10 pomysłów na lepszą organizację szafy

Odpowiednie zaaranżowanie szafy przysparza zazwyczaj wiele problemów. Ciągły bałagan w szufladach, problemy z niewymiarowymi butami i torebkami, plątająca się biżuteria… Z takimi problemami boryka się każdy, dlatego też wymyślonych zostało wiele różnych pomysłów na zwiększenie funkcjonalności szafy. Prezentujemy listę 10 najciekawszych – dzięki nim uda się Wam zaprowadzić porządek wśród ubrań i dodatków.

Sprytnie zorganizowana szafa

1. Rolowanie ubrań

Szuflady to miejsce, w którym ciężko ułożyć funkcjonalnie ubrania – do najniższych warstw trudno się dostać, nie wiadomo przez to co gdzie leży, no i bałagan w szufladach bardzo lubi się rozprzestrzeniać. I to szybko. Jeśli chcemy funkcjonalnie ułożyć w szufladzie t-shirty, topy i inne ubrania, najlepszą metodą będzie ustawianie ich na sztorc. Można złożyć je w tradycyjny sposób lub też zrolować – to znana metoda na zmniejszenie objętości ubrań. Dzięki temu nowatorskiemu sposobowi porządkowania ubrań skończą się nasze problemy ze znalezieniem konkretnej bluzki.

jak składać ubrania y wykorzystać optymalnie miejsce

2. Przegródki w szufladach

Szuflady z ubraniami to jedno, ale szuflady z bielizną rządzą się swoimi prawami. Czegokolwiek byśmy nie zrobili, pięknie zorganizowany porządek szybko zmienia się w bieliźniany miszmasz. I tu z pomocą przychodzą nam funkcjonalne przegródki. Tego typu akcesoria można znaleźć w sklepie lub też zrobić samodzielnie – z kartonu czy drewna. Wysokie ścianki uniemożliwią przemieszanie się poszczególnych elementów bielizny i pozwolą nam wreszcie zaprowadzić porządek w szufladzie. Przegródki mogą się też przydać w szufladach z biżuterią i akcesoriami.

Szuflada z przegródkami

3. Funkcjonalne pudła

Organizację szafy pomogą nam też usprawnić funkcjonalne pudła. Mogą one posłużyć jako magazyn na torebki, buty, ubrania sezonowe, akcesoria, zapasową pościel czy też inne domowe przedmioty niezwiązane bezpośrednio z szafą, jak akcesoria do szycia czy środki czystości. Warto odpowiednio je podpisać, żebyśmy nie mieli problemu z określeniem co znajduje się w każdym pudełku. Pamiętajmy żeby dopasować ich rozmiary do rozmiarów półek – lepiej żeby nie okazało się, że pojemniki nie mieszczą się na półkach. Do organizacji szafy można wykorzystać pudełka po butach czy po sprzęcie AGD. Jeśli okleimy je kolorowym papierem, będą wyglądać równie estetycznie jak te ze sklepu.

Szafa pełna przezroczystych pudeł

4. Worki próżniowe

Do magazynowania ubrań sezonowych (używanych tylko przez pół roku), starych ubranek naszych dzieci (bo przydadzą się wnukom) czy za małych ubrań (do których schudniemy, albo może oddamy rodzinie, tylko nie w tej chwili) świetnie nadają się worki próżniowe. W takich pojemnikach ubrania zajmą dużo mniej miejsca, więc oszczędzimy przestrzeń w szafie i będziemy mogli łatwiej odnaleźć aktualnie noszone ubrania. To świetna metoda również dla osób lubiących kupować ubrania na zapas.

worki próżniowe do przechowywania

5. Półki na buty

Kiedy przystępujemy do porządkowania butów, najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania. W sprzedaży dostępne są szafki na buty ze specjalnie wydzielonymi przegrodami, w których nasze buty będą zajmować zdecydowanie najmniej miejsca. Wykorzystywane w takich szafkach kosze na buty czy półki można też kupić osobno i przymocować do swojej szafy z ubraniami. Jeśli mamy więcej miejsca, poszczególne pary butów możemy przechowywać w tekturowych pudełkach lub specjalnych pudłach na buty. Dzięki temu będą dobrze zabezpieczone przed kurzem i zawsze połączone ze swoją parą. Takie pudełka dobrze jest podpisać, by można było bez problemów znaleźć poszukiwaną parę.

