Panele dekoracyjne 3D: cegła, kamień i drewno

Panele dekoracyjne 3D z cegły, kamienia i drewna – klasycznych elementów dekoracyjnych – to zdecydowanie najbardziej wszechstronne dekory. Mimo że same materiały są dość klasycznym tworzywem, współcześni producenci nadają im zupełnie nową jakość. Jak się tworzy dekory tego typu? Jakie efekty aranżacyjne możemy dzięki nim uzyskać? I co najważniejsze – w jakiego rodzaju wnętrzach się sprawdzą? Przekonajmy się.

Ściana zrobiona drewnianymi cegiełkami marki Natural Woods Panels

fot. naturalwoodpanels.pl

Panele dekoracyjne 3D z cegły

Cegła dekoracyjna wewnętrzna to bardzo szeroki temat. Do wyboru mamy oryginalne cegły dekoracyjne, których możemy użyć do stworzenia ścianki działowej czy ozdobienia ściany, płytki ceglane z prawdziwej cegły oraz płytki imitujące cegłę. Każdy z tych materiałów nieco inaczej będzie się prezentował we wnętrzu. W sprzedaży dostępne są również odpowiednio zabezpieczone dekory ceglane przeznaczone do elewacji.

Wnętrze wykończone autentyczną płytką ceglaną

fot. mauer.com.pl

Oryginalna cegła i płytki ceglane z prawdziwej cegły będą prezentować się zdecydowanie najlepiej. Produkuje się je w wielu wariantach – płytki stylizowane na retro, na starą, kruszącą się cegłę czy bielone – możliwości są naprawdę szerokie. Co ciekawe, niektórzy producenci oferują płytki ceglane narożne, dzięki którym możemy uzyskać bardzo realistyczny efekt “prawdziwej” ceglanej ściany.

Ściana wykończona ceglanymi płytkami

fot. vandersandengroup.pl

Płytki imitujące cegłę tworzone są najczęściej z gipsu bądź mieszanek kruszców, a następnie malowane. Taka cegiełka po przecięciu może mieć nieco inny kolor w środku niż na zewnątrz, dlatego też część producentów oferuje odpowiednio przycięte płytki do narożników. Ten typ płytki dekoracyjnej 3D dostępny jest w większej liczbie wariantów kolorystycznych niż oryginalna cegła, więc łatwiej dopasować go do charakteru wnętrza.

Wnętrze wykończone ceglanymi płytkami

fot. mauer.com.pl

Cegła we wnętrzu

Cegła oferuje nam niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. W połączeniu z betonem i metalem świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o industrialnym charakterze, zestawiona z meblami o nowoczesnym designie pozwoli stworzyć bardzo nowoczesne wnętrze. Z kolei cegła połączona z drewnem będzie znakomicie pasować do rustykalnych wnętrz, a wykorzystana jako detal ociepli pomieszczenia o klasycznym wystroju.

Ściana wykończona płytką imitującą cegłę

fot. incana.pl

Kamień dekoracyjny na ścianę

Kamień ozdobny wewnętrzny najczęściej nie ma wiele wspólnego z prawdziwym kamieniem. Większość producentów sprzedających “kamień dekoracyjny” oferuje imitację kamienia tworzoną z rozmaitych mieszanek kruszców, a niekiedy również z gipsu. Dekory tego typu mają dużo zalet: są lżejsze od oryginalnego kamienia, prostsze w montażu, pozwalają na uzyskanie jednolitej kolorystyki i wzornictwa, a przede wszystkim są znacznie tańsze.

Ściana wykończona kamieniem Lascar marki Stones

fot. stones.com.pl

Kamienne płytki dekoracyjne na ścianę dostępne są w bardzo wielu wzorach i w jeszcze szerszym wyborze kolorów. Wąskie i szerokie, ciosane bardziej surowo i gładsze, mniej lub bardziej regularne – wybór jest ogromny, a co za tym idzie równie ogromne są możliwości wykorzystania kamienia we wnętrzu. Niektórzy producenci oferują – podobnie jak w przypadku płytek ceglanych – specjalne płytki narożne pozwalające na uzyskanie efektu jednolitej kamiennej ściany.

Wzór otoczak szary marki Stonemaster utrwalony na ścianie

fot. stonemaster.pl

Kamień ozdobny do wnętrz

Kamienie dekoracyjne nadają się do wykorzystania we wnętrzach o różnorodnym charakterze. Ściana z kamienia w salonie może stanowić podstawę do stworzenia minimalistycznego, nowoczesnego wnętrza, ciepłej aranżacji w stylu rustykalnym czy tradycyjnego, eleganckiego pomieszczenia. Bielone płytki kamienne mogą być ciekawym akcentem wnętrza w stylu skandynawskim czy prowansalskim. Kamień dekoracyjny można też wykorzystać w kuchni, łazience czy przedpokoju – nie powinien mieć on jednak bezpośredniego kontaktu z wodą czy źródłem ciepła.

Ściana zdobiona kamieniem nero marki Stegu

fot. stegu.pl

Panele ścienne drewniane

Panele drewniane mogą się niektórym skojarzyć z popularną niegdyś boazerią, ale nie jest to trafne skojarzenie. Panele dekoracyjne 3D z drewna oferują nam zupełnie inne możliwości i efekty dekoracyjne. Najczęściej tworzone są z niewielkich, drewnianych kostek sklejanych razem w formę większych paneli. Niektórzy producenci oferują też dużo bardziej oryginalne wzory – na przykład płyty tworzone z drewnianych krążków czy też drewniane kostki uformowane w geometryczne wzory. Dekory tego typu są łatwe w montażu.

Ściana wyłożona drewnianymi panelami pure marki Stegu

fot. stegu.pl

Panele dekoracyjne drewniane wykonywane są z bardzo różnych gatunków drewna: dębu, buku, sosny, orzecha, czereśni, a nawet z drzew egzotycznych. Wykorzystany rodzaj drewna i jego grubość mają duży wpływ na ostateczną cenę dekoru. Panele drewniane dostępne są w naturalnych odcieniach drewna, a także barwione olejami do drewna czy bejcą. Zależnie od wzoru, wykorzystanego rodzaju drewna i nadanej mu kolorystyki, panele 3D sprawdzą się w bardzo różnorodnych aranżacjach.

Ściana wyłożona orzechową cegiełką marki Natural Wood Panels

fot. naturalwoodpanels.pl

Panele drewniane we wnętrzu

Współczesne panele 3D z drewna można wykorzystywać zarówno we wnętrzach o nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym charakterze. Jasne drewno – bielone lub surowe – świetnie wpasowuje się w aranżacje w stylu skandynawskim i prowansalskim. Ciepłe odcienie świetnie pasują do wnętrz rustykalnych i w stylu tradycyjnym. Bardziej designerskie panele drewniane urozmaicą modernistyczną aranżację i wprowadzą do niej odrobinę ciepła. Drewno można łączyć z betonem, cegłą czy kamieniem uzyskując za każdym razem spektakularny efekt.

Ściana wyłożona drewnianą kostką

fot. naturalwoodpanels.pl

***

Panele dekoracyjne 3D z cegły, kamienia i drewna świetnie sprawdzą się jako samodzielny akcent we wnętrzu, a także w połączeniu z innymi materiałami – opisywanym wcześniej betonem czy panelami gipsowymi. Naturalne materiały wprowadzają do wnętrz ciepło i harmonię sprawiając, że nawet lofty i minimalistyczne pomieszczenia wydają się bardziej przytulne. Nie bójmy się więc wykorzystywać ich we własnych mieszkaniach – efekt z pewnością nas zaskoczy.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!