Jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie?

Zastanawiasz się jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie samodzielnie i niewielkim kosztem? Wybrałam dla Ciebie kilka pomysłów na świąteczny stroik, które oparzyłam poradami jak samodzielnie je wykonać – na pewno dasz sobie z tym radę! A w razie potrzeby podziel się problemem w komentarzach, chętnie pomogę.

Pomysły jak zrobić stroik świąteczny

Jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie

Stroik świąteczny Boże Narodzenie

Wieńce świąteczne najlepiej wykonywać na solidnej podstawie – może to być na przykład kawałek mocnego kartonu przyciętego na kształt koła. W razie potrzeby, żeby dodatkowo usztywnić dekorację, można skleić kilka kół ze sobą. Taką dekorację wykańczamy szyszkami czy gałązkami przyklejając je klejem na ciepło bezpośrednio do kartonu. Warto wcześniej umyć szyszki, dobrze je osuszyć i dopiero wówczas zająć się robieniem dekoracji, żeby całość lepiej się trzymała.

Jak zrobić stroik świąteczny z gałązek

Jak zrobić stroik świąteczny

Świetnym pomysłem na zrobienie dekoracji z pojedynczej gałązki świerku jest zawieszenie jej na sznurkach i przywieszenie małych bombek czy innych ozdóbek. Skąd wziąć gałązkę? Najlepiej zapytać kogoś, kto w okolicy sprzedaje choinki, czy nie pozostały mu pojedyncze gałęzie – wówczas nie będziemy niszczyć żywego drzewka i wykorzystamy materiał, który w innym przypadku trafiłby na śmietnik. Gałązkę można udekorować w dowolnym stylu – mogą się tu równie dobrze sprawdzić domowe pierniczki czy ozdoby z papieru.

Stroik świąteczny bożonarodzeniowy na stół

Stroik świąteczny z szyszek

Oto banalnie prosty sposób na dekorację stołu wigilijnego: bierzemy tackę drewnianą lub z innego materiału, układamy na niej świeczki, a pomiędzy świeczki wtykamy zielone gałązki i szyszki. Żeby dodać kompozycji bardziej bożonarodzeniowego klimatu, możemy spryskać gałązki i szyszki śniegiem w spreyu przed ułożeniem z nich kompozycji. Pamiętajcie, że świeczki powinny być odpowiednio zabezpieczone – by nie było ryzyka, że gałązki czy szyszki zajmą się ogniem.

Stroik świąteczny krok po kroku

Jak zrobić świąteczny stroik

Bardzo prostą metodą na domowy stroik jest wykorzystanie prostej tacy i ozdobnych elementów, które mamy w domu – dekoracyjnych świeczek czy lampionów. Pomiędzy nie wtykamy gałązki świerku i szyszki, które zmienią codzienną dekorację w dekorację bożonarodzeniową. Można też uzupełnić kompozycję pojedynczymi bombkami, figurkami, czy dekoracjami z origami – jak na zdjęciu. Forma zrobiona z białego papieru nosi nazwę gwiazdy Froebla – bez problemu znajdziecie w internecie filmik, który pozwoli Wam samodzielnie (lub wspólnie z dziećmi) wykonać taką gwiazdkę.

Stroik świąteczny bożonarodzeniowy jak zrobić

Jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie

Do kategorii najprostszych świątecznych stroików należą również lampiony ze słoików. Potrzebne Wam będą: stary słoik (czysty i pozbawiony etykiet), świeczka oraz klimatyczne dekoracje (np. wstążka prezentowa, sznurek jutowy i małe gałązki czy bombki do zawieszenia). Świeczkę mocujecie w słoiku i z zewnątrz dekorujcie słoik zgodnie ze swoją fantazją. Oprócz wariantu widocznego na zdjęciu, mogłyby to być na przykład małe choinki wycięte z papieru i przyklejone do słoika, świąteczne napisy malowane markerami do szkła czy ażurowe wycinanki z papieru, naśladujące płatki śniegu.

Jak zrobić stroik świąteczny z szyszek

Świąteczny stroik na stół

Kolejny wariant stroika świątecznego na stół, tym razem w modnych białych barwach. Bierzemy drewnianą tackę malowaną białą bejcą, układamy na niej świeczki (tea lighty w szklanych osłonkach czy duże świece), a pomiędzy nimi układamy różnego rodzaju szyszki malowane białą farbą w spreyu. W dekoracji na zdjęciu dodatkowo wykorzystane zostały białe, perłowe koraliki – sprawdziły by się tu również małe białe bombki lub inne białe dodatki.

Pomysły jak zrobić stroik świąteczny

Stroik świąteczny bożonarodzeniowy

Niekiedy zamiast dużego stroika świetnym rozwiązaniem mogą być proste, ozdobne świeczki. A takie jak na zdjęciach bardzo prosto wykonać – potrzebujecie dużych świec albo szklanki, w której zmieści się tea light, sporo cynamonowych lasek, sznurka i, opcjonalnie, dodatkowego elementu dekoracyjnego. Świeczkę lub szklankę obkładacie cynamonową korą i mocujecie na stałe za pomocą ozdobnego sznurka lub wstążki, do których dodatkowo można dołożyć element ozdobny. Mała podpowiedź – laski będzie łatwiej ułożyć, jeśli przykleicie je do taśmy i ułożone na taśmie będziecie mocować do świecy.

