolor fugi, całe fugowanie powinniśmy przeprowadzić jednego dnia. Sposób fugowania zależny jest od konkretnego rodzaju fugi. Zazwyczaj przygotowujemy w tym celu gęstą masę, którą umieszczamy między płytkami, wyrównujemy, a następnie przecieramy całość pędzlem ze sztywnym włosiem lub szczotką ryżową, żeby uzyskać odpowiedni efekt. Po całkowitym wyschnięciu fugi ceglaną ścianę można zaimpregnować odpowiednim środkiem.

***

Pamiętajcie, że nasza instrukcja to ogólny opis zaleceń związanych z montażem płytek ceglanych i przed montażem dekorów od konkretnego producenta warto zapoznać się z jego zaleceniami. Żeby Wam to ułatwić, przygotowaliśmy dla Was pliki PDF z zaleceniami od współpracujących z nami producentów: Incana, Mauer, BJM Bricks. Powodzenia!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
montaż ławki ogrodowej


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Montaż płytek ceglanych – jak to zrobić?”
 1. tomek Listopad 7, 2016 at 09:21 #

  Super poradnik. Bardzo mi się podobają ściany z cegieł. Tylko, jak czytam to trochę pracy jest przy montażu.. A nie da się nieco szybciej? :D

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Listopad 7, 2016 at 09:58 #

   Płytki ceglane mają to do siebie, że najfajniejszy efekt uzyskuje się przy pojedynczych, fugowanych płytkach :) Ale można i szybciej – jeden z naszych producentów, BJM Bricks, oferuje płytki ceglane umieszczone na specjalnych arkuszach. Arkusze z płytkami montuje się w całości na ścianie, więc montaż jest łatwiejszy i szybszy ;)

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!