Przygotowanie do montażu drewnianego domku ogrodowego

Samodzielny montaż domku ogrodowego warto zacząć od odpowiedniego przygotowania – dzięki temu unikniemy błędów, które mogłyby wynikać z naszego pośpiechu. Przygotowanie to samodzielnego montażu domku ogrodowego jest dodatkowo ważne ze względu na rozmiary i cenę takiego domku. O czym należy pamiętać żeby drewniany domek ogrodowy służył nam przez lata? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy? Przyjrzymy się dziś bliżej tym kwestiom.

Malowany schowek ogrodowy na narzędzia Bratek 2x2

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Podłoże pod domek narzędziowy powinno być przede wszystkim równe i utwardzone. Do najlepszych rozwiązań należą wylewka betonowa lub płytki chodnikowe – takie rozwiązanie pozwala uzyskać trwałe, solidne podłoże.

Altana ogrodowa z drewna Orchidea 320x320

Istnieje możliwość postawienia domku również bezpośrednio na gruncie, po uprzednim jego wyrównaniu i utwardzeniu. Takie rozwiązanie nie jest jednak zalecane ze względu na możliwość wymycia czy mięknięcia gruntu podczas większych opadów deszczu. Jeśli chcemy mieć pewność, że konstrukcja będzie solidnie stała i nie ulegnie przypadkowemu zniszczeniu przez wymycie gruntu, postawmy na solidną wylewkę pod domkiem.

Altana ogrodowa z drewna Orchidea 320x320

Aby się upewnić, że domek stoi prosto, użyjmy przy jego montażu poziomicy. Podczas budowy domku należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ścian czy budynków, żeby nie okazało się, że nie możemy dokończyć budowy z powodu braku dostępu do określonej części konstrukcji.

O czym warto pamiętać?

    • Ważnym elementem montażu domku ogrodowego jest wypoziomowanie zarówno podłoża pod domek, jak i poszczególnych elementów w trakcie budowy konstrukcji. Złe wypoziomowanie może bowiem spowodować nieszczelność domku czy niedomykanie się drzwi, a więc poważne wady konstrukcyjne.

Altana ogrodowa z drewna Orchidea 320x320

    • Jeśli kupujemy domek z naturalnego drewna, konieczna jest jego impregnacja. Przed zakupem sprawdźmy czy wybrany przez nas model jest odpowiednio zabezpieczony czy jest sprzedawany w postaci surowej i wymaga impregnacji. Do impregnacji domków drewnianych nadają się środki przeznaczone do impregnacji mebli ogrodowych drewnianych dostępne w sklepach budowlanych.

Drewniany domek na narzędzia Ognik 216x216

    • Powiązaną z impregnacją kwestią jest pokrycie dachu. W standardzie do pokrycia drewnianego dachu może być przeznaczona jedynie papa bitumiczna. Jest to rodzaj zabezpieczenia, które dobrze chroni konstrukcję, jednak wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych szybko traci trwałość. Dlatego też producenci zalecają najpóźniej w ciągu dwóch lat od montażu pokryć dach gontem, by lepiej zabezpieczyć konstrukcję.

Altana ogrodowa z drewna Orchidea 320x320

  • Oprócz impregnacji, należy pamiętać o regularnej konserwacji. Jej częstotliwość zależy od konkretnych środków konserwujących i ich jakości. Zazwyczaj konserwacja jest wymagana raz na 4-9 lat, częściej przy słabszych środkach impregnujących. Konieczność konserwacji możemy zaobserwować samodzielnie – jeśli kolor zacznie blednąć i szarzeć, oznacza to że domek wymaga impregnacji. Warto też sprawdzić zalecenia producenta dotyczące impregnatu, z którego korzystamy.

Montaż drewnianego domku ogrodowego

Przed przystąpieniem do montażu przeczytajmy dokładnie zalecenia producenta dotyczące budowy domku ogrodowego, ponieważ uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego montażu, użytkowania czy konserwacji często nie podlegają reklamacji. Warto wcześniej zajrzeć do papierów od producenta, by potem nie żałować straconego czasu i pieniędzy. Pamiętajcie też, że własne przeróbki konstrukcji domku również bywają przyczyną utraty gwarancji. Jeśli planujecie jakąś ingerencję w konstrukcję, musicie mieć świadomość, że robicie to na własną odpowiedzialność.

Domek letniskowy drewniany na działkę Powojnik 366x316

Kolejne zadanie do wykonania przed montażem, to zapoznanie się z zawartą w instrukcji listą zalecanych narzędzi, by wiedzieć jakiego rodzaju sprzętu będziemy potrzebować. Warto też sprawdzić dokładnie paczkę z domkiem ogrodowym od producenta, by upewnić się, że nie brakuje w niej żadnych elementów. Pamiętajmy także o własnym bezpieczeństwie – do montażu warto założyć robocze ubranie z długimi rękawami, rękawice robocze i okulary ochronne.

Przygotowanie do montażu drewnianego domku ogrodowego - narzędzia potrzebne według firmy Megiw

Jeśli pierwszy raz przystępujecie do samodzielnego montażu konstrukcji drewnianych, warto też wcześniej przejrzeć internetowe tutoriale, żeby zorientować się jak mniej więcej wygląda cały proces. Poniżej zamieszczamy filmik od dostępnego u nas producenta domków ogrodowych Megiw, który świetnie się sprawdzi w tej roli.

Mam nadzieję, że po lekturze artykułu i obejrzeniu materiału wideo czujecie się gotowi do przystąpienia do montażu. My już wkrótce przygotujemy dla Was dokładny opis całego procesu krok po kroku, więc śledźcie naszego bloga. A jeśli macie jakieś pytania już teraz, zostawcie je w komentarzach – chętnie pomożemy!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!