Ochrona przed smogiem – rośliny oczyszczające powietrze w domu

Coraz poważniejszym problemem dużych polskich miast staje się smog, którego poziom zimą jeszcze dodatkowo się zwiększa. Jakie sposoby ochrony przed smogiem możemy zastosować w swoim domu? Przede wszystkim warto zasadzić na swoim parapecie rośliny oczyszczające powietrze w domu, które zapewnią nam trochę lepszą jakość tlenu w naszym własnym mieszkaniu.

Ochrona przed smogiem – rośliny oczyszczające powietrze w domu

Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Poniżej zaprezentowana lista roślin została stworzona przez NASA – popularne rośliny doniczkowe zostały poddane testom, by wykazać, które z nich najlepiej filtrują powietrze. Poniższe gatunki najlepiej oczyszczają powietrze z benzenu, amoniaku, ksylenów, trichloroetylenu i aldehydu mrówkowego. Rośliny oczyszczające powietrze w domu uporządkowane są według swojej skuteczności – pierwsze pięć gatunków to wręcz obowiązkowa lista. Naprawdę warto je mieć na swoim parapecie czy balkonie!

Dracena odwrócona – to bardzo popularny gatunek roślin doniczkowych, cieszący się dużą popularnością. Dracena jest stosunkowo łatwa w hodowli i bardzo efektownie się prezentuje.

Skrzydłokwiat – to piękna roślina, którą na pewno zdarzyło się Wam widzieć na czyimś parapecie, albo przynajmniej w kwiaciarni. Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie, a odpowiednio pielęgnowany może osiągnąć imponujące rozmiary.

Chryzantema wielkokwiatowa – jest gatunkiem znanym przede wszystkim z ogrodów. Świetnie się sprawdzi jako roślina ozdobna na balkonie czy parapecie zewnętrznym.

rośliny oczyszczające powietrze

Na zdjęciu od lewej: dracena, skrzydłokwiat, chryzantema.

Sansewieria gwinejska – bardzo efektowny gatunek znany z pięknych, grubych liści. Dobrze znosi suszę, silne nasłonecznienie i różnice temperatur.

Bluszcz pospolity – zimozielone pnącze ogrodowe, idealne do stworzenia zielonej ściany oddzielającej balkon od ulicy. Świetnie też się sprawdza jako roślina pnąca w przydomowych ogrodach.

Rapis wyniosły – rodzaj efektownej palmy chętnie hodowanej w mieszkaniach. Jest to jeden z gatunków polecanych dla niedoświadczonych wielbicieli roślin. Dobrze rozwija się w półcieniu.

rośliny mające właściwości oczyszczania powietrza

Na zdjęciu od lewej: bluszcz, sansewieria, rapis.

Gerbera Jamesona – to bardzo popularny kwiat cięty, który w mniejszej formie dobrze sprawdza się również w hodowli doniczkowej. Uwagę zwracają jego efektowne kwiaty.

Dracena wonna – odmiana spokrewniona ze wspomnianą wyżej draceną odwróconą. Jest to również bardzo popularna roślina, chętnie hodowana w doniczkach.

Dypsis lutescens – to gatunek bardzo efektownej palmy hodowanej w mieszkaniach jako roślina doniczkowa.

rośliny oczyszczające powietrze

Na zdjęciu od lewej: gerbera, dypsis, dracena.

Figowiec benjamina – jest gatunkiem dorastającym do całkiem sporych rozmiarów, chętnie hodowanym w mieszkaniach. Nadaje się do uprawy jako drzewko bonsai.

Epipremnum złociste – bardzo popularna pnąca roślina pokojowa, może osiągnąć długość ponad 5 metrów. Ma ładne zielone liście, często upstrzone złocistymi plamami.

Anturium Andrego – jest popularną rośliną doniczkową, w szklarniach uprawianą również na kwiaty cięte. Na pewno znacie je z parapetów mieszkań lub wystaw sklepowych.

rośliny oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń

Na zdjęciu od lewej: epipremnum, figowiec, anturium.

Liriope szafirkowata – to rodzaj kępiastej byliny idealnej na półcieniste stanowiska. W mieszkaniu dobrze sprawdzi się na balkonie. Przy dużych mrozach warto ją okryć, by nie przemarzła.

Daktylowiec niski – jest gatunkiem palmy daktylowej popularnej w mieszkaniach. To bardzo efektowna roślina potrzebująca dość dużo miejsca – osiąga do 150 cm wysokości.

Nefrolepis wyniosły – to gatunek paproci – w tym miejscu warto wspomnieć, że paprocie to generalnie świetne rośliny oczyszczające powietrze w domu, dobrze rosnące w cieniu i niewymagające wiele opieki.

rośliny dające ochronę przed smogiem

Na zdjęciu od lewej: liriope, daktylowiec, nefrolepis.

Nefrolepis obliterata – jest odmianą paproci blisko spokrewnioną z wyżej wymienionym gatunkiem.

Zielistka Sternberga – to popularny w mieszkaniach gatunek rośliny doniczkowej. Dobrze znosi suszę i jest łatwa do rozmnażania.

Aglaonema – rodzaj rośliny doniczkowej z bardzo efektownymi, dużymi liśćmi. Wśród tego gatunku znajdziemy wiele odmian o rozmaitym wybarwieniu liści.

oczyszczające powietrze właściwości roślin

Na zdjęciu od lewej: nefrolepis, aglaonema, zielistka.

***

Rośliny oczyszczające powietrze w domu to nie tylko domowa ochrona przed smogiem, ale też sposób na walkę o wspólne dobro. Zdecydowanie warto posadzić je te gatunki w naszym domu – dla ich ładnego wyglądu i wyjątkowych właściwości.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!