Pokój rodzeństwa – jak go urządzić?

Z rodzeństwem bywa różnie. Czasem jest zgodne i chętne do współpracy, a innym razem brat czy siostra stają się persona non grata. Dlatego tak ważne jest wydzielenie osobnej przestrzeni dla każdego dziecka i jednocześnie stworzenie przestrzeni wspólnej, w której rodzeństwo będzie mogło się bawić i przyjmować gości.

Pokój chłopca i dziewczynki

Funkcjonalne łóżka

Jeśli pokój dzieci jest wysoki, warto rozważyć zakup łóżka piętrowego. Taki mebel zajmuje mniej miejsca, a maluchy chętnie wykorzystują dwupiętrową konstrukcję do zabawy. Jeśli nasza gromadka liczy aż trzy pociechy, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe trzyosobowe. Z kolei w niskim i niewielkim pomieszczeniu dobrze sprawdzą się łóżka rozkładane.

Łóżko 3-osobowe Maksymilian

Jeśli nasze pociechy kochają się jak przysłowiowy pies z kotem, dobrym pomysłem będzie wydzielenie osobnej przestrzeni dla każdego dziecka. W takim pokoju świetnie sprawdzi się łóżko Miłosz na antresoli z niewielkim biurkiem narożnym. Tego typu mebel idealnie wydzieli przestrzeń należącą tylko i wyłącznie do konkretnego dziecka.

Przestrzeń do nauki

Przy starszych dzieciach musimy pamiętać o wydzieleniu funkcjonalnej przestrzeni do nauki. Najlepiej, żeby każde dziecko miało swoje osobne biurko. W ten sposób unikniemy kłótni o to, kto zrobił bałagan na stole i do kogo należą porozrzucane zeszyty. Biurko dziecięce koniecznie powinno mieć funkcjonalne szuflady, które umożliwią uporządkowanie zeszytów, książek i akcesoriów.

Pokój czwórki dzieci

Ciekawym rozwiązaniem w pokoju rodzeństwa mogą być dwa narożne biurka ustawione bokiem do siebie. Dzięki temu każdej z pociech stworzymy osobną, wydzieloną przestrzeń. Jednocześnie maluchy będą miały dokładnie wyznaczone miejsce do nauki i w razie potrzeby będą mogły się ze sobą komunikować. Przy modelach takich jak biurko narożne Michał miejsce na komputer można wykorzystać jako półkę na plecak.

Sprytne przechowywanie

W pokoju rodzeństwa powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość funkcjonalnych schowków. Zamiast jednej szafy warto postawić dwie, nawet jeśli dzieci są tej samej płci. Inaczej, kiedy podrosną, zaczną się między nimi kłótnie o przestrzeń w szafie i mieszanie się ubrań czy zabawek. Warto też pomyśleć o dodatkowych schowkach, takich jak komody czy szuflady pod łóżka.

Szafa Adel

Szafy do pokoju dziecięcego powinny mieć w środku funkcjonalny podział na półki, wieszaki i szuflady. Dzięki temu dopiero uczące się samodzielności dzieci łatwiej odnajdą poszczególne części garderoby. Łatwiej będzie je również nauczyć zasad utrzymania porządku. Dobrze również jasno określić przeznaczenie poszczególnych szuflad czy pojemników i oznaczyć je kolorowymi naklejkami – maluchowi będzie łatwiej rozpoznać gdzie co ma włożyć.

Strefa wspólnej zabawy

Nawet jeśli dzieci deklarują się jako zagorzali wrogowie brata czy siostry, w rzeczywistości bardzo łatwo przyłapać je na wspólnej zabawie. Dlatego też warto zadbać o przestrzeń do wspólnych gier i zabaw. W takim miejscu powinny się znaleźć miękkie siedziska, pojemniki na zabawki, a także zabawki edukacyjne. Tego typu meble powinny być kolorowe, zachęcające maluchy do zabawy.

Przestrzeń do zabawy we wspólnym pokoju

Warto pamiętać o kilku zasadach urządzając taką przestrzeń. Podłoga powinna być ciepła w dotyku, dobrym pomysłem jest też ułożenie w kąciku do zabaw miękkiego dywanu.  Meble powinny mieć zaokrąglone brzegi – dzięki temu maluchy będą mogły bezpiecznie się bawić. W takim kąciku świetnie też się sprawdzą miękkie pufy, które można wykorzystać podczas zabawy na wiele sposobów.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!