Parawany – jak można je wykorzystać

Parawan był niegdyś bardzo popularnym elementem w domach szlacheckich i mieszczańskich. W dużych mieszkaniach czy dworkach pełnił funkcję dekoracyjną i pozwalał na wygodny podział obszernych wnętrz. Wraz ze zmniejszaniem się naszej przestrzeni życiowej stracił swoją funkcjonalność, ale obecnie znów wraca do łask. Przyjrzymy się więc temu wyjątkowo ciekawemu dodatkowi.

parawan parawan

Skąd się wzięły parawany?

Parawany wymyślone zostały w starożytnych Chinach i stamtąd rozprzestrzeniły się po całej Azji wschodniej. Do Europy dotarły u schyłku średniowiecza. Okres ich największej popularności przypada na wiek XVII i XVIII – wówczas importowano je z Chin w ogromnych ilościach, a z czasem zaczęto również tworzyć ich europejskie wersje. Ogromną wielbicielką chińskich parawanów była podobno Coco Chanel – miała w swojej kolekcji aż 32 chińskie parawany!

parawan z chińskim motywem parawan pięknie zdobiony parawan

Po co wymyślono parawany?

Podstawową funkcją parawanów miała być ochrona przed przeciągiem. Ich japońska nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy ściana osłaniająca przed wiatrem. Tradycyjne dalekowschodnie parawany to prawdziwe dzieła sztuki, ozdabiane pięknymi obrazami i kaligrafią. W związku z tym dla europejczyków stanowiły one głównie dekorację wnętrza.

ażurowy parawan ażurowy parawan parawan

Rodzaje parawanów

Do najbardziej klasycznych typów parawanów należą parawany pełne i ażurowe. Parawany pełne występują w rozmaitych stylach, kolorach i wzorach – wyjątkową ozdobą nowoczesnego mieszkania mogą być na przykład parawany z ciekawą fotografią. Modele ażurowe dostępne są w wersji prostszej, kojarzonej z krajami południowej Europy, i ozdobione kunsztownymi wzorami, świetnie sprawdzającymi się w orientalnych aranżacjach.

różne rodzaje parawanów zastosowanie parawanu parawan wykorzystywany w garderobie

Jak wykorzystać parawan?

Parawan może być wykorzystany jako ścianka wydzielająca strefy w salonie, łazience czy w sypialni. Może też zasłonić przed wzrokiem nieestetyczny element mieszkania – na przykład stary, brzydki kaloryfer, którego nie można wymienić. Parawan może też pełnić po prostu funkcję dekoracyjną praktycznie w każdej stylizacji.

zastosowania parawanu parawan w łazience Parawan z płyty MDF

Nie tylko do wnętrz!

Coraz częściej parawany wykorzystuje się również w ogrodach, na tarasach czy balkonach. Taka ścianka działowa pozwala na odgrodzenie się od sąsiadów i stworzenie prywatnego zakątka. Odpowiednio ustawione parawany pozwolą też nieco osłonić się przed silnymi wiatrami.

parawan na tarasie parawan wykorzystany na tarasie parawan na balkonie

Co sądzicie o parawanach? Czy jest dla nich miejsce we współczesnych wnętrzach?


Autor: be.
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!