Jaki materac do spania? Rodzaje materaców

Ostatnio na naszym blogu tłumaczyliśmy jak wybrać materac do spania przyglądając się pokrótce najważniejszym cechom, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze materaca. Dziś przyjrzymy się bliżej poszczególnym rodzajom materaców, zwrócimy uwagę na wady i zalety różnych typów wypełnień, a także podpowiemy u kogo sprawdzą się poszczególne rodzaje materaców.

Materac lateksowy Hevea Family Medicare Bio Climalateks

Materac sprężynowy (bonnellowy)

Materace sprężynowe (bonnellowe) zbudowane są ze specjalnych połączonych sprężyn, uginających się pod wpływem wagi osoby śpiącej. To jeden z najbardziej tradycyjnych typów materacy – niegdyś pokrywane były tylko cienką warstwą pianki i zdarzało się, że po jakimś czasie przebijały tapicerkę. Dziś sprężyny bonelowe pokrywa się specjalną warstwą ochronną, która zabezpiecza sprężyny przed wydostawaniem się na zewnątrz. Tworzą ją zazwyczaj włókno kokosowe, końskie włosie lub trawa morska, często łączone są z wierzchnią warstwą pianki poliuretanowej.

Materac sprężynowy (bonelowy) od firmy Janpol

Sprężyny w materacach łączone są ze sobą w zwoje – im ich więcej, tym grubszy i bardziej sprężysty jest materac. Warto zwrócić uwagę również na jakość zastosowanego drutu. Grubszy drut to lepszy jakościowo materac. Najwyższej jakości materace sprężynowe tworzone są z drutu o średnicy 2,2 mm.

Zalety:
– niska cena

Wady:
– materace tego typu mają małą sprężystość punktową – sprężyny są ze sobą połączone, więc kiedy dociśniemy materac w jednym punkcie ugina się on na większej powierzchni,
– materace sprężynowe z odpowiednią warstwą ochronną są zazwyczaj twarde.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy to bardziej zaawansowany rodzaj materaca sprężynowego. Poszczególne sprężyny umieszczone są tu w specjalnych tkaninowych kieszeniach, dzięki czemu praca jednej sprężyny nie wpływa na drugą. Co to zmienia dla użytkownika? Materac tego typu jest bardziej elastyczny, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i – co szczególnie ważne jeśli śpimy we dwoje – zmiana pozycji osoby śpiącej obok nie jest tak odczuwalna jak w innych typach materaców. Materace kieszeniowe reagują punktowo na nacisk ciała i zapewniają wygodę podczas snu.

Materac kieszeniowy dwustronny z kokosem Janpol Erebu

Ilość sprężyn w materacach kieszeniowych wpływa na elastyczność i lepsze dopasowanie materaca do kształtu ciała użytkownika. Warto zwrócić uwagę na rodzaj obłożenia, czyli materiał, którym okryte są sprężyny. Najpopularniejsze są pianki poliuretanowe, ale spotyka się też okrycia z pianek lateksowych czy maty kokosowej – zastosowany materiał może dodatkowo wpływać na polepszenie właściwości materaca.

Zalety:
– dobra elastyczność, zapewniająca idealne dopasowanie do kształtu ciała i odpowiednie podparcie kręgosłupa podczas snu.
– dzięki oddzieleniu poszczególnych sprężyn, materac kieszeniowy wyjątkowo dobrze się sprawdza w podwójnych łóżkach, nawet jeśli między użytkownikami jest duża różnica wagi.

Wady:
– dość wysoka cena, szczególnie w zestawieniu z prostym materacem sprężynowym (bonelowym).

Materac lateksowy

Materace lateksowe wyróżniają się wysoką elastycznością, zapewnianą przez lateksowy wkład. Materac dobrze dopasowuje się do ciała, a kiedy wstaniemy z łóżka szybko odzyskuje pierwotną formę. Wypełnienie materaca uzyskuje się w wyniku połączenia mleczka kauczukowego z syntetycznym lateksem. Im więcej lateksu naturalnego w składzie materaca, tym materac jest lepszy gatunkowo. Zawartość lateksu naturalnego powinna wynosić więcej niż 20%. Najwyższe jakościowo i najdroższe materace lateksowe mają w składzie 80% naturalnych produktów.

