Pokój malucha – na co zwrócić uwagę przy urządzaniu?

Pokój malucha to miejsce, w którym nasza pociecha po raz pierwszy ma się poczuć jak u siebie. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu tej przestrzeni? Jakie meble dziecięce i kolory wybrać? Oto garść praktycznych wskazówek dla młodych rodziców.

Dekoracje do pokoju malucha

Pokój malucha – przestrzeń do rozwoju

Tworząc pokój dla malucha warto wziąć pod uwagę, że przede wszystkim jest to przestrzeń do rozwoju. Nasza pociecha będzie rosnąć, będą zmieniać się jej potrzeby, zainteresowania i gusta. Warto więc zaplanować to pomieszczenie tak, by wraz z upływem czasu maluch miał możliwość samodzielnego dokonywania zmian i uzupełniania wnętrza własną twórczością. Na ścianach warto zostawić miejsce na powieszenie dziecięcych rysunków, a na półkach na przyszłe zabawki i książki. Dobrym pomysłem są ściany czy szafki wykończone farbą tablicową – takie rozwiązanie sprawdza się zarówno u młodszych, jak i u starszych dzieci.

Planujemy pokój dla malucha

Pierwszy element planowania to wydzielenie podstawowych stref – przestrzeni do zabawy i części do wypoczynku, w której znajdzie się łóżko dziecięce. Przestrzeń do zabawy powinna być dosyć przestronna, by w czasie zabawy maluch nie wpadał przypadkiem na meble. Warto wyznaczyć granice tej przestrzeni za pomocą dywanu czy mat do zabawy. Dzięki temu ograniczymy miejsce, w którym mogą znajdować się dziecięce zabawki – to świetny wstęp dla malucha do nauki organizacji.

Pokój malucha

W części wypoczynkowej powinno znaleźć się łóżko ze stolikiem nocnym i lampką nocną. Na stoliku warto zadbać o miejsce na szklankę z wodą czy inne drobiazgi. W czasie choroby malucha będziemy tam zapewne stawiać też herbatki czy leki, żeby móc je podać dziecku, więc warto mieć w tym miejscu trochę przestrzeni. Lampa zapewni światło przy wieczornym czytaniu bajek. Małe dzieci często boją się ciemności, więc lampka powinna być w zasięgu ręki, by maluch mógł łatwo włączyć światło.

Pokój dla malucha

Pozostałe obowiązkowe sprzęty to oczywiście szafa na ubrania, regał na książki i zabawki, a w przypadku starszego malucha również biurko dziecięce – na początku wykorzystywane do prac plastycznych, a z czasem do odrabiania lekcji. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie dziecięcego pokoju o skrzynię czy wygodne pudełka na półkach. Dzięki takim akcesoriom malucha łatwiej uczyć jest porządku – wrzucenie zabawek do pudełka czy skrzyni będzie dla dziecka łatwiejsze niż układanie poszczególnych pluszaków na półkach.

Dekoracje do pokoju malucha

Jak urządzić pokój dla malucha? Warto wykorzystać stonowane, uniwersalne barwy, które wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię, a jednocześnie pozwalają na łatwą zmianę wystroju. Z tego samego względu warto postawić na proste, minimalistyczne meble – dorastający maluch będzie mógł swobodnie je aranżować. Pamiętajmy, że meble i dodatki w pokoju dziecięcym powinny być przede wszystkim funkcjonalne – łatwe do czyszczenia i bezpieczne w korzystaniu przez dzieci.

Pokój malucha

Warto zadbać o oświetlenie wnętrza. Główna lampa powinna dobrze oświetlać przestrzeń do zabawy, a delikatne światło bocznych kinkietów powinno zapewnić nam odpowiedni nastrój przy wieczornym szykowaniu się do snu. Dobrym rozwiązaniem jest nocna lampka z regulacją natężenia światła – wówczas będziemy mogli zwiększyć oświetlenie przy czytaniu, a zostawiając przy maluchu światło zmniejszyć je do minimum. Sztuczne oświetlenie to ważny element – szczególnie w okresie zimowym, kiedy mało korzystamy ze światła dziennego.

***

Jakie macie doświadczenia z urządzaniem pokoju malucha? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami i poradami w komentarzach!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
przydomowe tunele foliowe

Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!