szafka na buty

6. Wieszaki do kozaków

Jest jednak jeden typ butów, którego nie da się dopasować do żadnych szafkowych rozwiązań. Kozaki. Do szuflad czy na półki się nie zmieszczą. Można je postawić w szafie, ale jeśli nie mamy specjalnych prawideł do kozaków w części nad kostką powstaną nieeleganckie zagniecenia. Na szczęście pokolenia pomysłowych kobiet opracowały rozwiązanie i tego problemu. Jest ono tak proste, że z pewnością będziecie się zastanawiać czemu wcześniej na to nie wpadłyście. Wieszaki z klamrami – oto odpowiedź na nasze kozakowe bolączki.

wieszaki do kozaków

7. Haczyki na biżuterię

O jednym ze sposobów na przechowywanie biżuterii już wspomnieliśmy – to funkcjonalne przegródki w szufladach. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak wbicie w ścianę niewielkich haczyków. Powieszona na nich biżuteria nie będzie się plątać, łatwo znajdziemy poszukiwany właśnie wisiorek, no i taka mała wystawa mniej lub bardziej drogocennych klejnotów pięknie się prezentuje. Zamiast haczyków wbitych w ścianę możemy też wykorzystać tablicę perforowaną i specjalnie dobrane do niej zawieszki. Wystawę tablicową łatwiej nam będzie przeorganizować zależnie od potrzeb.

Haczyki na biżuterię

8. Dodatkowe zawieszki na drzwiach

Aby zwiększyć funkcjonalność szafy, warto zawiesić na drzwiach dodatkowe haczyki, zawieszki czy drążki, na których będziemy mogli powiesić ubrania lub dodatki. Drążki nadadzą się do przewieszenia zapasowych ręczników lub zawieszenia szalików, haczyki i zawieszki mogą posłużyć jako wieszaki do pasków, biżuterii czy torebek. Na bardziej solidnych drzwiach można też zamontować pojemnik na żelazko czy przegródki na buty. Zanim jednak przystąpimy do zawieszania pojemników o większych gabarytach, upewnijmy się, że drzwi da się później zamknąć. Najlepiej zawieszki na drzwiach montować na wysokości głównej przegrody szafy – tam, gdzie nasze rzeczy wiszą na wieszakach. Będziemy mieć wówczas pewność, że po zamknięciu szafy wszystko swobodnie się pomieści.

wieszaki na drzwiach szafy

9. Specjalne wieszaki na akcesoria

Pomocne akcesoria do porządkowania szafy to wieszaki do zadań specjalnych. W wielu sklepach z domowymi akcesoriami znajdziemy specjalne wieszaki do krawatów, podkoszulek, spódnic, apaszek i innych ubrań. Można też dokupić osobne zawieszki do akcesoriów, które podwiesza się na tradycyjnych wieszakach. Dzięki takiemu uzupełnieniu szafy bez większych problemów zaprowadzimy porządek wśród naszych ubrań. Warto mieć też w zapasie kilka wieszaków z klipsami, na których będziemy mogli zawiesić łatwo gniotące się spodnie czy spódnice. W ten sposób unikniemy zagnieceń, które często się tworzą kiedy wkładamy ubrania na półki.

Wieszaki na różne akcesoria

 

10. Szaliki na wieszaku

Akcesoria do wieszaków świetnie się sprawdzają, ale nie przy wszystkich ubraniach. Jeśli zawiesimy szaliki na oryginalnych kółeczkach do wieszaków, najpewniej wszystkie zjadą na jeden koniec wieszaka. Dlatego w tym wypadku lepiej powiesić szaliki bezpośrednio na wieszaku, przewiązując je przez poprzeczkę. Jak na poniższym zdjęciu :) Z kolei w przypadku pasków do spodni świetnie sprawdzą się haczyki na drzwiach, podobne do tych przeznaczonych na biżuterię.

wieszak na szaliki i apaszki

***

W ramach podsumowania chcielibyśmy dać Wam jeszcze jedną radę – regularnie róbcie remanent zawartości swojej garderoby. Nieużywane ubrania można oddać biednym lub sprzedać, albo też zorganizować ze znajomymi wymianę ciuchów. Dzięki temu w naszej szafie będziemy mieć miejsce na wyszperane podczas zakupów cudeńka i większy porządek na co dzień.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!