Materac lateksowy Hevea Family Medicare +

Porowata struktura naturalnego lateksu zapewnia swobodny przepływ powietrza, a co za tym idzie – człowiek nie poci się podczas snu. Wysoka zawartość naturalnego lateksu gwarantuje dobre właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne materaca. Z tego względu materace lateksowe polecane są dla alergików. Materace lateksowe powinny mieć więcej niż 12 cm grubości.

Zalety:
– materac jest bardzo elastyczny, więc zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa, a co za tym idzie zdrowy i wygodny sen,
– materac lateksowy nie odkształca się pod wpływem ciężaru, nadaje się więc do wykorzystania w podwójnych łóżkach,
– ze względu na wysoką elastyczność materac nadaje się do ruchomych stelaży.

Wady:
– materac lateksowy ze zbyt dużą zawartością sztucznego wkładu straci swoją przewiewność i właściwości antybakteryjne, dlatego ważne jest by zawartość naturalnego wkładu wynosiła co najmniej 20%,
– wysoka cena w porównaniu z materacami sprężynowymi.

Materac piankowy wysokoelastyczny

Materace piankowe różnią się między sobą twardością i elastycznością, za którą odpowiada zastosowany rodzaj pianki. Najpopularniejsze warianty wysokich jakościowo pianek to pianka wysokoelastyczna oraz pianka termoelastyczna, a której więcej opowiemy za chwilę. Pianka wysokoelastyczna jest rodzajem pianki poliuretanowej o lepszej sprężystości. Często porównywana jest do lateksu – ma podobną elastyczność, a dodatkowo zapewnia lepszą wentylację. Pianki wysokoelastyczne dobrze dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują komfortowy sen.

Materac wysokoelastyczny Hevea SnuDo

Zalety:
– dobre dopasowanie gwarantujące wygodę i odpowiednie podparcie kręgosłupa podczas snu,
– materace wysokoelastyczne nie absorbują potu i pozwalają skórze oddychać, więc zapewniają dobrą wentylację podczas snu,
– ze względu na wysoką elastyczność materac nadaje się do ruchomych stelaży.

Wady:
– wysoka cena w porównaniu z materacami sprężynowymi.

Materac piankowy termoelastyczny

Pianka termoelastyczna to rodzaj pianki poliuretanowej, która reaguje na ciepło i pod jego wpływem zwiększa swoją elastyczność. Dzięki temu doskonale dopasowuje się do ciała i zapewnia wygodę oraz odpowiednie podparcie kręgosłupa podczas snu. Ten typ pianki odkształca się wolniej niż pianka wysokoelastyczna – dopiero kiedy ciepło przeniknie do materaca jego powierzchnia mięknie. Za to idealnie dopasowuje się do budowy ciała i redukuje nacisk, a co za tym idzie zapewnia lepszy odpoczynek mięśni podczas snu.

Materac termoelastyczny Aurora od firmy Janpol

Zalety:
– idealne dopasowanie do ciała użytkownika i zapewnienie odpowiedniego podparcia kręgosłupa,
– ze względu na wysoką elastyczność materac nadaje się do ruchomych stelaży.

Wady:
– wysoka cena.

***

Czy po lekturze wiecie już, jaki rodzaj materaca do spania najlepiej się u Was sprawdzi? A może chcielibyście się podzielić swoimi doświadczeniami z poszczególnymi rodzajami materaców? Czekamy na Wasze komentarze!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
poduszka materac na ławkę huśtawkę ogrodową


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Jaki materac do spania? Rodzaje materaców”
  1. Parentny Maj 27, 2019 at 14:10 #

    Dobry poradnik :)

     
  2. bozenaK Maj 27, 2019 at 13:50 #

    Sporo myślac o przyszłej wygodzie do nowego łóżka wybrałam materac lateksowy. Po kilku miesiącach używania wiem, że był to dobry wybór. Materac dobrze oddycha, nie odkształca się a ja budzę się za każdym razem wyspana i pełna energii.

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!