Nowoczesne meble z płyty MDF

Od pewnego czasu we wnętrzarstwie panuje trend promujący proste w swej formie wykończone na wysoki połysk meble tworzone na bazie płyty MDF. Meble z płyty MDF cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na ich łatwą dostępność oraz wysoką jakość za przystępną cenę. Możemy swobodnie przebierać w meblach kuchennych, pokojowych czy biurowych w poszukiwaniu idealnego modelu. Odpowiednio pielęgnowane meble z płyty MDF mogą posłużyć nam przez lata. Jakie typy płyt MDF wykorzystywane są w produkcji mebli? I w jaki sposób należy o nie dbać? Sprawdźmy.

Nowoczesne meble z płyty MDF stolik Actona Malakit

Płyta MDF – co to jest?

Płyta MDF (Medium-Density Fibreboard) to produkt drewnopochodny, rodzaj płyty pilśniowej o średniej gęstości. Płyty tego typu wykonywane są z włókien drzewnych uzupełnionych środkami utwardzającymi i łączącymi. Uzyskaną masę poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury, uzyskując ostatecznie produkt o mocno zwartej wewnętrznej strukturze.

Nowoczesne meble z płyty MDF stół Hubertus Linosa 2

Płyty MDF wykonywane są w różnych grubościach i formatach, a dzięki odpowiednim dodatkom mogą posiadać właściwości wodoodporne czy ognioodporne. Ze względu na łatwość obróbki tego typu płyt i bardzo szerokie możliwości wykończenia, płyty MDF są chętnie wykorzystywane do produkcji mebli. Meble z płyt MDF najczęściej są lakierowane lub wykańczane okleiną drewnopodobną.

Płyty MDF laminowane

Płyty MDF laminowane wykonuje się pokrywając surową płytę MDF (jednostronnie lub dwustronnie) papierami nasyconymi żywicami termoutwardzalnymi. Takie wykończenie pozwala uzyskać produkt nie wymagający dalszej obróbki. Płyty MDF laminowane wykorzystuje się często przy produkcji mebli pokojowych lub mebli biurowych. Ten typ płyt cechuje się wysoką jakością oraz szerokim wachlarzem kolorystycznym.

Nowoczesne meble z płyty MDF meblościanka Nordi

Do pielęgnacji mebli skonstruowanych z płyty MDF laminowanej poleca się używać miękkiej ściereczki, suchej lub lekko zwilżonej. Do usuwania zanieczyszczeń nie należy stosować środków chemicznych, rozpuszczalników, wybielaczy ani nabłyszczaczy, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia struktury płyty.

Płyty MDF lakierowane

Płyty MDF lakierowane tworzone są dwuetapowo. Najpierw surową płytę pokrywa się podkładem kryjącym, a następnie wykańcza powierzchnię warstwami lakieru. Lakier do pokrywania płyt MDF może mieć wykończenie matowe lub na wysoki połysk. Ponadto lakiery dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, niektóre firmy produkują je również z dodatkiem brokatu lub metalicznego połysku.

Nowoczesne meble z płyty MDF komody Actona Mitra

Do pielęgnacji mebli z płyt MDF lakierowanych zaleca się używanie miękkiej bawełnianej szmatki. Używanie nieodpowiednich past i proszków czyszczących czy intensywne czyszczenie szorstką szmatką może spowodować zniszczenie lakieru. Na powierzchniach wykończonych lakierowaną płytą MDF zalecane jest stosowanie odpowiednich podkładek pod gorące naczynia.

Płyty MDF akrylowe

Płyta MDF akrylowa tworzona jest poprzez pokrycie surowej płyty MDF powłoką akrylową. Akryl dostępny jest zarówno w wykończeniach matowych, jak i wysokopołyskowych. Co ważne, płyta akrylowa nie tylko nadaje meblowi luksusowego wyglądu, ale również jest odporna na promieniowanie UV i łatwa do utrzymania w czystości. Płyty akrylowe są tańsze od płyt lakierowanych, a jednocześnie bardziej odporne.

Nowoczesne meble z płyty MDF stolik Tora

Meble wykończone akrylem należy czyścić za pomocą ściereczek bawełnianych lub wykonanych z mikrofazy, zwilżonych wodą z dodatkiem mydła. Powierzchni nie należy zbyt mocno szorować, ponieważ może to spowodować uszkodzenie akrylu. Do czyszczenia nie należy stosować szeroko dostępnych chemicznych środków do czyszczenia, takich jak mleczka, płyny do szyb czy środki do czyszczenia mebli wzbogacone o wosk.Autor: Jan z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!