Panele ścienne ceny – co wpływa na zróżnicowanie cenowe paneli 3D?

Jeśli zapytamy internetową wyszukiwarkę o ceny paneli ściennych, dostaniemy w odpowiedzi mnóstwo różnych ofert i żadnych konkretnych informacji. Jest to strasznie irytująca sytuacja, szczególnie kiedy planujemy zakup paneli dekoracyjnych i potrzebujemy ogólnego zorientowania się na temat cen. Dlatego też wściekłam się i postanowiłam dla Was taki tekst napisać – z możliwie najbardziej praktycznymi informacjami o cenach paneli ściennych 3D. Z artykułu dowiecie się co wpływa na zróżnicowanie cen pomiędzy poszczególnymi producentami, jaki rodzaj paneli jest najdroższy, a jaki najtańszy oraz ile mniej więcej wynosi cena za m2 paneli ściennych. Zapraszamy do lektury!

rodzaje paneli ściennych

Próbniki rożnych typów paneli w naszym biurze – od gipsu, przez MDF, aż po poliuretan

Panele ścienne ceny – co wpływa na ich zróżnicowanie

Co wpływa na zróżnicowanie cen paneli ściennych? Przede wszystkim materiał z jakiego są wykonane i zastosowana technologia wykonania. Spore znaczenie ma też nakład produkcyjny. Jak to działa? Im większy popyt na produkty tym większa produkcja, a co za tym idzie możliwość obniżenia cen. Jeśli firma ma gwarancję, że towar zejdzie i nie będzie strat (np. gips nie może za długo leżeć w magazynie), może sobie pozwolić na wyprodukowanie większej partii produktów. Swoją rolę odgrywa też rozpoznawalność marki – u popularnych producentów za towar zapłacimy więcej. Mieszanki materiałowe stosowane w konkretnych typach paneli na ogół są podobne.

rodzaje paneli ściennych

Próbniki trzech paneli – patrząc od lewej widać panel gipsowy, panel z MDF oraz panel poliuretanowy. Wykończone na biało pozornie niczym się nie różnią

Przy sprawdzaniu cen koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozmiar paneli. Poszczególni producenci paneli gipsowych i poliuretanowych sprzedają swoje produkty w ujednoliconych wymiarach – wiąże się to z kwestią kontynuacji wzoru na panelach oraz techniką produkcji (odlewy w formach). Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku paneli z MDF – są one dostępne w wymiarach standard oraz specjalnych. Pozwala na to technologia wykonania – jest to frezowana płyta, a nie jak w przypadku wcześniej wymienionych paneli odlew z danego tworzywa. Jednak przy większych rozmiarach – mam tu na myśli zamówienia na specjalny wymiar – problemem może być transport. Niezależnie jednak o tego, jakiego rodzaju panele chcemy kupić, przy porównywaniu cen musimy brać pod uwagę koszt paneli na m2.

Porównanie rozmiarów paneli ściennych

Pojedyncze panele mogą się znacznie różnić nie tylko ceną, ale i rozmiarem, dlatego przy zakupie trzeba brać pod uwagę cenę za m2

Czy bardziej opłaca się kupić panele w większych rozmiarach czy mniejszych? Jeśli chodzi o różnice w kosztach, mniejsze panele z bardziej szczegółowym wzorem są zazwyczaj nieco droższe – ze względu na większą ilość pracy do wykonania przy ich produkcji. Sam wybór rozmiarów paneli zależy głównie od miejsca, w którym mają być montowane. Praktycznie wszystkie panele można dowolnie docinać, aby dopasować je do danej przestrzeni. Nie musimy więc zamawiać wielkich paneli, żeby wykończyć nimi obszerny salon. Znaczenie ma tu głównie kwestia łączeń – co logiczne, przy mniejszych panelach będziemy mieli więcej widocznych łączeń. Jeśli będziemy chcieli je maskować, czeka nas więcej pracy przy montażu.

Panele ścienne cena za m2 – koszt zakupu poszczególnych rodzajów paneli 3D

Przyjrzyjmy się bliżej zróżnicowaniu cen paneli poszczególnych typów. Najtańszym typem paneli dekoracyjnych 3D są panele z włókien palmowo-kokosowych – koszt jednego m2 to około 90-100 zł. Jednocześnie jednak to najmniej efektowny typ paneli. Zastosowana przy nich technika produkcji (tłoczenie) uniemożliwia kontynuację wzoru. Na przykład wypukła fala nigdy nie dojdzie do krawędzi panelu, ponieważ na płycie musi pozostać obramowanie niezbędne do procesu tłoczenia. W związku z tym z paneli palmowo-kokosowych nie uzyskamy efektu jednolitej, wypukłej ściany.

