Pielęgnacja pomidorów pod folią

Jeśli chodzi o pielęgnację pomidorów w tunelu foliowym powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu. Podlewanie pomidorów w tunelu foliowym nie jest specjalnie kłopotliwe. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są kropelkowe systemy nawadniania, ale możemy to robić również ręcznie. Pomidory są najbardziej wrażliwe na niedobór wody krótko po wsadzeniu do gruntu i potem w okresie wzrostu owoców. Lepszą metodą jest obfite podlanie sadzonek raz na tydzień większą ilością wody. Pamiętajmy by nie moczyć całych roślin – może to zwiększyć ryzyko choroby grzybowej. Na szczęście pod folią nasze krzaczki chronione są przed opadami deszczu.

Wybór odmian pomidorów

Osoby, którym zależy na polepszeniu kondycji sadzonek pomidorów i zwiększeniu ilości wyhodowanych owoców, powinny pamiętać o regularnym przycinaniu roślin. Podczas takiego zabiegu usuwa się stare, usychające pędy i liście oraz odrosty z objawami chorób. Przycinanie powinno się odbywać z pomocą sekatora. Ważna jest regularna kontrola sadzonek. Ucinanie zniszczonych i chorych odrostów jest ważne z punktu widzenia rozwoju pomidora, więc powinien robić to każdy ogrodnik. Ale można także pójść o krok dalej i uciąć te odrosty, które są niepotrzebne do owocowania.

Zabiegi przy uprawie pomidorów

W kwestii zwiększenia zdolności wegetatywnych pomidora trzeba przede wszystkim wiedzieć, że wysokie odmiany roślin są przez profesjonalistów prowadzone są na 1-2 pędy. Oznacza to, że pozostawiamy tylko główne pędy, a pozostałe ucinamy. Zawsze pozostawiamy pęd główny, a jako drugi – ten wyrastający tuż pod pierwszym gronem. Wraz ze wzrostem pomidora ucinamy kolejne odrastające pędy. Ten zabieg powinno się powtarzać raz na 2-3 tygodnie. Trzeba pamiętać, że ucinać należy małe odrosty, kilkucentymetrowe – ucięcie większych może osłabić wzrost roślin. Dobrze prowadzone przycinanie może znacząco wpłynąć na zwiększenie zbioru pomidorów.

Pomidory w tunelu foliowym

Nie zapominajmy o wentylowaniu tunelu! Pozwala to zapobiec częstej u pomidorów w tunelu foliowym chorobie brunatnej pleśni. Zbyt duża wilgotność sprzyja jej rozwojowi. Musimy także zadbać o regularne odchwaszczanie sadzonek. Jeśli chcemy ograniczyć ten niezbyt przyjemny obowiązek możemy ściółkować glebę – czarną agrowłókniną lub korą, które nie tylko zatrzymają rozwój chwastów, ale też ograniczą stykanie się roślin z ziemią. Owoce zbiera się w miarę ich dojrzewania. Najlepszą porą na zrywanie pomidorów są godziny poranne. Jeśli jesienią zostanie nam jeszcze kilka zielonych pomidorów przenieśmy je do ciepłego, dobrze oświetlonego pomieszczenia, gdzie jeszcze zdążą się zaczerwienić.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!