Styl francuski. Paris, Paris…

gizmodo.plZainspirowana nowym filmem Woodiego Allena postanowiłam bliżej przyjrzeć się wnętrzom w stylu francuskim i dodatkom z motywem Paryża. To piękne miasto może poszczycić się zjawiskową architekturą i równie pięknymi wnętrzami, inspirowanymi wystrojem z czasów Ludwika XV i XVI. Pomimo ozdobnej formy mebli i mnogości królewskich dodatków daleko im jednak do muzealnych pomieszczeń. Zapraszamy do środka! :)

Styl francuski utrzymuje się od wieków w niemal niezmienionej formie za sprawą ogromnego przywiązania oraz szacunku Francuzów do własnej historii, tradycji oraz sztuki. Duma z dorobku własnych przodków oraz całego kraju przejawiała się w zamiłowaniu do gromadzenia starych, stylizowanych mebli oraz drobnych pamiątek po rodzinie. Swoboda w mieszaniu stylów mebli oraz dodatków sprawiła, że wnętrza w stylu francuskim mimo przepychu, sprawiają wrażenie bardzo przytulnych i wygodnych.

Toile de Jouy

Toile de Jouy – kretony z nadrukowanymi widokami i scenkami rodzajowymi

Oprócz charakterystycznych mebli niczym z Wersalu, ogromną rolę odgrywają liczne bibeloty, sztukateria ścienna i sufitowa z motywami roślinnymi (zdobienia najczęściej w kształcie lilii, muszli oraz liści nenufarów), wystawne żyrandole i rzeźby. W stylu francuskim duży nacisk kładzie się również na wykorzystanie we wnętrzu wysokogatunkowych tkanin. To kolejne nawiązanie do francuskiej tradycji. We Francji bowiem od wieków wytwarza się przepiękne materiały: drukowane kretony (Toile de Jouy, czyli tkaniny z nadrukowanymi scenkami rodzajowymi), jedwabne adamaszki, ręcznie tkane gobeliny (tak zwane tapiserie), które tworzą klimat wnętrz.

Styl francuski nie wstydzi się starości. Wyposażenie wnętrz oraz pamiątki nadgryzione zębem czasu nie są odnawiane i remontowane. Liczy się autentyczność.

Jeśli chcemy stworzyć w mieszkaniu klimat dawnej Francji, nie musimy kupować antyków i kryształowych żyrandoli. Aby nadać wnętrzu nieco francuskiego szyku, wystarczy umiejętnie dobrać kilka dodatków: kunsztownie opadające, ciężkie zasłony, sztucznie postarzane, stylizowane lampy, lustra w grubych, ozdobnych ramach, pikowane, welurowe fotele gabinetowe lub wezgłowie łóżka.

Krzesło Siesta Elizabeth, tworzywo sztuczne. Stylizowane na klasyczny, francuski mebel. Meblobranie.pl

Styl francuski istnieje także w nieco zmodyfikowanej formie. W odpowiedzi na zmieniające się czasy projektanci chcąc oddać hołd francuskiej tradycji, zaczęli tworzyć meble wykonane z tworzywa sztucznego w różnych kolorach (np. krzesła, lustra z dużymi, stylizowanymi ramami). Stylistyką do złudzenia przypominają ich pierwowzory sprzed wieków, ale ich forma została znacząco unowocześniona.

W poniższej galerii znajdziecie pomysły na aranżację wnętrz w klasycznym oraz tym  unowocześnionym stylu francuskim.

Dla miłośników Francji, a w szczególności Miasta Zakochanych – Paryża, przygotowałam coś na deser. Jeżeli nie przepadacie za wersalskim przepychem, ale chcecie poczuć we własnym domu klimat francuskiej stolicy, sprawdźcie jakie dodatki do mieszkania pomogą Wam w uzyskaniu pożądanego efektu! :)

 Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Styl francuski. Paris, Paris…”
  1. gianna michaels Wrzesień 15, 2011 at 17:55 #

    Easy to understand,I like it!

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!