Panele dekoracyjne 3D: gips, poliuretan i MDF

Panele dekoracyjne 3D są jednym z najsilniejszych tegorocznych trendów w dekorowaniu wnętrz. Nic dziwnego – zależnie od użytych materiałów i typów wykończeń pozwalają na stworzenie pomieszczeń o bardzo różnorodnym charakterze. Panele 3D nie są jednak tylko ciekawym sposobem na wykończenie mieszkania, ale mają i dodatkowe zalety. Jakie? Przekonacie się w tym i w kolejnych dwóch artykułach, w których przyjrzymy się bliżej właściwościom paneli w zależności od materiałów, z jakich zostały wykonane. Dziś skupimy się na tych panelach, z których tworzone są najbardziej fantazyjne wzory – z gipsu, poliuretanu i MDF.

Pokój wykończony panelami 3d squares

fot. Dunes

Panele gipsowe

Panele dekoracyjne gipsowe to najpopularniejszy rodzaj dekorów stosowanych we wnętrzach. Płyty gipsowe 3D tworzone są ze specjalnej mieszanki gipsu i minerałów, dodatkowo wzmacnianej i utwardzanej. Można je montować z pomocą kleju gipsowego lub kleju montażowego. Surowe panele gipsowe wymagają jedynie zagruntowania przed malowaniem – należy je traktować jak zwykłą ścianę. Dekory gipsowe nadają się do wykorzystania we wszystkich rodzajach pomieszczeń, płyty nie powinny mieć jednak bezpośredniego kontaktu z wodą. Niektórzy producenci oferują możliwość przygotowania paneli odpornych na wilgoć.

Wnętrze wykończone panelem dekoracyjnym w kształcie kostki Concepts

fot. Concept

Do głównych zalet płyt gipsowych należą bardzo szerokie możliwości tworzenia wzorów – od motywów geometrycznych, poprzez faliste struktury, aż po konkretne elementy dekoracyjne. Z gipsu tworzone są też płyty imitujące beton – znacznie lżejsze od oryginalnych betonowych wykończeń, a jednocześnie równie efektowne. Panele gipsowe 3D mogą być malowane farbami akrylowymi, lateksowymi lub winylowymi. Dekory gipsowe można też zamówić od razu pomalowane. Niektórzy producenci oferują dodatkowe lakierowanie na wysoki połysk oraz różne opcje malowania dekoracyjnego (z połyskiem perłowym, delikatną strukturą czy farbą metaliczną).

Panel wykończony farbą perłową

fot. Dunes

Panele z pianki poliuretanowej

Dekory 3D z pianki poliuretanowej są lekkie, wytrzymałe i nadają się również do wykorzystania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wykorzystany do produkcji materiał zapewnia, że panele dekoracyjne 3D z poliuretanu najlepiej wyciszają i zwiększają termoizolację pomieszczenia. Płyty mocuje się z pomocą kleju montażowego. Przerwy między dekorami można uzupełnić klejem lub fugą. Po ukończeniu montażu płyty można pomalować na dowolny kolor. Do malowania nadają się farby winylowe, akrylowe i lateksowe.

Do najważniejszych zalet paneli dekoracyjnych z poliuretanu należą lekkość, odporność na wodę oraz zwiększone właściwości wyciszające i termoizolacyjne. Ze względu na niewielką wagę dekorów, można je montować również na suficie. Niektórzy producenci oferują panele 3D wykończone wybranym przez klienta kolorem, malowane dekoracyjnie, a także wyłożone miękkim pluszem (flokowane). Generalnie, możliwości wykończenia paneli są podobne do tych, jakie mamy w przypadku płyt gipsowych.

Panele z płyty MDF

Ten typ paneli tworzony jest z włókien drzewnych oraz związków organicznych łączących i utwardzających materiał. Surowa płyta MDF wymaga wygładzenia i podkładowania przed malowaniem. Płyty można montować za pomocą kleju montażowego lub różnych rodzajów wkrętów. Niektórzy producenci oferują też inne warianty montażu, dostępne na specjalne zamówienie. Panele 3D z płyt MDF zapewniają dodatkową izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia. Nadają się do wykorzystania we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Salon wykończony płytami dekoracyjnymi MDF

fot. MDF 3D

Panele dekoracyjne 3D z płyt MDF oferują zdecydowanie najwięcej wariantów wykończeń. Półfabrykat można pomalować dowolną farbą akrylową, lateksową czy winylową, jedno- lub dwukolorową. Dodatkowo panele MDF mogą być też pokryte różnymi rodzajami folii PCV (kolorowymi, drewnopodobnymi, wysokopołyskowymi). Można też je malować lakierem matowym lub połyskowym, a także fornirować. Ilość wariantów ostatecznego wykończenia paneli z MDF jest więc niemal nieograniczona.

Panele MDF nadają się do wykorzystania również w kuchni

fot. MDF 3D

***

Jak mogliście się przekonać, panele dekoracyjne 3D to nie tylko ładny, ale i praktyczny dodatek do wnętrza. Jeśli jesteście ciekawi, jakie właściwości mają inne typy paneli dekoracyjnych, śledźcie naszego bloga – już wkrótce będziecie mogli dowiedzieć się więcej o dekorach z kamienia, cegły i drewna, a także z betonu.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!