Ogród zimowy – jak go założyć?

Kiedy za oknem plucha i zimno, ogród zimowy przypomina nam o lecie. W oranżerii chłodne wieczory możemy spędzić pośród roślinności, podziwiając zimową aurę w bardziej komfortowych warunkach. Ogród zimowy to także miejsce pozwalające nam na uprawę delikatnych, egzotycznych roślin, i stworzenie z nich prawdziwego ogrodu. O czym pamiętać zakładając ogród zimowy?

Ogród zimowy - jak go założyć?

Ogród zimowy – jak go założyć?

Planując zbudowanie ogrodu zimowego, do wyboru mamy dwie opcje – dobudowanie oranżerii bezpośrednio do budynku lub postawienie oranżerii wolnostojącej. Pierwsza opcja ma swoje zalety. Budując szklarnię ogrodową tuż przy domu łatwiej będzie utrzymać w niej stałą temperaturę i doprowadzić ogrzewanie. Budowa oranżerii wolnostojącej wymaga zainstalowania osobnego systemu ogrzewania i regulacji temperatury, by zgromadzone wewnątrz rośliny nie przemarzły. Warto wziąć pod uwagę odporność oranżerii na podmuchy wiatru i zaleganie śniegu, a także usytuowanie pomieszczenia pod względem stron świata – ekspozycja południowa będzie w tym wypadku najlepsza.

Podstawą konstrukcji oranżerii są zazwyczaj profile stalowe, aluminiowe, drewniane lub PCV. Najlepiej sprawdzą się profile metalowe lub drewniane, które są najbardziej wytrzymałe. Przeszklenie można wykonać z prawdziwego szkła lub poliwęglanu. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej efektowna, jednak jednocześnie dużo droższa. Szkło jest ciężkie, wymaga odpowiedniego montażu i bardziej solidnych ram. Dach oranżerii powinien być wykonany ze szkła zespolonego, złożonego z szyby hartowanej i klejonej. Lekki i trwały poliwęglan będzie mniej kosztownym rozwiązaniem, jednak poliwęglanowe szyby prezentują się dużo mniej elegancko niż te ze szkła.

Ogród zimowy - jak go założyć?

Ogród zimowy – ogrzewanie

W kwestii ogrzewania ogrodu zimowego należy przede wszystkim pamiętać o właściwym usytuowaniu budynku. Oranżeria od strony południowej będzie łapać więcej światła również zimą, a co za tym idzie będzie tracić mniej ciepła. Jeśli oranżeria ma nam służyć do hodowli roślin egzotycznych ogrzewanie jest tu niezbędne – inaczej roślinki mogą zmarznąć. Natomiast jeśli ma być to pomieszczenie do zimowania bardziej wrażliwych roślin ogrodowych, nie jest to niezbędne. W oranżerii stanowiącej część głównego budynku mieszkalnego temperatura nie powinna spadać poniżej zera. Znaczenie ma też wentylacja – warto pamiętać o oknach czy wywietrznikach.

Meble do ogrodu zimowego

Jeśli ogród zimowy ma pełnić funkcję reprezentacyjnego zimowego tarasu, warto zadbać o odpowiednie zestawy mebli do ogrodu. Najlepszym wyborem będą reprezentacyjne meble na taras z technorattanu, wśród których możemy znaleźć modele nawiązujące do konstrukcji typowych zestawów wypoczynkowych czy jadalnianych – będzie to odpowiednia oprawa dla naszego zimowego ogrodu. Meble technorattanowe mają też tę zaletę, że są bardzo odporne na wilgoć i zmiany temperatur, więc nie będziemy musieli się martwić o ich konserwację czy specjalną pielęgnację. Można je też łatwo czyścić – otoczenie roślin i warunki ogrodowe nie będą niszczyć eleganckiego wyglądu mebli ogrodowych.

***

Ogród zimowy może być dodatkowym salonem, w którym będziemy odpoczywać zimą, typową oranżerią przeznaczoną do uprawy egzotycznych roślin czy też domowym ogródkiem i spiżarką, w której zimą będziemy przechowywać zebrane na jesieni warzywa i owoce. Możliwości jest naprawdę wiele – musimy tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia i dostosowanie go do naszych potrzeb.


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!