Co to jest ogród zimowy – definicja

Co to jest ogród zimowy? Z pewnością większość z Was zna odpowiedź na to pytanie, albo przynajmniej domyśla się o co chodzi. Tym którzy nie znają – wytłumaczymy, a wszystkim damy kilka porad jak stworzyć ogród zimowy i jak efektownie go urządzić.

ogród zimowy z zestawem mebli technorattanowych

Ogród zimowy – co to jest?

Ogród zimowy jest to konstrukcja szklana, oparta na szkielecie drewnianym, aluminiowym, stalowym lub z PCV, przypominająca wyglądem szklarnię ogrodową. Ogród zimowy jest ogrodem całorocznym, w którym również zimą można się cieszyć zielenią i kwitnieniem roślin. Funkcje takiego budynku są przede wszystkim rekreacyjne i wypoczynkowe.

Czym się różni ogród zimowy od szklarni i oranżerii? Zarówno szklarnie, jak i oranżerie docelowo przeznaczone są do całorocznej hodowli roślin, pełnią więc głównie funkcje praktyczne. Ale przy nieco innym zaplanowaniu pomieszczenia, mogą służyć również jako ogrody zimowe. W niektórych przypadkach można więc używać tych terminów zamiennie.

ogród zimowy z eleganckim kompletem stołowym

Zakładamy ogród zimowy

Skoro wiemy już, co to jest ogród zimowy, zastanówmy się, jak można taki ogród założyć. Zanim zgłosimy się do architekta z prośbą o wykonanie projektu, przemyślmy kilka kwestii. Z jakiej strony domu ustawiony będzie ogród zimowy? Czy będzie on bezpośrednio przylegał do budynku? Czy chcemy korzystać z niego przez cały rok? Jakie rośliny planujemy w nim uprawiać? Z jakich materiałów ma być zbudowany?

Zebranie odpowiedzi na wszystkie te pytania pozwoli nam na przemyślenie kosztów inwestycji i stworzenie listy wymagań, jakie mamy wobec zimowego ogrodu. Zgodnie z prawem budowlanym ogród zimowy możemy postawić bez żadnych pozwoleń, o ile jego powierzchnia nie przekracza 25 m2. Jeśli planujemy założyć większy ogród, przed przystąpieniem do prac musimy postarać się o pozwolenie na budowę.

Atrakcyjną alternatywą dla ogrodu zimowego mogą być również przydomowe szklarnie ogrodowe. Jeśli taką konstrukcję dodatkowo ogrzejemy, a w jej wnętrzu zmieścimy wygodne siedziska, szklarnia ogrodowa z powodzeniem będzie mogła pełnić funkcję ogrodu zimowego.

Szklarnia Edwardian

Ogród zimowy – jak go zaaranżować?

Kiedy już stworzymy nasz wymarzony ogród zimowy, stajemy przed poważnym dylematem: jak go zaaranżować? Najlepiej w takich miejscach prezentują się technorattanowe meble ogrodowe, które świetnie radzą sobie z wilgocią i silnym nasłonecznieniem. Jednak ze względu na dach, który chroni wnętrze przed opadami, sprawdzą się tu również wszystkie inne typy mebli ogrodowych: rattanowe, drewniane, z tworzyw sztucznych i innych materiałów.

Nastrój w takim miejscu pomoże stworzyć ciekawe oświetlenie. Mogą to być latarenki, świece czy ciekawe światła elektryczne. Jeśli nie planujemy ogrzewać ogrodu zimowego, ale mimo wszystko chcemy korzystać z niego zimą, pomyślmy o wyposażeniu pomieszczenia w ciepłe koce. Oczywiście niezbędnym elementem są tu wszelkiego rodzaju donice ogrodowe, zarówno te większe, jak i mniejsze.

Technorattan do ogrodu Ligurito

Gatunki roślin do ogrodu zimowego

Wybierając gatunki roślin, jakie chcielibyśmy zasadzić w zimowym ogrodzie, zastanówmy się przede wszystkim nad ich wymaganiami. Jeśli nasz ogród usytuowany jest od strony południowej, możemy w nim hodować nawet rośliny egzotyczne, ponieważ przez cały rok dociera do niego duża ilość światła. Nieco inne warunki panują w ogrodach wschodnich i zachodnich.

Od strony wschodniej rośliny otrzymują sporą dawkę silnego, porannego światła przez cały rok. Strona zachodnia z kolei latem jest duszna i mocno nasłoneczniona, ale zimą słońce słabo ją dogrzewa. W ogrodach zachodnich warto więc sadzić rośliny, które lubią zimować w chłodzie. Do ogrodów północnych nadają się jedynie rośliny o niewielkich wymaganiach świetlnych.

rośliny w ogrodzie zimowym

***

Tyle słowem wstępu. Jeśli chcecie, każdą z kwestii możemy dla Was dodatkowo rozwinąć. Interesują Was kwiaty do ogrodów zimowych, a może chcielibyście poczytać więcej o aranżacji takich pomieszczeń? Dajcie znać w komentarzu, a – specjalnie dla Was – stworzymy dodatkowy artykuł na ten temat! :)Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!