Płyty z betonu architektonicznego vs imitacje – co lepiej kupić?

Na pierwszy rzut oka między ścianą wyłożoną płytami z betonu architektonicznego, a taką wyłożoną płytami imitującymi beton nie widać większych różnic. Producenci oferują podobną paletę barw obu rodzajów płyt, a wysoka jakość imitacji sprawia, że na ścianie wyglądają niemal identycznie. Różnice jednak istnieją i są dosyć znaczne. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie. Co łączy a co dzieli płyty z betonu architektonicznego i tworzone z gipsu imitacje płyt betonowych? Sprawdźmy.

Płyty betonowe zestawione z gipsową imitacją

Na pierwszy rzut oka płyty z betonu architektonicznego i gipsowe panele imitujące beton wyglądają podobnie.

Beton architektoniczny czy gipsowe imitacje?

Płyty z betonu architektonicznego to przede wszystkim bardziej solidne i prestiżowe rozwiązanie. Takie płyty są ciężkie, produkowane w wielu rozmiarach i wzorach, nadają się do wykorzystania niemal wszędzie. Gipsowe imitacje płyt betonowych są znacznie lżejsze i nieco prostsze w montażu, ale za to możliwości ich wykorzystania mamy bardziej ograniczone niż w przypadku płyt betonowych. Jakie cechy mogą zdecydować o tym, które z nich lepiej kupić? Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z aspektów.

Waga i formaty

Gipsowe imitacje betonu, ze względu na mniejszy ciężar, można stosować na wielu powierzchniach, nie martwiąc się o wagę płyt. W przypadku prawdziwego betonu architektonicznego waga płyt jest większa, więc można je montować tylko na wytrzymałych ścianach – np. ściany z płyt kartonowo-gipsowych wymagają dodatkowego wzmocnienia. Jeśli chodzi o formaty, to dużo większe możliwości mamy w przypadku płyt z betonu architektonicznego.

Formaty i grubości płyt betonowych na ścianę marki Slabb

Warianty grubości i wymiarów płyt z betonu architektonicznego marki SLABB. Istnieje też możliwość zamówienia płyt na wymiar.

Imitacje betonu dostępne są tylko w kilku wielkościach, zależnych od posiadanych przez producenta form. Płyty betonowe z kolei oferowane są w bardzo zróżnicowanych rozmiarach (od 30×60 cm do nawet 100×200 cm), mamy też możliwość wyboru płyt o różnych grubościach. Grubość płyt betonowych determinuje miejsca, w których mogą być zastosowane – te o grubości około i powyżej 20 mm nadają się do wykorzystania również na elewacjach.

Porowatość i kolorystyka

Jeśli chodzi o porowatość płyt, to możliwość wyboru mamy tylko w przypadku płyt betonowych. Można wybierać spośród struktury gładkiej, porowatej lub bardzo porowatej. Płyty gipsowe imitujące beton dostępne są natomiast tylko w jednym wariancie. Kolorystyka płyt betonowych i paneli imitujących beton jest dość podobna – dominują odcienie szarości – choć w przypadku betonu oferowane są zazwyczaj również odcienie bieli i czerni.

Charakterystyka płyt betonowych proponowanych przez markę Slabb - dostępne kolory i struktury porowatości

Płyty betonowe na ścianę dostępne są w kilku wariantach porowatości i w większej liczbie kolorów.

Montaż i docinanie

Różnice w montażu płyt z betonu architektonicznego i paneli gipsowych imitujących beton wynikają z wagi płyt. Imitacje można przyklejać jak tradycyjne panele ścienne (zob. Montaż paneli ściennych), natomiast płyty betonowe o większych formatach powinny być montowane za pomocą kleju i wkrętów, żeby uniknąć ryzyka odpadnięcia ich ze ściany (zob. Montaż betonu architektonicznego). Oba typy płyt można dowolnie docinać, choć w przypadku płyt gipsowych jest to prostsze zadanie. Do cięcia imitacji betonu potrzebna nam będzie jedynie piłka do drewna, natomiast do cięcia płyt betonowych niezbędny jest sprzęt do cięcia betonu lub kamienia.

Wnętrze wykończone gipsową imitacją paneli betonowych Concrete marki Loft Design System

Gipsowe imitacje płyt betonowych, ze względu na mniejszą wagę, można montować na wszystkich typach ścian.

Miejsce stosowania i kontakt z wodą

Beton architektoniczny dostępny jest w wariantach impregnowanych. Stosowane do niego impregnacje – hydrofobowa czy żywiczna – chronią płyty przed wodą i czynnikami zewnętrznymi. Płyty z betonu architektonicznego można więc montować na elewacjach i w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą (łazienka, kuchnia itd.). Płyty imitujące beton, ponieważ wykonane są z gipsu, nie nadają się do umieszczania na elewacjach i w miejscach z bezpośrednim kontaktem z wodą. Po zaimpregnowaniu można je najwyżej stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Płyty betonowe na ścianę zamontowane nad umywalkami

W łazienkach i kuchniach można montować jedynie płyty z betonu architektonicznego.

Termin realizacji

Imitacja betonu wykonana z gipsu jest szybsza do wykonania – odlew gipsowy schnie szybciej niż prawdziwy beton, dlatego też produkt jest szybciej dostępny. Przy płytach betonowych na ścianę o dużym formacie oraz grubości proces schnięcia trwa o wiele dłużej. Dlatego też termin realizacji zamówień na płyty z betonu architektonicznego jest znacznie dłuższy. Przy planowaniu zakupu trzeba też wziąć pod uwagę wyższe koszty dostawy płyt betonowych.

***

Wszystkie informacje, które pojawiły się w artykule, wyszczególniliśmy dla Was w formie tabelki. Mamy nadzieję, że dzięki niej łatwiej Wam będzie podjąć ostateczną decyzję co lepiej kupić – płyty z betonu architektonicznego czy gipsowe imitacje płyt betonowych. Gotowej odpowiedzi na to pytanie nie ma, wszystko bowiem zależy od przeznaczenia płyt i naszych wymagań wobec tego rodzaju dekoracji ściennej.

Płyty z betonu architektonicznego Gipsowe imitacje płyt betonowych
– prawdziwy beton – wykonane z gipsu
– duża waga – lżejsze
– szeroki wybór rozmiarów – ograniczone formaty, grubości
– kilka rodzajów porowatości, od gładkiego do bardzo porowatego – jeden rodzaj porowatości
– szeroki wybór kolorów – mały wybór kolorów
– możliwość docinania – możliwość docinania
– montaż na klej, a także za pomocą innych rozwiązań, np. na kotwy – montaż na klej
– dostępne w wersji impregnowanej – nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą
– można stosować na elewacji – nie można stosować na elewacji
– dłuższy termin realizacji – krótszy termin realizacji

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

3 komentarze do wpisu “Płyty z betonu architektonicznego vs imitacje – co lepiej kupić?”
 1. Inżynier Październik 8, 2018 at 17:31 #

  Tylko oryginał z betonu.
  Najlepiej szukać płyt betonowych bez sztucznych włókien.
  Włókna są dobre, ale w betonie towarowym, a nie w betonie architektonicznym.
  Jest kliku producentów betonu architektonicznego bez sztucznych włókien , warto poszukać w necie.

   
 2. Weronika Maj 16, 2018 at 11:00 #

  Uwielbiam beton na ścianie

   
  • Katarzyna Maj 18, 2018 at 15:30 #

   Też mnie kręci beton na ścianie.

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!