Nowoczesne lampy wiszące do pokoju – przegląd możliwości

Lampy pokojowe to jeden z najważniejszych elementów wystroju w naszym mieszkaniu. Tworzą określony nastrój pomieszczenia, dodają mu stylu, a także dostarczają nam światła niezbędnego do pracy, gotowania, jedzenia, odpoczynku – naszych wszystkich domowych zajęć. Nowoczesne lampy wiszące do pokoju mają więc decydujące znaczenie w kwestii tego, jak będziemy się czuli w swoim mieszkaniu i czy będzie się nam w nim dobrze funkcjonowało. Jakie lampy sufitowe wybrać do poszczególnych pomieszczeń, by wnętrze idealnie się prezentowało? Zajrzyjcie do naszego przeglądu możliwości aranżacyjnych.

Nowoczesne lampy wiszące do pokoju

Nowoczesne lampy wiszące do salonu

Salon to miejsce, w którym możemy sobie pozwolić na dużą dowolność w doborze nowoczesnej lampy wiszącej. Lampy wiszące pełnią tutaj przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ponieważ samo oświetlenie salonu uzupełniane jest zazwyczaj o pasujące kinkiety ścienne oraz lampy podłogowe i stołowe. Możemy więc swobodnie przebierać w nowoczesnych designerskich projektach lamp, które dodadzą wnętrzu określonego charakteru. Pamiętajmy jedynie, by dobrać taki model, który łatwo nam będzie zgrać z pozostałymi lampami w pomieszczeniu.

Nowoczesne lampy wiszące do salonu

Wiszące, nowoczesne lampy do jadalni

Lampy wiszące do jadalni to trochę inna kategoria. Jadalnia często stanowi część salonu lub kuchni, więc lampy mają tu służyć wyznaczeniu przestrzeni jadalni i podkreśleniu osobnego charakteru tego fragmentu pomieszczenia. Jeśli chodzi o modele, to szukamy tu przede wszystkim lamp, które można powiesić bezpośrednio nad blatem, by odpowiednio doświetlić stół jadalny. Wybór modelu zależy przede wszystkim od pozostałych lamp w pomieszczeniu – lampy wiszące nad stołem mają nie tylko być elementem użytkowo-dekoracyjnym podkreślającym odrębność stołu, ale i przy okazji dobrze wpasowywać się w wystrój całego pomieszczenia.

Nowoczesne lampy wiszące do jadalni

Nowoczesne lampy do kuchni

Oświetlenie kuchni jest dość specyficznym tematem. Z jednej strony warto tu mieć centralnie umieszczoną lampę wiszącą, z drugiej jako główne źródło światła najlepiej sprawdzają się dodatkowe lampy nad blatem. Co to oznacza? Że przy wyborze lampy wiszącej do kuchni możemy sobie pozwolić na dość dużą dowolność aranżacyjną, ponieważ oświetleniem funkcjonalnym będą głównie reflektorki znajdujące się bezpośrednio nad blatem. Lepiej sprawdzą się tu lampy prostsze, mniej zrobione, które nie przytłoczą wnętrza.

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni

Wybieramy wiszące lampy do łazienki

Przy wyborze lampy wiszącej do łazienki warto wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia – wysokie sufity pozwolą nam na wybranie czegoś bardziej efektownego, jednak przy niskim suficie lepiej zdecydować się na płaskie plafony sufitowe. Pamiętajmy, że łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wysoka wilgotność – warto wziąć to pod uwagę decydując się na określony model. W łazience centralną lampę wiszącą warto dodatkowo uzupełnić o oświetlenie nad lustrem czy też dyskretne oświetlenie wieczorne, z którego będziemy mogli korzystać podczas nocnych wypraw do toalety.

Nowoczesne lampy wiszące do łazienki

Nowoczesne lampy do sypialni

Lampy wiszące do sypialni dają duże możliwości aranżacyjne. Zazwyczaj mamy tu dwa rodzaje oświetlenia – główne lampy wiszące i małe lampki nocne stojące przy łóżkach. Możemy tu swobodnie zamontować sobie bardzo elegancki model, który będzie wyznaczał styl naszego wnętrza. Lampy wiszące do sypialni mogą być naprawdę zróżnicowane pod względem stylu i wykończeń – ponieważ głównie tu śpimy, funkcjonalność schodzi na drugi plan i możemy wybrać wyjątkowo ciekawy i designerski model. Nie zapomnijmy tylko, że lampa wisząca powinna dobrze się zgrywać z lampkami nocnymi – jeśli główna lampa jest bardzo ozdobna, warto wybrać bardziej tradycyjną lampkę nocną.

Nowoczesne lampy wiszące do sypialni

Lampy wiszące do przedpokoju

Przedpokój to miejsce, które jest wizytówką naszego domu. Tu najpierw trafiają nasi goście i tu wyrabiają sobie pierwsze wrażenie o wystroju i stylu mieszkania. Dlatego też można tu sobie pozwolić na wykorzystanie lamp wiszących o bardziej efektownym wykończeniu, które dodadzą pomieszczeniu stylu i charakteru. Jednocześnie należy pamiętać, że zazwyczaj jest to główna lampa wisząca w pomieszczeniu, więc nie można zapominać o jej funkcjonalności i możliwości oświetlenia całego wnętrza jednym wybranym modelem.

Nowoczesne lampy wiszące do przedpokoju

Którą wybrać lampę wiszącą?

Niezależnie od rodzaju domowego pomieszczenia, przy wyborze lampy wiszącej powinniśmy kierować się kilkoma elementami. Po pierwsze pamiętajmy, że lampa wisząca musi być dopasowana do stylu naszego mieszkania i rodzaju pomieszczenia. Po drugie – od funkcjonalności wybranego pokoju i jego rozmiaru powinna zależeć ilość lamp, ich rodzaje, a także sposób rozmieszczenia. Po trzecie należy wziąć pod uwagę wysokość sufitu – lampa powinna wisieć na tyle wysoko, żeby nie przeszkadzać nam w poruszaniu się po pomieszczeniu. Kiedy już zastanowimy się nad tymi wszystkimi elementami, możemy przejść do zakupu lamp i rozwiesić w naszych wnętrzach te małe dzieła sztuki.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!