Parasol ogrodowy – szukamy idealnego modelu

Parasol ogrodowy to niemal obowiązkowy dodatek na taras. W słoneczne dni chroni przed nadmiernym słońcem, a w te pochmurne pozwala nam się schronić przed deszczem i korzystać ze świeżego powietrza mimo brzydkiej pogody. Jak wybrać idealny model do naszych potrzeb? Warto dopasować parasol ogrodowy pod względem stylu do mebli ogrodowych oraz zadbać o jego odpowiednią solidność i estetykę.

Parasol ogrodowy zielony

Rozmiar i kształt parasola ogrodowego

Parasole ogrodowe dostępne są w bardzo zróżnicowanych rozmiarach i kształtach. Znajdziemy wśród nich propozycje o okrągłym kształcie, gdzie głównym wyznacznikiem rozmiaru będzie średnica, a także parasole ogrodowe o kształcie prostokątów czy kwadratów, dobrze sprawdzające się przy zestawach ogrodowych stołowych. Jeśli chodzi o budowę, najpopularniejsze są konstrukcje stalowe lub aluminiowe, ale w sprzedaży dostępne są też bardziej eleganckie modele, w których stelaż wykonany jest z drzew egzotycznych.

Parasol ogrodowy SunLine

Czasza parasola pokrywana jest materiałami poliestrowymi odpornymi na blaknięcie i przemoczenie. Parasole ogrodowe mogą mieć prostszą budowę lub bardziej ozdobną. Możliwości aranżacyjne zależą przede wszystkim od dostępnej kolorystyki – pozwala nam ona na idealne dopasowanie modelu do naszej aranżacji.

Parasol ogrodowy a wygoda korzystania

Wygoda korzystania to podstawowa zaleta parasola ogrodowego. Wybór zbyt skomplikowanego w obsłudze modelu może spowodować, że nikt nie będzie chciał z niego korzystać, za to prosty w obsłudze parasol będzie chętnie wykorzystywany przez całą rodzinę. Warto zwrócić uwagę na modele z łamanym kijem, w których mamy możliwość dowolnej regulacji ustawienie czaszy parasola. Tego typu modele umożliwiają wygodne i łatwe przestawienie parasola, a co za tym idzie osłonięcie zestawu ogrodowego przed słońcem niezależnie od pory dnia.

Parasol ogrodowy SunLine

Ułatwieniem przy korzystaniu z parasola może być też korbka do otwierania czaszy parasola. Ciekawostką mogą być parasole ogrodowe z doczepianą do konstrukcji moskitierą, aczkolwiek bardziej praktycznym rozwiązaniem w takim przypadku będzie prosta altana ogrodowa na metalowym stelażu.

Stabilna podstawa parasola ogrodowego

Parasole ogrodowe w większych rozmiarach potrzebować będą solidnej, stabilnej postawy do parasola, która zrównoważy ciężar czaszy i zabezpieczy parasol nawet przed silnym wiatrem. Najpopularniejsze są proste metalowe podstawy, które obciąża się płytami granitowymi lub betonowymi. Popularnym rozwiązaniem są też konstrukcje plastikowe, które po ustawieniu na miejscu docelowym wypełnia się betonem, a przy lżejszych parasolach również żwirem czy piaskiem.

Parasol ogrodowy zielony

Waga obciążenia powinna być dostosowana do wybranego przez nas modelu parasola ogrodowego – sprawdźmy zalecenia producenta w tym zakresie. Przy lżejszych modelach ciekawostką może być podstawa wbijana w ziemię, którą bez problemu możemy przenieść w dowolne miejsce w ogrodzie. Takie rozwiązanie sprawdza się też podczas wycieczek w plener czy na plażę.

***

Parasol ogrodowy to niemal obowiązkowy dodatek do ogrodowej aranżacji, szczególnie jeśli chcemy korzystać z odpoczynku na świeżym powietrzu niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki szerokiej ofercie dostępnych modeli bez problemu znajdziemy parasol ogrodowy odpowiadający naszym potrzebom. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę nie tylko na wykończenie, ale i funkcjonalność parasola – wówczas będziemy mieć pewność, że będzie on idealnie odpowiadał naszym potrzebom.


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!