Plac zabaw w ogrodzie – jak go stworzyć?

Plac zabaw to idealne miejsce, by zachęcić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu. Jak dopasować plac zabaw do potrzeb naszego dziecka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Tym i innym kwestiom związanym z budowaniem przydomowego placu zabaw przyjrzymy się bliżej w naszym artykule.

Plac zabaw w ogrodzie

Drewniany plac zabaw w ogrodzie

Drewniane place zabaw dla dzieci to najpopularniejszy rodzaj konstrukcji przeznaczonych dla najmłodszych. Ich ceny zaczynają się od około 1000 zł, a najbardziej rozbudowane place zabaw mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Tańszą opcją dla młodszych dzieci są mini place zabaw z tworzywa sztucznego – niewielkie konstrukcje, które zmieszczą się nawet w małych przydomowych ogrodach.

Huśtawka ze zjeżdżalnią do ogrodu Fungoo Funny 3

Wyposażenie placu zabaw w ogrodzie

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu, by plac zabaw dla dzieci służył naszym pociechom przez cały okres dorastania. Do najpopularniejszych elementów wyposażenia placów zabaw należą huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, domki dla dzieci czy trampoliny. Wielu producentów pozwala na dość dużą dowolność w komponowaniu konstrukcji, dzięki czemu możemy tworzyć naprawdę bardzo pomysłowe place zabaw.

Plac zabaw z domkiem dla dzieci do ogrodu Fungoo MySide

Dopasowanie placu zabaw do dzieci

Ważnym elementem jest dopasowanie rozmiaru i jakości sprzętów do wieku dziecka. Niekiedy plac zabaw może rosnąć wraz z maluchem – producenci oferują możliwość kupienia podstawowego placu zabaw, który w kolejnych latach można uzupełniać o nowe elementy. Domek dla dzieci z piaskownicą i zjeżdżalnią może być więc z czasem rozbudowany o huśtawki, drabinki czy ścianki wspinaczkowe.

Plac zabaw dla dzieci ze ślizgiem Fungoo Carol 3 G

Plac zabaw w ogrodzie a bezpieczeństwo

Bardzo ważnym elementem przy zabawie najmłodszych jest bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę czy wybrany plac zabaw posiada odpowiednie atesty i certyfikaty, czy jego wykończenie zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo podczas korzystania i czy jest odpowiedni do wieku dziecka. Pamiętajmy też o odpowiednim zamocowaniu całej konstrukcji do podłoża. Warto też zadbać o bezpieczne otoczenie placu zabaw.

Domek ogrodowy drewniany ze zjeżdżalnią Fungoo MyHouse

Bezpieczna piaskownica w przydomowym ogrodzie

W przypadku piaskownic, warto pamiętać nie tylko o uzupełnienie ich w łopatki, grabki czy wiaderka na babki. Bardzo ważne jest zabezpieczenie piaskownicy przed dostępem zwierząt. Zanieczyszczenie piasku przez zwierzęta może nieść za sobą ryzyko chorób czy pasożytów – pamiętajmy by po zabawie piaskownica została przykryta folią, plandeką czy specjalnym okryciem.

Plac zabaw z drewna do ogrodu dla dzieci Fungoo Carol 3

Plac zabaw pod czujnym okiem rodzica

Dobrym miejscem na umiejscowienie placu zabaw dla dzieci są miejsca w pobliżu okien, które pozwolą nam na obserwowanie zabawy malucha z wnętrza domu. Weźmy też pod uwagę, by w godzinach największego nasłonecznienia plac nie stał w pełnym słońcu. Jeśli chodzi o podłoże, powinno ono być odpowiednie miękkie. Dobrze sprawdza się klasyczne rozwiązanie – trawnik. Alternatywą dla niego są gumowe maty typu puzzle.

Plac zabaw do ogrodu z huśtawką Fungoo Funny 2

Przyjazny maluchom plac zabaw w ogrodzie

Oczywiście najważniejszym elementem placu zabaw dla dzieci jest to, by podobał się samym użytkownikom. Kolorowa, zadbana konstrukcja zachęci do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajmy o regularnej konserwacji, zarówno ze względów estetycznych, jak i kwestii bezpieczeństwa – dobrze zadbana konstrukcja to gwarancja bezpiecznej zabawy naszych pociech.

***

Place zabaw dla dzieci pozytywnie wpływają na wyobraźnię, rozwijają umiejętności ruchowe maluchów i zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ułatwiają też nawiązywanie kontaktów z maluchami z sąsiedztwa, które chętnie dają się zaprosić na wspólną zabawę. Zdecydowanie warto zapewnić tego typu atrakcję swoim pociechom.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!