panele wykończone różną metodą malowania

Próbniki paneli gipsowych 3D malowane dekoracyjnie – w środku widać wykończenie jednobarwne matowe farbą NCS, dwa pozostałe pomalowano farbami dekoracyjnymi OIKOS z palety Pallas

Niewiele droższe są panele gipsowe – choć oczywiście wiele zależy od producenta. Ceny paneli gipsowych 3D wahają się od około 155 do 257 zł za m2. Gips jest dość tanim materiałem, bardzo plastycznym, więc łatwo wykonać z niego nawet bardziej efektowne wzory. Problemów nie sprawia również stworzenie z paneli gipsowych jednolitej ściany. Na ceny tego typu paneli mogą wpływać delikatne różnice w składzie mieszanek i rozmiar oferowanych paneli. Gipsowe panele 3D są łatwe w montażu, a przerwy między panelami można łatwo uzupełnić gipsem szpachlowym.

Panel dekoracyjny z płyty MDF surowy i gotowy do malowania

Po lewej widać surowy panel z płyty MDF, a po prawej panel MDF gotowy do pomalowania

Podobny zakres cen mają panele ścienne MDF – cena za m2 wynosi średnio 160-250 zł. Zróżnicowanie cenowe wynika z zastosowanych materiałów i metod produkcji, stopnia skomplikowania wzoru, wielkości paneli oraz rodzaju zastosowanego wykończenia. Trzeba pamiętać, że surowy panel ścienny MDF wymaga wygładzenia i podkładowania przed malowaniem – gotowe do pomalowania panele z płyt MDF będą nieco droższe.

Widok panela piankowego wykończonego i panela piankowego w przekroju

Na górze widać klasyczne wykończenie brzegu panela piankowego, a poniżej panel piankowy w przekroju.

Najdroższy typ paneli ściennych to panele z pianki poliuretanowej – ceny wahają się od 240 do 390 zł za m2. Jednocześnie jednak są to panele najłatwiejsze w montażu, lekkie, nie obciążające ściany. Można je stosować również jako panele sufitowe. Panele piankowe nie pękają i nie szczerbią się, nie ma również problemów z ich transportem. Po zamontowaniu można je dowolnie malować. Zróżnicowanie cen u poszczególnych producentów wynika w tym przypadku głównie z rozpoznawalności marki.

panele drewniane

Na zdjęciu z lewej panel z drzewa czereśni, po prawej z sosny. Wyglądają bardzo podobnie, ale znacznie różnią się ceną.

Osobny temat to panele ścienne drewniane – cena tego typu paneli 3D zależna jest przede wszystkim od gatunku zastosowanego drewna, więc ciężko tu cokolwiek porównywać. Dla przykładu – wyłożenie jednego m2 panelami z naturalnego drewna czereśni kosztuje około 310 zł, natomiast koszt wykończenia takiej samej powierzchni identycznymi panelami z naturalnego drzewa sosnowego to koszt około 220 zł. Na zróżnicowanie cen mają też wpływ rodzaj wzoru i jego skomplikowanie oraz zastosowane wykończenie.

Panele ścienne 3D – czym się kierować przy zakupie

Podobnie jak przy zakupie wszystkich innych produktów trzeba mieć na uwadze, że najtaniej nie zawsze znaczy najlepiej. Niższa cena wyświetlana przy produkcie może oznaczać, że panel ma mniejsze wymiary lub też zastosowano przy nim inne sposoby wykończenia – warto zwrócić na to uwagę sprawdzając ceny paneli ściennych 3D. Podczas porównywania kosztów zawsze sprawdzajcie ceny danego produktu za 1 m2, wówczas porównanie będzie najbardziej obiektywne. Nie zawsze musicie w tym celu samodzielnie wyliczać koszty – w naszym sklepie przeliczyliśmy ceny detaliczne producentów na metry i umieściliśmy tę informację w zakładce z wymiarami produktu.

Jeśli zdecydujecie się na zakup paneli ściennych w najniższych cenach, sprawdźcie wcześniej producenta – jak długo działa na rynku, jakie opinie o nim i o jego produktach mają konsumenci? Jeśli chodzi o współpracujące z nami firmy, mogę spokojnie potwierdzić, że są to producenci rzetelni i sprawdzeni. Mają długoletnie doświadczenie na rynku, dopracowane etapy produkcji, sprawdzone mieszanki surowców – po prostu znają się na tym co robią :) Jeśli będziecie chcieli dowiedzieć się o nich czegoś więcej, wystarczy że klikniecie w widoczną przy produkcie nazwę producenta. To chyba tyle, jeśli chodzi o wskazówki dotyczące ceny paneli ściennych. W razie problemów lub dodatkowych pytań zostawicie wiadomość w komentarzu – chętnie Wam pomogę!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!