Panele ażurowe – jak wykorzystać je we wnętrzu?

Szukacie ciekawych pomysłów aranżacyjnych? Sprawdźcie jakie możliwości dają dekoracyjne panele ażurowe! Oryginalne ścianki działowe, ozdobne przepierzenia, ciekawe wykończenia ścian czy drzwi – możliwości jest naprawdę wiele. Dziś przyjrzymy się bliżej tym ciekawym elementom wyposażenia i zaproponujemy Wam kilka ciekawych pomysłów na ich wykorzystanie. Brzmi kusząco? Zapraszamy do lektury!

Panele ażurowe mdf marki mouk ciekawie się prezentują w ciemnym wnętrzu w klasycznym stylu.

Panele ażurowe – co to jest?

Panele ażurowe jest to jeden z rodzajów paneli dekoracyjnych 3D. Dekory tego typu tworzy się poprzez wycięcie w panelu prześwitującego wzoru. Panele ażurowe mogą być wykonywane z różnych materiałów – sklejki, drewna czy tworzyw sztucznych – jednak najpopularniejsze są panele ażurowe z MDF. Takie panele dostępne są w bardzo wielu zróżnicowanych wzorach, geometrycznych i roślinnych, bardziej lub mniej ażurowych. Można je wykańczać we własnym zakresie lub zamówić już pomalowane – na kolor matowy lub w wysokim połysku. Zaletą paneli ażurowych MDF jest też możliwość zamówienia ich w konkretnym wymiarze i określonej grubości, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do naszego wnętrza.

Panele ażurowe mdf marki mouk wykorzystane zostały jako przepuszczająca światło ścianka działowa.

Panele ażurowe MDF we wnętrzu

Panele ażurowe nadają się do wykorzystania w każdym wnętrzu. Motywy roślinne w stonowanych barwach świetnie sprawdzą się w bardziej klasycznych aranżacjach, z kolei wzory geometryczne będą znakomicie pasować do nowoczesnych wnętrz. Duże znaczenie ma też zastosowana kolorystyka. Panele ażurowe MDF można pomalować na dowolny kolor i dzięki temu idealnie dopasować je do wystroju. Ciekawym rozwiązaniem może też być wykorzystanie w aranżacji paneli ażurowych wykończonych w wysokim połysku. Panele ażurowe można stosować jako ścianki działowe, parawany, dekoracje naścienne, podwieszane sufity, maskownice na grzejniki czy balustrady schodów – jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia.

Dekoracja z paneli ażurowych mouk pozwoliła na symboliczne oddzielenie sypialni od salonu.

Panele ażurowe – dekoracja naścienna

Najbardziej tradycyjne wykorzystanie paneli ażurowych to dekoracja naścienna. Panelami można pokryć całą ścianę lub też wykorzystać je jako oryginalny detal. Ostateczny efekt zależy nie tylko od zastosowanego wzoru, ale też od kolorów czy odpowiedniego oświetlenia – możliwości są naprawdę szerokie. Ciekawym pomysłem na oryginalną ścianę są na przykład kolorowe panele ażurowe umieszczone na tle ściany w kontrastującym kolorze.

Dekoracja ścienna z paneli ażurowych mdf mouk na kontrastującym tle.

Dekoracja ścienna z paneli ażurowych mouk w ciekawym oświetleniu.

Dekoracja ścienna z paneli ażurowych mdf mouk w łazience - panele wykorzystano jako zamiennik firanek.

Dekoracja ścienna z paneli ażurowych mouk imitująca wezgłowie łóżka.

Ścianki działowe z paneli ażurowych MDF

Panele ażurowe idealnie nadają się do wykorzystania jako ścianki działowe. Takie ażurowe przepierzenie pozwala na wykorzystanie w pomieszczeniach większej ilości naturalnego światła i jednocześnie wyraźnie wytycza granice między pomieszczeniami. Zależnie od potrzeb możemy stworzyć mniej lub bardziej prześwitującą ściankę – wystarczy, że wykorzystamy do jej stworzenia odpowiedni model paneli.

Dekoracja z paneli ażurowych mdf mouk tworząca ściankę działową.

Panele ażurowe mouk wykorzystane jako ścianka działowa na lotnisku.

Panele ażurowe mdf mouk tworzące ściankę działową w salonie.

Ścianka działowa w klubie stworzona z paneli ażurowych mouk.

Panele ażurowe – parawany i przepierzenia

Jeśli nie chcemy tworzyć stałej ścianki działowej, pozostaje nam jeszcze możliwość wykorzystania paneli ażurowych jako parawanu czy przesuwanego przepierzenia. Parawany pozostają wciąż popularnym elementem wystroju, a te stworzone z paneli ażurowych świetnie wpasują się w każde wnętrze. Dużym plusem parawanu z paneli ażurowych jest też możliwość zastosowania dowolnego wykończenia, idealnie pasującego do naszego wnętrza.

Panele ażurowe mdf mouk tworzące parawan.

Panele ażurowe mdf mouk - przesuwana ścianka-parawan.

Panele ażurowe mdf mouk - przesuwana ścianka-parawan w drugim położeniu.

Panele ażurowe mouk służące jako dyskretne przepierzenie-parawan.

Oryginalne wykończenia z paneli ażurowych MDF

Panele ażurowe mogą być też wykorzystane jako balustrady schodów, ozdobne drzwi czy maskownice na grzejniki. Takie oryginalne elementy wykończenia z pewnością ubarwią naszą aranżację i jednocześnie sprawią, że dotąd nierzucające się w oczy elementy staną się prawdziwą ozdobą wnętrza. Ponieważ panele ażurowe MDF można wykonywać na wymiar, bez problemu dopasujemy ten element do rozmiarów naszego mieszkania.

Panele ażurowe mouk wykorzystane jako balustrada schodów.

Panel ażurowy mdf mouk wykorzystany jako przesuwane drzwi.

Panel ażurowy mdf mouk służący jako osłona prysznica.

Panel ażurowy mouk służący jako osłona na grzejnik.

***

Jak Wam się podobają zaproponowane przez nas aranżacje? I co sądzicie o możliwościach wykorzystania dekoracyjnych paneli ażurowych we wnętrzu? Czekamy na Wasze komentarze!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Panele ażurowe – jak wykorzystać je we wnętrzu?”
 1. Iwona Czerwiec 26, 2017 at 15:35 #

  Dzień dobry, mam pytanie czy takie panele nadają się na balustradę na schody? Pozdrawiam,

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Czerwiec 26, 2017 at 15:39 #

   Tak, są tego typu realizacje – panele muszą być wówczas wykonane na specjalny wymiar według szczegółowego planu :)

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!