Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Urządzenie pokoju dla nastolatka to często starcie dwóch sił – rodziców, którzy finansują umeblowanie i dodatki, oraz nastolatka, który za wszelką cenę chce wprowadzić do wystroju swoje najbardziej szalone pomysły. Jak odnaleźć równowagę i dojść do kompromisu bez trwającej tygodniami wojny?

przykładowa aranżacja pokoju dla nastolatka

Pokój nastolatka to jego małe prywatne królestwo.

Okres, kiedy dziecko wkracza w wiek nastoletni, jest równie ciężki dla rodziców, jak i dla młodych dorosłych. Jeszcze niedawno nasze ukochane maleństwo stawiało pierwsze kroczki i kochało rodziców najbardziej na świecie, a teraz chce być niezależne i przede wszystkim akceptowane przez rówieśników. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym okresie wybucha najwięcej konfliktów między rodzicami i dziećmi. Nastolatki szukają sposobu na wyrażenie siebie, często zmieniają gust czy naśladują styl znajomych – urządzenie ich pokoju może przysparzać niemałych problemów. Jeśli jednak zastosujecie się do naszych rad, dojście do kompromisu między pomysłami nastolatka a wizją rodziców powinno być znacznie łatwiejsze :)

Regał nowoczesny Samar

Pokoje nastolatków to często połączenie dorosłych akcesoriów z pamiątkami z dzieciństwa.

Po pierwsze – wysłuchaj swojego dziecka

Najważniejszym elementem w całym procesie powinna być rozmowa. Nastolatek chce być wysłuchany i chce wiedzieć, że jego zdanie ma znaczenie. Dlatego zamiast narzucać swoją wolę, lepiej przedyskutować wszystko dokładnie i wyjaśnić dziecku dlaczego lepiej nie wprowadzać niektórych pomysłów – stwierdzenie “bo nie” jest najgorszą odpowiedzią z możliwych. Potraktujmy nastolatka jak dorosłego i podajmy mu konkretne argumenty uzasadniające nasz pomysł. I w drugą stronę – jeśli rozsądnie uzasadni swoje własne pomysły dajmy mu szansę na ich realizację. Pokój dla naszego dziecka będzie swoistym azylem, gdzie będzie się uczył, spał i spędzał czas ze znajomymi, więc powinien dobrze się czuć w swoich czterech ścianach.

Biurko Murano

Warto dać nastolatkowi sporą swobodę w wyborze dodatków.

Po drugie – uniwersalne wzornictwo

W pokoju nastolatka potrzebować będziemy mebli z trzech kategorii: spanie/wypoczynek, nauka i przechowywanie. Podczas wspólnych dyskusji o wystroju warto zaproponować wprowadzenie do pokoju mebli o uniwersalnej stylistyce – najlepiej z drewna lub drewnopodobnych materiałów. Dlaczego? Bo takie meble pasują do niemal każdej stylizacji, więc wystrój pokoju będzie mógł nadążać za zmieniającym się gustem naszego dziecka. Dużą swobodę można pozostawić nastolatkowi w kwestii wyboru dodatków – ozdób na ściany, dywanów, poduszek czy pościeli. Zwróćmy tylko uwagę, by wszystkie elementy ze sobą współgrały. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy plany naszego dziecka sprawdzą się w praktyce, skorzystajmy ze wsparcia jakie daje technika. W internecie można znaleźć wiele programów pozwalających na utworzenie wizualizacji – nasz nastolatek będzie mógł się przekonać czy jego wymarzony pokój rzeczywiście będzie dobrze wyglądał.

Pufa Basketball

Pokój z meblami w uniwersalnym stylu warto uzupełnić wyrazistym elementem świadczącym o charakterze właściciela.