Jak zrobić stroik świąteczny z bombek

Stroik świąteczny bożonarodzeniowy jak zrobić

Macie w domu ozdobne latarenki, które w sezonie letnim wykorzystujecie jako dekorację tarasu? W łatwy sposób możecie je zamienić w bożonarodzeniową dekorację. Wystarczy włożyć do latarenek nieużywane, kolorowe bombki, które stworzą oryginalną kompozycję. Szczyt latarenki możemy dodatkowo ozdobić gałązkami drzew, przymocowanymi wstążką dekoracyjną.

Jak zrobić stroik świąteczny na drzwi

Stroik świąteczny na drzwi

Szukacie prostego sposobu na stworzenie popularnych wieńców bożonarodzeniowych na drzwi wejściowe? Możecie wykonać taką dekorację z pomocą starego metalowego wieszaka. Formujecie go w koło, mocujecie do drutu kolorowe bombki, a w górnej części wieńca dokładacie zieloną gałązkę z szyszkami. I gotowe! Zwróćcie uwagę na sposób mocowania bombek – jeśli włożycie je jak na zdjęciu, wkładając drut między bombkę a nasadkę, bombka nie będzie zwisać, tylko będzie trzymać się drutu. Róbcie to jednak delikatnie, ponieważ w tej części bombki są najbardziej kruche.

Pomysły jak zrobić stroik na Boże Narodzenie

Jak zrobić stroik świąteczny z gałązek

Do zrobienia stroika można też wykorzystać stare doniczki. Wypełniamy je czymś, co pozwoli nam ustabilizować dekorację – może to być ziemia pozostała po kwiatach, piasek, specjalne pianki florystyczne pozwalające na tworzenie kompozycji, cokolwiek Twoim zdaniem się sprawdzi. W tym mocujemy wysokie świece, a doniczkę wypełniamy dowolnymi dekoracjami świątecznymi – do kompozycji na zdjęciu wykorzystano gałązki z różnych drzew, szyszki i kępy mchu, ale równie dobrze mogłyby się tu znaleźć bombki i świąteczne figurki.

Stroik świąteczny na stół jak zrobić

Stroik świąteczny jak zrobić

Prosta i klasyczna kompozycja na stół. A jak pachnie! Od razu czuć święta w całym domu. Wykonanie jest proste. Układamy w głębszym talerzu gałązki z igliwiem, szyszki i gałązki ostokrzewu, a na wierzch układamy pachnące ozdoby z pomarańczy. Zrobić je jest bardzo prosto – potrzebne będą pomarańcze, nóż i duża ilość goździków. Nożem (łatwiej będzie to zrobić specjalnym nożem do skórek cytrusów) wycinamy w pomarańczy wzory, w które wtykamy goździki. Wyobraźcie sobie ten aromat! Można też wykonać prostszą dekorację, nie wycinając wzorów w skórce tylko po prostu wtykając goździki w pomarańczę.

Jak zrobić stroik świąteczny w kielichu

Stroik świąteczny na stół

Chyba najprostsza dekoracja zrobiona ze zwykłej szklanki – a jaka efektowna! Bierzemy drobne światełka led i garść szyszek, umieszczamy to wszystko w szklance/słoiku/ozdobnym kielichu, zapalamy światełka i gotowe. Jeśli korzystamy ze światełek na baterie, możemy ukryć włącznik umieszczając go przy tylnej ściance dekoracji. Jeśli wykorzystamy lampki na kabel, musimy dyskretnie poprowadzić kabel po tylnej ściance szkła, żeby nie rzucał się zbytnio w oczy.

Jak zrobić stroik świąteczny w doniczce

Stroik świąteczny krok po kroku

Kolejny pomysł na coś z niczego! Potrzebne nam będą gałązki choinkowe (zebrane od lokalnego sprzedawcy choinek czy ucięte z naszego drzewka), kilka szyszek, pusta puszka po owocach i kawałek ozdobnego materiału. Do czystej puszki wkładamy gałązki, do których mocujemy szyszki klejem na ciepło. Puszkę oklejamy materiałem i ozdabiamy paskiem wstążki. Do puszki można nalać wody, by gałązki były zielone przez całe święta. Puszkę można też ozdobić dekoracyjnym papierem, ale wówczas będziemy musieli bardziej uważać przy napełnianiu stroika wodą.

Jak zrobić stroik świąteczny bożonarodzeniowy

Świąteczny stroik

I kolejna prosta dekoracja na świąteczny stół. Na drewnianej tacce układamy świece i świąteczne elementy dekoracyjne, na przykład figurki mikołajów czy małe dekoracyjnie zapakowane prezenciki. W kompozycji na zdjęciu wykorzystano białe choinki i kawałki ciętej brzozy. Efekt prosty do uzyskania, a całość prezentuje się naprawdę ciekawie – chyba się z tym zgodzicie, prawda?

***

Co sądzisz o zaprezentowanych pomysłach jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie? Jeśli potrzebujesz dodatkowych inspiracji, zajrzy na naszą tablicę stroik świąteczny na Pitereście – przygotowałam tam dla Ciebie kilka pomysłów więcej. Do dzieła! Niech Twoje święta będą w tym roku wyjątkowo wesołe!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!