Po trzecie – wygodne łóżko

Podstawowe wyposażenie to łóżko, które ma zapewnić naszemu dziecku efektowny wypoczynek. Dobrym rozwiązaniem do pokoju nastolatka są rozkładane sofy lub narożniki, na których za dnia będzie mógł przesiadywać ze znajomymi. Ciekawym rozwiązaniem są również łóżka rozkładane, z wysuwanym spodnim łóżkiem. Świetnie się sprawdzą, jeśli u naszego dziecka chętnie nocują koleżanki czy koledzy. Taka szuflada po wysunięciu będzie stanowić całkiem osobne miejsce do spania, a na co dzień nie będzie zajmować wiele miejsca. Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na zakup materaca – powinien być odpowiednio komfortowy, żeby nastolatek się na nim wysypiał, a także zdrowy dla kręgosłupa. Nastolatek szybko rośnie i jeśli nie zapewnimy jego kręgosłupowi odpowiedniego oparcia podczas wypoczynku, mogą pojawić się rozmaite dolegliwości i schorzenia, a tych z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Łóżko parterowe Tomasz z naturalnej sosny

Podwójne łóżko z szufladami jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, świetnie sprawdzającym się w pokojach nastolatków.

Po czwarte – kącik do nauki

Życie nastolatka kręci się wokół dwóch rzeczy – znajomych i szkoły. Dlatego też w jego pokoju powinno znaleźć się porządne biurko i krzesło. Biurko młodzieżowe może mieć bardziej elegancki, nowoczesny kształt, może też być bardziej klasyczne. Zanim coś zaproponujemy lub powiemy nie propozycji nastolatka, zastanówmy się do czego będzie służyć biurko – czy ma być na nim ustawiony komputer stacjonarny i drukarka? A może nasze dziecko posługuje się laptopem i wystarczy mu do pracy odpowiednio duży blat? Jeśli nastolatek często odrabia lekcje w towarzystwie powinniśmy przewidzieć odpowiednio większy blat do pracy, przy którym zmieszczą się dwie osoby. Wybór kształtu i koloru krzesła czy fotela obrotowego powinniśmy pozostawić nastolatkowi. Zasugerujmy mu tylko, że przy dłuższych godzinach pracy niezbędny będzie bardziej komfortowy model.

Biurko sosnowe Sofus

Wybierając biurko dla nastolatka powinniśmy pomyśleć o funkcjonalnych schowkach na szkolne akcesoria.

Po piąte – funkcjonalne schowki

Nastolatki bardzo często lubią gromadzić przedmioty – kolekcjonują pamiątki z pierwszych randek czy przedmioty przywiezione z kolonii, a potem wyjazdów z przyjaciółmi. Do tego dochodzą ciuchy, książki, płyty i często zachowane z dzieciństwa zabawki. Dlatego warto zadbać o odpowiednio pojemne szafy i komody, w których łatwo będzie można uporządkować wszystkie “niezbędne” pamiątki. Można też rozważyć dodatkowe schowki, jeśli nasze dziecko jest wyjątkowo zapalonym kolekcjonerem. Dobrym rozwiązaniem są szuflady pod łóżka czy ozdobne pudełka, które można ustawić na regale czy biurku. A jeśli nastolatek ma do dyspozycji większy pokój, w którym jest też miejsce na część wypoczynkową, warto pomyśleć o praktycznym stoliku kawowym. Powinien to być model, przy którym nasze dziecko czasem będzie mogło zjeść obiad czy postawić napoje i przekąski dla znajomych, a na co dzień gromadzić bardzo potrzebne przedmioty, które koniecznie muszą leżeć na wierzchu ;) Funkcjonalna półeczka pod blatem powinna rozwiązać część problemów z takimi rzeczami.

Pokój z uniwersalnymi meblami

Pokój nastolatka powinien stanowić kompromis między rozsądkiem, a chęcią wyrażenia siebie.

Urządzając pokój dla nastolatka zdecydujmy się na postawę kompromisową – połączenie praktycznych mebli z wyrażającym charakter naszego dziecka dodatkami. Łatwiej jest dokupić akcesoria w nowym kolorze czy przemalować ściany, niż wymieniać łóżko, biurko, szafy i inne meble. A nasz nastolatek będzie zadowolony, że ma spore pole do manewru.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Jak urządzić pokój dla nastolatka?”
  1. Kasia Listopad 14, 2016 at 13:50 #

    Zawarliscie wiele przydatnych informacji. Dzieki bo akurat chcemy naszej corce wyremontowac pokoj. Meble sama sobie wybrala i teraz kwestia dodatkow, farb itp. ale z tym juz raczej problemu nie bedzie.

     
  2. kamila Kwiecień 11, 2016 at 18:08 #

    lubie klasyczne połączenia z nowoczesnościa np kamien dekoracyjny dajacy efekt 3d razem z klasycznym kominkiem z cegieł

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!